scenariusz-technika-akwarelowa.pdf

(270 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji
Techniki malarskie. Technika akwarelowa
45 min
Cele:
Uczeń:
• tłumaczy, czym jest technika malarska,
• wyjaśnia, czym jest pigment,
• omawia funkcje typowych narzędzi stosowanych w technice akwarelowej i sposób
malowania akwarelami,
• wykonuje pracę malarską z zastosowaniem techniki akwarelowej,
• analizuje przykładowe dzieła sztuki pod kątem efektów uzyskanych dzięki zastosowaniu
techniki akwarelowej,
• poznaje twórczość polskich artystów,
• wyjaśnia, czym jest pejzaż,
• rozwija wrażliwość plastyczną i estetyczną oraz umiejętność kreatywnego działania.
Metody:
metody aktywizujące: burza mózgów, portfolio,
indywidualne ćwiczenie praktyczne,
rozmowa nauczająca (pogadanka),
praca z tekstem,
praca z materiałem ilustracyjnym.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Do dzieła! 4
(s. 40–42),
tablica z magnesami.
Materiały plastyczne:
przyniesione przez uczniów: kartka z bloku technicznego lub akwarelowego, taśma
malarska, pędzel cienki i gruby, farby akwarelowe, ołówek, chusteczki higieniczne, kawałek
gąbki, naczynie na wodę.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji oraz
przygotowanie warsztatu pracy i potrzebnych materiałów.
2. Nauczyciel informuje, że celem lekcji będzie wspólne znalezienie odpowiedzi na pytania:
„Jakie są rodzaje farb i jakie mają właściwości?”, „Jakimi narzędziami można
malować?”, „Na jakich podłożach są tworzone prace malarskie?”, a także nabycie
umiejętności malowania farbami akwarelowymi.
3. Prowadzący zajęcia zapisuje na tablicy pytanie: „Z czego można stworzyć farbę?”.
Uczniowie odpowiadają, pracując metodą burzy mózgów. Najtrafniejsze odpowiedzi
nauczyciel notuje na tablicy.
Faza realizacyjna
1. Na polecenie nauczyciela uczniowie zapoznają się z treścią podręcznika ze s. 40.
2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, czym jest pigment, a także jak go uzyskiwano
dawniej, a jak – współcześnie.
3. Uczniowie czytają tekst ze s. 41 podręcznika. Następnie nauczyciel prezentuje
przykłady różnych rodzajów farb akwarelowych, pędzli oraz papierów
akwarelowych. W tym celu może posłużyć się także ilustracjami.
4. Uczniowie zaznajamiają się z reprodukcjami i ich opisami na s. 42, po czym podają
charakterystyczne cechy prac wykonanych akwarelami. Nauczyciel podaje nazwiska
autorów omawianych dzieł – Piotra Michałowskiego i Witolda Wojtkiewicza –
i krótko wyjaśnia, że byli to wybitni polscy artyści tworzący m.in. w technice
akwarelowej.
5. Uczniowie wykonują ćwiczenie plastyczne ze s. 42 podręcznika. Najpierw nauczyciel
podaje temat pracy – „Przyroda wiosną” – i wyjaśnia, że przedstawienie krajobrazu
w sztuce to pejzaż. Następnie prosi o przyklejenie za pomocą taśmy malarskiej kartek
do stołów oraz udziela uczniom wskazówek dotyczących techniki wykonania pracy:
podczas malowania akwarelami należy stosować dużą ilość wody,
można mieszać kolory dla uzyskania bogatszej kolorystyki pracy,
drobne elementy, takie jak konary drzew, kwiaty czy szczegóły architektury,
powinny być wykonywane cienkim pędzlem,
można uzyskiwać efekty dodatkowe poprzez pryskanie farbą na kartkę lub zbieranie
nadmiaru wody chusteczką higieniczną.
Po skończonej pracy uczniowie odklejają delikatnie taśmę malarską, dzięki czemu
prace wykończone są dekoracyjną białą ramką. Uczniowie podpisują swoje prace
ołówkiem w lewym dolnym rogu.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel tworzy wystawę pejzaży na tablicy i ocenia je wraz z uczniami (jeśli
prace są zbyt mokre, aby je powiesić, można je rozłożyć na zestawionych ze sobą
ławkach). Uczniowie odpowiadają na podsumowujące pytania nauczyciela: „Czym
charakteryzuje się technika akwarelowa?”, „Jakie elementy akwareli najbardziej się
wam podobają?”, „Czy malowanie w tej technice sprawiało trudności, a jeśli tak, to
jakie?”.
2. Zadanie domowe dla chętnych (portfolio):
Przygotuj teczkę z reprodukcjami najciekawszych, Twoim zdaniem, akwareli. Do prac
dołącz informacje na temat ich twórców.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin