platforma_edukacyjna_kompetencje_spoleczne.pdf

(1075 KB) Pobierz
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Scenariusz Nr 1
Temat: Jak wyrażamy nasze uczucia i emocje.
Cele:
1. Rozwijanie u uczniów samoświadomości własnych uczuć i emocji.
2. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych emocji i stanów emocjonalnych
innych ludzi.
3. Uczenie sposobów rozładowania napięć emocjonalnych.
Formy pracy:
-indywidualna,
- grupowa.
Metody pracy:
- system wzmocnień dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ucznia;
- pogadanka, rozmowa kierowana;
- elementy pantomimy;
- muzykoterapia;
- elementy Makaton- gesty i symbole.
Środki i materiały wykorzystane na zajęciach: ilustracje wycięte z gazet przedstawiające
różne uczucia ludzi, brystol, flamastry, kleje, kaseta z muzyką.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel informuje uczniów, że uczucia, które towarzyszą nam na co dzień mogą
być przyjemne i nieprzyjemne. Pokazuje dzieciom ilustracje wycięte z gazet
przedstawiające różne uczucia tj. gniew, strach, smutek, radość. Dzieci oglądają
ilustracje, rozpoznają i nazywają poszczególne uczucia. Określają, które z nich zalicza
się do przyjemnych, a które do nieprzyjemnych.
Projekt
„Małymi krokami- wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych
intelektualnie”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020
2. Wykonanie mapy uczuć.
Uczniowie naklejają na brystol podzielony na 4 części ( 4 podstawowe emocje:
radość, smutek, gniew, strach) sylwety ludzkie odpowiadające właściwym emocjom.
Wpisują flamastrem nazwy emocji.
3. Zabawa: „Jakie to uczucie?”- uczestnicy zabawy odgadują emocje i uczucia
przedstawiane przez nauczyciela za pomocą mimiki twarzy i gestów ( w tym gesty i
symbole Makaton), następnie kolejno sami demonstrują uczucia, a pozostali je
nazywają.
4. Malowanie uczuć przy muzyce.
Uczniowie słuchają, krótkich fragmentów muzyki i rysują emocje jakie ich ogarniają
w formie buziek- uśmiechniętych, smutnych, zdziwionych, przerażonych w zależności
od nastroju muzyki. Następnie, każdy uczestnik omawia swój rysunek, nazywając
emocje które przedstawia.
5. Rozmowa kierowana na temat:” Jak należy zachować się w różnych nieprzyjemnych
sytuacjach, które zdarzają się w życiu szkolnym?”. Uczniowie wspólnie z
nauczycielem oglądają ilustracje przedstawiające scenki szkolne, opowiadają co
przedstawiają, oceniają zachowanie bohaterów i odnosząc się do własnych
doświadczeń opowiadają, jak sami zachowaliby się w podobnej sytuacji.
6. Zabawa „ Wytupać złość”. Każdy uczeń dostaje gazetę, a następnie demonstruje jakby
wytupał swoją złość.
7. Zakończenie. Podsumowanie tematu zajęć. Przypomnienie informacji o poznanych
emocjach. Zabawa; „Krążący uścisk dłoni” każdy uczestnik kolejno podaje dłoń
wszystkim dzieciom z grupy.
Opracowanie : mgr Wiesława Kryńska
Projekt
„Małymi krokami- wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych
intelektualnie”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020
Scenariusz Nr 2
Temat: Ja w grupie- budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby.
Cele:
- poszerzenie wiedzy o samym sobie;
- kształtowanie umiejętności wyrażania własnej opinii;
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie;
- integrowanie grupy, budowanie więzi z grupą.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przez prowadzącego.
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć: „Czy uważasz, że znasz siebie samego? Co znaczy
poznawać siebie? Dlaczego warto siebie poznawać?
Następnie uczniowie podczas rozmowy kierowanej odpowiadają na pytania, dotyczące
ich osoby: Jaki jestem? Co lubię w sobie? Jaki mam charakter? Jak spędzam czas
wolny?
3. Zabawa: „ Co byś zrobił gdyby…”
Prowadzący prosi uczniów by wygodnie usiedli i po kolei odpowiadali na zadane
pytania:
Co byś zrobił gdybyś został milionerem?
Co byś zrobił gdybyś przez 2 dni mieszkał na bezludnej wyspie?
Gdybyś mógł wyjechać dokąd chcesz, to jakie miejsce wybrałbyś i kogo
zabrałbyś ze sobą?
Złapałeś złotą rybkę- ona ma spełnić twoje trzy życzenia, jakie?
4. Uczniowie przygotowują wizytówki, które maja opisywać: ich cechy wyglądu,
charakteru, zainteresowania.
