Zjednoczenie Chin.docx

(783 KB) Pobierz

Zjednoczenie Chin ..:::Kronika:::..

http://forums.civ.org.pl/viewtopic.php?TopicID=6718

 

 

http://forums.civ.org.pl/misc.php?action=downloadfile&FileID=1667

 

"Najstarsze cywilizacje

O najstarszych dziejach Chin wiadomo bardzo niewiele. Wykopaliska w Gansu, Jangszao (zachodnia część prowincji Honan), potwierdziły istnienie kultur neolitycznych, określanych mianem Lungszan, zaś na północy prowincji natrafiono na pozostałości innej nie dającej się jeszcze zaklasyfikować dokładnie kultury. Początki chińskiej historii związane są z panowaniem legendarnej dynastii Sia (ok. 1800-1500 p.n.e.).

Pewniejsze informacje na temat początków chińskiej państwowości łączą się dopiero z pojawieniem się dynastii Szang (1765-1122 p.n.e.). Stworzyła ona państwo o ustroju lennym, w którym król pełnił jednocześnie funkcje kapłańskie. W miastach otoczonych murami znajdowały się świątynie. Kapłani posługiwali się rozwiniętym pismem obrazkowym. Rezydencja władcy była często przenoszona z miejsca na miejsce, nie istniała w związku z tym stała stolica. Kolejni władcy musieli borykać się z problemem walk z sąsiednimi plemionami. W sztuce wojennej tego okresu znane były już rydwany bojowe.

Po dynastii Szang władzę w Chinach objęła dynastia Czou (1122-770 p.n.e.) pochodząca z zachodniej części kraju. Władała ona już państwem czysto feudalnym. W jego centrum znajdowała się domena królewska, a wokół niej włości wasali, graniczące z państewkami lennymi. Potęga wasali rosła, do kraju wdzierały się plemiona nomadów, przez co możliwości ekspansji władzy centralnej coraz bardziej kurczyły się. Wraz z przeniesieniem stolicy do Lojang w 770 r. p.n.e. przepadła znaczna część terytorium królestwa.

W okresie rządów tzw. wschodniej dynastii Czou (770-256 p.n.e.) władza królewska coraz bardziej słabła, a lennicy osiągnęli niezależność. Powstały duże księstwa, których współpraca ograniczała się tylko do obrony przed nomadami. Długotrwałe wojny spustoszyły kraj, zubożały też niektóre rody możnowładcze. Zyskało natomiast na znaczeniu chłopstwo. Odtąd to właśnie ono, a nie możni na rydwanach bojowych, decydowało o losach wojen. Państwo utrzymywali przede wszystkim kupcy, pośredniczący w ściąganiu przez władzę od lenników daniny w naturze i odpowiedzialni za zaopatrzenie miast.

"Okres Walczących Królestw" (402-221 p.n.e.) Ostatnie dwa wieki panowania dynastii Czou upłynęły pod znakiem walk miedzy książętami dzielnicowymi, uznającymi tylko nominalnie zwierzchność władzy centralnej. Chiny podzieliły się w tym okresie na pojedyncze państwa, administrowane przez zawodowych urzędników. Równocześnie wzrosła rola miast jako ośrodków administracyjnych, wykształciło się także mieszczaństwo jako odrębna warstwa społeczna.

Podstawowym pojęciem religijnym starożytnych Chin było Tao ("droga"http://forums.civ.org.pl/emoticons/wink.gif - zasada utrzymująca ład we wszechświecie. Przedmiot kultu stanowiło natomiast, "wysokie niebo", natura, duchy przodków. Kontakt ze światem nadprzyrodzonym odbywał się głównie za pośrednictwem ofiar i wyroczni. Stare wierzenia Chińczyków zostały nieco zmodyfikowane w związku z działalnością dwóch wielkich filozofów. Pierwszy z nich Konfucjusz (551-479 p.n.e.) (K'ung-Cz'iu, Kung Fu Tzu - "mistrz Kung"http://forums.civ.org.pl/emoticons/wink.gif był twórcą nowego systemu etycznego. Głosił, on że człowiek jest z natury dobry i powinien skrupulatnie przestrzegać tradycji. Podstawą mistycznej nauki Laocjusza (Lao Tzu) (VI w. p.n.e.) było natomiast pojęcie Tao, rozumianego jako źródło wszystkich bytów i prawd. Społeczeństwo, jego zdaniem, powinno być rządzone przez mędrców. W V w. p.n.e. inny myśliciel Mo Di był z kolei piewcą uniwersalnej, wszechobejmującej miłości i potępiał wojnę zaczepną.

Spośród walczących o dominację państw na czoło wysunęło się stopniowo sprawnie zarządzane, graniczne królestwo Cz'in, od którego pochodzi zresztą nazwa Chiny. W 221 r. p.n.e. Szy Huang Ti, władca tego królestwa, założyciel nowej dynastii, uchodzący za najwybitniejszego władcę Chin, dokonał likwidacji księstw dzielnicowych i anektował pozostałe 6 państw: Han, Czao, Wei, Cz'iu, Jen i Cz'i. W okresie tym weszła do użytku broń żelazna w miejsce brązowej, a z zachodu przeniknęło użycie jazdy w działaniach bojowych.

Za panowania dynastii Cz'in (221-207 p.n.e.) powstało jednolite, scentralizowane, rządzone za pośrednictwem urzędników państwo. Kraj został podzielony na komandorie i prefektury. Został także wprowadzony ujednolicony system miar i wag, jedna moneta oraz wspólne pismo, co pozwoliło znacznie zmniejszyć różnice między regionami i sprzyjało rozwojowi handlu. W 213 r. p.n.e. kanclerz Li Sy przeprowadził "palenie ksiąg", aby wykorzenić tradycje feudalne. Na rządy dynastii Cz'in przypadają początki budowy Wielkiego Muru Chińskiego z wałów ziemnych, mającego chronić kraj przed najazdami Hunów i innych koczowników z północy. Południe kraju także było wówczas nękane przez koczowników, a w kraju dały się obserwować tendencje odśrodkowe. Opór wobec centralizacji doprowadził do objęcia w wyniku walk władzy przez dynastię Han (202 p.n.e. - 8 n.e.). Przejęła ona system administracyjny pozostawiony przez dynastię Cz'in, lecz połączyła go z organizacją lenną państwa Czou. Ustrój i administracja stały się w ten sposób bardziej demokratyczne. Do zadań zbiurokratyzowanego państwa należało odtąd ściąganie podatków, obrona granic, nadzór nad systemem nawadniającym, troska o handel i transport, zwłaszcza drogi. Po odparciu zjednoczonych w III w. plemion Hunów, Chiny osiągnęły apogeum swej potęgi i w latach 140-87 n.e. za cesarza Wu Ti, pogromcy Hunów, zajmowały największe w swych dziejach terytorium. Złamana została potęga feudałów, kwitł handel na "jedwabnym szlaku". Mimo to wojny wywoływały trudności gospodarcze. Za panowania następców Wu-Ti Hunowie zostali rozbici i rozpoczęli swą wędrówkę na zachód, ku Europie.

Tymczasem w Chinach dochoszło do eskalacji walk między możnymi rodami. Przedstawiciel jednego z nich, panujący w latach 9-23 n.e. Wang Mang, sięgnął po władzę cesarską, jednak podjęty przez niego program reform politycznych nie dał rezultatów. Utracił on przy tym prowincje w Azji środkowej. Klęski żywiołowe prowadziły do licznych buntów ludności, jak np. powstanie "Czerwonych Brwi".

Ponowny rozkwit państwa nastąpił w okresie rządów tzw. wschodniej dynastii Han (25-220 n.e.), założonej przez Liu Siu. Ośrodkiem rozwijającego się handlu zamorskiego stał się w tej epoce Kanton (Nan-Hai), Chiny eksportowały m.in. jedwab do cesarstwa rzymskiego. Ok. 100 r. n.e. został wynaleziony papier. W końcu I w. Chiny odzyskały dawną pozycję mocarstwową, po podboju Turkiestanu ich granice sięgały aż do Zatoki Perskiej. Walki na dworze cesarskim, gdzie ogromne wpływy polityczne miały cesarzowe ich krewni oraz koterie eunuchów, doprowadziły w 184 r. do wybuchu wielkiego powstania "żółtych turbanów", a w 221 r. Ts'ao P'ei z nowej dynastii Wei zmusił ostatniego władcę Han do abdykacji.

