PRZEWODNIK Choroba Parkinsona.docx

(596 KB) Pobierz

PRZEWODNIK: Choroba Parkinsona

Parkinson’s Disease: What to Know

 

Co to jest?


Zaburzenie mózgowe ulegające z wiekiem pogorszeniu. Powoduje śmierć komórek nerwowych w części mózgu pn. substantia nigra. Jest to ważna część mózgu dla kontrolowania ruchu. To dlatego osoby z Parkinsonem często trzęsą się lub pokazują inne nienormalne ruchy. Leczenie może pomóc w objawach, ale nie na sposobu spowolnienia ani odwrócenia choroby.

 

photo of brain neurons


Jaka jest przyczyna?


Nikt dokładnie nie zna przyczyny tej choroby. Prawdopodobnie jest to mieszanka rzeczy, np. geny i narażenie na niektóre toksyny. Zwykle nie ma sposobu przewidzenia kto ją dostanie i dlaczego. Rzadko Parkinson występuje w rodzinie. W większości występuje przypadkowo.

 

photo of dna strand


Kto na nią choruje?


Zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jest 1.5 x częstsza u mężczyzn, i bardziej powszechna u starszych osób. Tylko ok. 4 na każde 100 przypadków zdarza się u osób w wieku poniżej 50 lat. Co roku ok. 60.000 osób w USA diagnozuje się na nią. Ok. 1 mln Amerykanów i 10 mln na świecie ma tę chorobę.

 

photo of mature man


Objawy

Cztery główne odnoszą się do ruchu: drżenie rąk, ramion, nóg, szczęki czy głowy; sztywność ramion, nóg i tułowia; spowolniony ruch; problem z równowagą i koordynacją ruchów.

 

photo of woman holding arm


Inne oznaki do zauważenia

Depresja lub inne zmiany emocjonalne; problemy z żuciem, przełykaniem czy mówieniem; problemy ze spaniem i konstypacja.

 

photo of mature woman with insomnia


Czego można się spodziewać

Parkinson jest chorobą progresywną, czyli z czasem objawy zwykle ulegają pogorszeniu. Objawy mogą się różnić u różnych osób. Początkowe objawy można łatwo zignorować lub przeoczyć. Mogą wystąpić na jednej stronie ciała, a dopiero później na drugiej.

 

photo of calendar


Diagnoza

Na początku trudno będzie lekarzowi powiedzieć czy masz Parkinsona. Po części jest tak dlatego, że objawy bardzo się różnią. Inne zaburzenia też mogą wyglądać podobnie. Nie ma żadnego jednego badania. Lekarz może zlecić badania obrazowe by wykluczyć inne choroby. Zapyta też o objawy, leki i narażenie na toksyny.

 

photo of doctor patient consultation


Leczenie: leki wytwarzające dopaminę


Choroba Parkinsona wpływa na komórki nerwowe wytwarzające substancję chemiczną pn. dopamina, i wtedy poziom jej spada. Lekarz zwykle rozpoczyna leczenie od przepisania levodopa (L-dopa). Mózg przetwarza ją na dopaminę. Ale ten lek ma bardzo złe skutki uboczne, więc prawdopodobnie przyjmujesz inny lek carbidopa by kontrolować te skutki. Lek zawierający oba to carbidopa-levodopa (Parcopa, Rytary, Sinemet).

 

photo of dopamine production


 

photo of doctor writing prescription

 

Leczenie: wzmacnianie skutków dopaminy

Lekarz może przepisać ci jeden z nich albo z innym lekiem:

·         Agoniści dopaminy: działają jak dopamina, ale nie podnoszą jej poziomu w mózgu. Możesz przyjmować go z każdym innym lekiem zawierającym levodopa. Możesz spróbować pramipexole (Mirapex) lub ropinirole (Requip).

·         Inhibitory COMT: Przedłużają działanie levodopa. Możesz dostać entacapone (Comtan) lub tolcapone (Tasmar).

·         Inhibitory MAO-B: hamują mózg przed rozkładaniem levodopa. Możesz dostać selegiline (Eldepryl, Zelapar) albo rasagiline (Azilect).

 


Leczenie: leki hamujące drżenie

Te leki nazywają się antycholinergiki, i hamują substancje chemiczne w mózgu kontrolujące ruch. Może to być mesylan benztropiny (Cogentin) albo trihexyfenidyl (Artane).

 

photo of medication bottles


 

 

 

 


Operacja chirurgiczna?

Jeśli leki nie działają, lekarz może zasugerować głęboką stymulację mózgu (DBS), umieszczenie elektrod głęboko w mózgu. Połączone z nimi urządzenie dostarcza pulsy elektryczne. Te pulsy mogą pomóc kontrolować drżenia.

 

photo of deep brain stimulation


 


To też może pomóc

Fizjoterapia może nauczyć cię ćwiczeń poprawiających siłę i równowagę, i pomóc w prowadzeniu niezależnego życia. Terapia zajęciowa pokaże ci nowe sposoby radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Terapia mowy może pomóc w niewyraźnej mowie.

 

photo of physical therapy


Odżywianie i ćwiczenia

Pomaga dieta składająca się ze zdrowych produktów, może też pomóc z niektórymi objawami Parkinsona np. konstypacją. Regularne ćwiczenia pomogą zachować siłę, elastyczność i równowagę.

 

photo of couple cooking


Zgłoś jeśli naruszono regulamin