5. Zabawa: „Ogłoszenie”- uczniowie piszą krótkie ogłoszenie, w którym przedstawiają
siebie jako przyjaciela. Następnie wszystkie kartki wędrują do pudełka. Osoba
prowadząca wyjmuje i odczytuje kartki, a uczestnicy zgadują o kim mowa.
6. Zakończenie zajęć.
Rundka. Uczestnicy zajęć kolejno odpowiadają na pytanie; „Co mi się podobało
podczas zajęć? Jak się czułem w czasie ich trwania?
Opracowanie: mgr Wiesława Kryńska
Projekt
„Małymi krokami- wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych
intelektualnie”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020
Scenariusz Nr 3
Temat: Nasze emocje
Cele:
dostrzeganie, rozpoznawanie i nazywanie własnych oraz cudzych
emocji i uczuć,
wzmacnianie poczucia własnej wartości,
zwrócenie uwagi na akceptowane społecznie sposoby wyrażania uczuć,
uświadomienie prawa do wyrażania własnych uczuć,
rozbudzanie wrażliwości na uczucia i potrzeby rówieśników,
wyzwalanie ekspresji plastycznej i ruchowej odzwierciedlającej własne
emocje.
Metody:
pogadanka, metoda działań praktycznych,
swobodna ekspresja
słowna, burza mózgów, praca w grupach.
Formy:
zbiorowa, indywidualna.
Istota zajęć:
nazywanie uczuć, każdy ma prawo do wyrażania swoich uczuć,
sposoby wyrażania uczuć, empatia.
Pomoce:
buźki z uczuciami na lizakach, kartki
zdjęcia twarzy wyrażające
różne emocje, lusterko, arkusze papieru,
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia i zabawy integracyjne.
1.Rundka Pokaż minę-jak się teraz czujesz?
Każde dziecko pokazuje przed lusterkiem minę obrazującą jego nastrój.
Pozostali uczestnicy zajęć odgadują jego nastrój. Można również na kartce
narysować swoje uczucie- Zadanie : Narysuj swoją minę.
2. Zabawa „Rozpoznaj uczucia”. Nauczyciel wraz z uczniami wycina buźki z
minami wyrażającymi radość, smutek, strach, gniew. Przyklejają wycięte buźki
na patyczkach. Najpierw dzieci rozpoznają i nazywają ,jakie uczucia wyrażają
buźki, następnie nauczyciel czyta opis sytuacji a dzieci podnoszą lizak z buźką
przedstawiający odpowiadające sytuacji uczucie np.:
- Dostałeś przepiękny prezent.
- Jest noc, musisz przejść sam nieoświetloną drogą.
Projekt
„Małymi krokami- wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych
intelektualnie”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020
- Koleżanka, która miała cię odwiedzić rozchorowała się i nie może przyjść.
- Brat zabrał ci ulubioną zabawkę i nie chce oddać.
3.Album emocji.
Uczniowie otrzymują zdjęcia wycięte z czasopism przedstawiające różne
twarze. Zadanie polega na określeniu emocji, jakie one wyrażają i wyjaśnieniu,
na jakiej podstawie uczeń uważa, że chodzi o takie właśnie emocje. Następnie
dzieci otrzymują arkusze papieru z opisem jednej z czterech podstawowych
emocji - radości, smutku, gniewu i strachu . Dopasowują te opisy do zdjęć i
wcześniej nazwanych emocji.
4. Zabawa „Pokaż…” — Zadanie: pokaż nogą— jestem zła, całym ciałem —
strach, głową — cieszę się itp.
5.Chcę wam powiedzieć, że...
Doznawanie wszystkich uczuć jest w porządku! Jedną z najważniejszych
umiejętności, którą warto zdobyć, jest oczywiście panowanie nad złością.
Każdy ma prawo odczuwać niekiedy złość (podobnie jak wszystkie pozostałe
emocje). Chodzi jednak o to, aby mieć wpływ na reakcje, które może ona
powodować.
6. Relaksacja - słuchając muzyki wyobrażamy sobie miłe uczucia.
Podsumowanie zajęć - iskierka przyjaźni ( Wszyscy uczestnicy stają w kręgu
i puszczają iskierkę (uścisk dłoni niewidoczny dla innych), który musi dojść z
powrotem do osoby która, „iskierkę” puściła. Osoba zaczynająca wypowiada
słowa:
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk.)
Opracowanie: mgr Katarzyna Fiedorczuk
Projekt
„Małymi krokami- wielospecjalistyczne usprawnianie zaburzonych funkcji u dzieci niepełnosprawnych
intelektualnie”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014-2020
Zgłoś jeśli naruszono regulamin