W czasach tych w Chinach rozprzestrzeniał się buddyzm, religia powstała w Indiach i głosząca konieczność oderwania się od ziemskiej rzeczywistości, jednakże nie stał się on tu nigdy religią panującą."

______________________________________________________________________


[Zmieniono przez legwan16 - Kwi 14, 2008 o 21:15]

====Dynastia Qi: KRONIKA===


W roku 450 p.n.e., po zakończeniu niewolniczej formacji społecznej, która trwała przez ponad 2000 lat, powstała Dynastia Qi - pierwsza zjednoczona dynastia w historii Chin ze scentralizowaną władzą. Powstanie Dynastii Qi ma wyjątkowo ważne znaczenie dla dziejów państwowości chińskiej.

W Okresie Walczących Królestw, mniejsze królestwa zostały pochłonięte przez siedem największych, do których należą Qin,Yan, Han, Zhao,Wei,Yan i Qi. W celu wzmocnienia ogólnej potęgi, w królestwach tych bardzo aktywnie przeprowadzono reformy polityczne i gospodarcze. Pośród nich reformy polityka w Królestwie Qi były najgłębsze, najskuteczniejsze i najbardziej wpływowe, dzięki czemu państwo szybko rosło w siłę.

W roku 450 p.n.e.Legwan16, mając zaledwie 13 lat objął stanowisko króla Królestwa Qi. Rozpoczął realizację wielkiego planu wchłonięcia reszty królestw i zjednoczenia całego narodu. Zgromadził profesjonalnych współpracowników o wielu umiejętnościach. Ludzie ci mieli dla niego duże znaczenie, bowiem powierzył im do realizacji ważne zadania. Polityka wewnętrzna, gospodarka i filozofia znacznie się rozwijały. Wzmocniła się potęga państwa.W historii Chin powstała Dynastia Qi, pierwsza zjednoczona dynastia o władzy centralnej, a król Legwan16 został pierwszym cesarzem.

Jednocześnie,Legwan16 usystematyzował znaki chińskie.Chociaż były one podobne, to komunikacja przysparzała wiele kłopotów. Po zjednoczeniu wszystkie znaki zostały usystematyzowane. Poza tym,Legwan16 również wprowadził standardowe jednostki miar, bowiem wcześniej każde królestwo korzystało z własnych, co utrudniało rozwój gospodarki. Zjednoczył on również waluty i prawa. Z jednej strony stworzył korzystne warunki dla rozwoju gospodarki całego kraju, a z drugiej, w wielkim stopniu wzmocnił pozycję władzy centralnej.

______________________________________________________________________

WERBUJE NA RYCERZY http://rycerze.wp.pl/?ac=vid&vid=176135397

[Zmieniono przez legwan16 - Kwi 14, 2008 o 21:16]

Mar 19, 2008 o 13:29

http://forums.civ.org.pl/images/profile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/gameprofile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/search.gif

Drukuj

 

Robert_D
Status: Regular
http://civ.org.pl/civ5/avaty/04-regular.png
Posty: 106
Dołączył: Mar 03, 2008
IP: Zalogowany

http://forums.civ.org.pl/posticons/post.gifRe: Zjednoczenie Chin ..:::Kronika:::..

[post #4]


Kronika Wei
33 rok Kalendarza Sifen a 390 rok Kalendarza Dynastii Zhou a 2176 rok Kalendarza cesarza Huang Di:

Najznamienitsza Nowa Marchia Wei, która wywalczyła swoją pozycję godnością elity oraz sprawnością mieczy, kontynuuje prawa, tradycje i obyczaje Najstarszej Marchii Jin, a którą to król Ping z dynastii Zhou powołał by mu wiernie służyła i obdarzył pełnią praw, prerogatyw i mandatów Smoka i Księżyca wkrótce po przeniesieniu stolicy na wschód, do Louyang 270 lat temu, by odpierała napady wściekłych psów Yi i Rong z północy i zachodu, a późniejsi królowie Zhou, Zhengding z Zhou, Kao z Zhou i Weilie z Zhou przenieśli i potwierdzili one prawa, mandaty i prerogatywy na Wei by po wsze czasy utrwalić władztwo Zhou z woli Nieba na ziemiach Zhongshan, Hexi, Guanzhong i wszystkich niedawnych ziemiach zachodniego, środkowego i północnego Jin.

Możni rodu Wei zdają sobie sprawę ze słabości położenia Wei, słabości gospodarki i słabości rozdrobnienia władzy wynikającego z wyniszczających, bratobójczych wojen rodowych w ramach Jin. Planuje się, że te niedogodności, z woli Nieba, zostaną wkrótce przezwyciężone i Wei czeka świetlna przyszłość.

Wierni i poddani rodu Wei pilnie baczą, na to co dzieje się w jego granicach, przy granicach i za jego granicami. Nawet tymi odległymi. Mnistrowie, generałowie, kupcy i szpiedzy są w stałej gotowości by szybko i elastycznie reagować na owe wydarzenia. A wszystko w zgodzie i podług wskazówek najmędrzejszego Sun Zi i syna jego Sun Bin'a a przede wszystkim ostatniego ucznia samego Mistrza Kong, wnuka jego, czcigodnego i sędziwego Kong Ji zwanego Zisi, czyli Mistrzem nad Mistrzami, oby żył wiecznie.

Oto jest wola walecznego Huan Zi z Wei, miłościwie nam panującego i syna jego Wen'a z Wei, wkrótce głównodowodzącego armiami.

[Zmieniono przez Robert_D - Mar 20, 2008 o 13:39]

Mar 20, 2008 o 08:36

http://forums.civ.org.pl/images/profile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/gameprofile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/search.gif

Drukuj

 

legwan16
Status: Regular
http://forums.civ.org.pl/misc.php?action=showavatar&AvatarID=626
Posty: 199
Dołączył: Sty 04, 2008
IP: Zalogowany

Re: Zjednoczenie Chin ..:::Kronika:::..

[post #5]


ROK 450 ZAPISKI Z KRONIKI DYNASTII QI:
Dzisiaj 26 marca 450roku pańskiego ,zasiadł na tronie w wieku 13 lat Legwan16.
Na uroczystość koronacji zjechało się wielu gości .
Duchowy ,Merlin- opiekun i spowiednik Legwana16, prowadził uroczystość ceremonii koronacji na następce dynastii Qi.
Legwan nakazał w swoim pierwszym dekrecie,iż stolica zostanie miasto Linz.
Poprosił , swoich góbernatów o złożenie sprawozdań z podległych im miast.
Legwan16 po naradzie z Merlinem podjioł decyzje ze do każdego z królestw wyśle swoich dyplomatów,aby go godnie reprezentowali.
W orędziu do narodu QI, Legwan16 zapewnił -"...Bliżej mi do pokoju niż do wojny..." Dodał ze nie zamierza zostawić nie bronionych miast. Wprowadził obowiązek przymusowego poboru ,twierdząc "... lepszy wyszkolony chłop..."

______________________________________________________________________

WERBUJE NA RYCERZY http://rycerze.wp.pl/?ac=vid&vid=176135397

[Zmieniono przez legwan16 - Kwi 14, 2008 o 21:16]

Mar 26, 2008 o 22:40

http://forums.civ.org.pl/images/profile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/gameprofile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/search.gif

Drukuj

 

netvalker
Status: Elite
http://forums.civ.org.pl/misc.php?action=showavatar&AvatarID=455
Posty: 621
Dołączył: Kwi 08, 2005
IP: Zalogowany

Re: Zjednoczenie Chin ..:::Kronika:::..

[post #6]


Dzieje Dynastii Han.

Po obaleniu starego władcy dynastii Han, na tronie zasiadł młody i silny nowy władca. Wywodzący się z prostej lini od dawnych świętych władców, jego imię to netvalker. Starożytne imię wielu władców.

_________________________________
-------------
Civ4.netvalker[maÂłpa_a_jak]gmail.com
-------------

Mar 28, 2008 o 09:24

http://forums.civ.org.pl/images/profile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/gameprofile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/search.gifGadu-Gadu: 3998662

Drukuj

 

Drax
Status: Elite
http://forums.civ.org.pl/misc.php?action=showavatar&AvatarID=973
Posty: 594
Dołączył: Mar 15, 2008
IP: Zalogowany

Re: Zjednoczenie Chin ..:::Kronika:::..

[post #7]


Dzieje Panstwa Zhao.

Na tronie Zhao zasiadl Drax zastepujac poprzedniego wladce, ktory ustapil z tronu zanim zaczal.

Nowy wladca Zhao zapytuje niniejszym pozostalych wladcow, czy mieli juz jakies ustalenia z panstwem Zhao reprezentowanym uprzednio przez Arcziego...

_________________________________
Do bledow nagromadzonych przez przodkow dodali to, czego nie znali ich przodkowie: wahanie sie i bojazn. I stalo sie zatem, ze znikneli z powierzchni ziemi i wielkie milczenie jest po nich.

http://www.youtube.com/watch?v=2yQDuLNUXD8

Kwi 21, 2008 o 16:00

http://forums.civ.org.pl/images/profile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/gameprofile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/search.gifGadu-Gadu: 6293783

Drukuj

 

Robert_D
Status: Regular
http://civ.org.pl/civ5/avaty/04-regular.png
Posty: 106
Dołączył: Mar 03, 2008
IP: Zalogowany

http://forums.civ.org.pl/posticons/post.gifRe: Zjednoczenie Chin ..:::Kronika:::..

[post #8]


Kronika Wei
34 rok Kalendarza Sifen.

Wei, w przeciwieństwie do innych możnych rodów, nie zasiedli na tronie, stołku, za stołem, czy w sali biesiadnej. Zamiast tego, przez cały rok Huan Zi z Wei i małoletni syn jego Wen z Wei przemierzali kraj w pogodzie i niepogodzie, mierząc, wysłuch**ąc, sądząc, naradzając się i wydając edykty, polecenia i rozkazy. Pastuchom, wolarzom, minerom, wojownikom, a nade wszystko licznym krewnym i powinowatym rodu Wei.
Mimo starań królowie Zhou nie przyznali Wei jeszcze pełni praw i formalnie ród Wei może poszczycić się jedynie tytułem markizów. Wróżby mówią, że nastąpi to dopiero za trzy lata, w 446 roku według ujemnego, sztucznego kalendarza zachodnich barbarzyńców, podobnych jak Yue Chi do zarośniętych makaków. Według naszego kalendarza Sifen będzie wtedy rok 37, 394 kalendarza dynastii Zhou a 2180 rok kalendarza legendarnego cesarza Huang Di, Niebiańskiego Prawodawcy, Wzoru do Naśladowania.

W imieniu Huan Zi z Wei i syna jego Wen'a z Wei, Kronikarz Wei.
-----------
35 rok Kalendarza Sifen a 392 panowania Dynastii Zhou a 2178 od kiedy oświecony i natchniony Huang Di zaczął nauczać budowania kanałów, tam i wiedzy wszelakiej.

Ród Wei stał się jedyną silną grupą sprawującą pieczę nad zbiorami, systemem irygacyjnym i pośredniczącym w pobieraniu opłat od kupców w rejonie miasta Zhongmou. Cieszą nas takie postępy krewnych i powinowatych.

W imieniu Huan Zi z Wei i syna jego Wen'a z Wei, Kronikarz Wei.

[Zmieniono przez Robert_D - Maj 07, 2008 o 16:17]

Kwi 22, 2008 o 18:51

http://forums.civ.org.pl/images/profile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/gameprofile.gifhttp://forums.civ.org.pl/images/search.gif

Drukuj

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin