Sprzęt diagnostyczny do badania stóp.rtf

(96 KB) Pobierz

Sprzęt diagnostyczny do badania stóp

 

Kamerton

-        Kamerton jest niezbędnym narzędziem w rękach podologa.

-        y do pomiaru wibracji w neuropatycznych stanach kończyn dolnych i pozwala dokładnie ocenić np. czułość wibracji stawu palucha.

-        Kamerton został wykonany ze stali szlachetnej i mocnego tworzywa sztucznego.

-        Kamerton przeznaczony jest wyłącznie do stosowania profesjonalnego przez podologów w gabinetach kosmetycznych i podologicznych.

-        Aby dokonać zakupu należy przesł dyplom ukończenia szkoły podologicznej lub kursu podologicznego.
 

Badanie czucia wibracji

-        Jedno z wielu badań stosowane w diagnostyce zespołu stopy cukrzycowej służące do oceny obecności neuropatii w obrębie stóp pacjenta z cukrzycą. W tym celu wykorzystuje się stroik kamerton z umieszczonymi na jego ramionach tłumikami z wyrysowaną 8-punktową skalą

-        Badanie wykonuje się, przykładając stopkę kamertonu do szczytu palucha lub kostki bocznej.

-        Najpierw kamerton przykłada się do nadgarstków pacjenta (lub łokcia czy obojczyka), prostopadle, ze stałym naciskiem, aby pacjent wiedział, jakiego typu odczucia oczekiwać.

-        Przyłenie wykonuje się dwukrotnie, na przemian z co najmniej jednym przyłeniem pozornym, kiedy kamerton nie drga. W trakcie badania pacjent sygnalizuje, kiedy przestaje czuć drgania, a lekarz obserwuje dobrze widoczny wierzchołek wyrysowanych na tłumikach trójkąw i odczytuje próg czucia wibracji.

-        Dla osób powyżej 40. roku życia patologicznym wynikiem jest próg czucia poniżej 5. Wynik badania jest dodatni, jeżeli pacjent prawidłowo odpowie na co najmniej 2 z 3 pytań o przyłenie kamertonu, a ujemny, jeżeli 2 odpowiedzi są błędne (ryzyko owrzodzenia). Jeśli pacjent nie czuje wibracji na paluchu, badanie należy powtórzyć, przykładając stroik do kostki lub guzowatości piszczeli.

 

Tip Term

-        Tip Therm w podologii wykorzystywany jest do kontroli wyczuwania temperatury u chorych z syndromem stopy cukrzycowej.

-        Jest lub powinien być instrumentem na wyposażeniu każdego gabinetu podologicznego.
 

-        Tip Therm przeznaczony jest wyłącznie do stosowania profesjonalnego przez podologów w gabinetach kosmetycznych i podologicznych.

-        Aby dokonać zakupu należy przesł dyplom ukończenia szkoły podologicznej lub kursu podologicznego

 

Badanie czucia temperatury

-        Jedno z wielu badań stosowane w diagnostyce zespołu stopy cukrzycowej służące do oceny obecności neuropatii w obrębie stóp pacjenta z cukrzycą.

-        Czucie temperatury bada się termotipem, stanowiącym połączenie plastikowego i metalowego walca.

-        Z uwagi na lepsze przewodnictwo ciepła metal odczuwany jest jako zimniejszy niż plastik, a różnica odczuwanej temperatury w warunkach pokojowych wynosi 5oC (badanie wykonuje się na grzbietowej stronie stopy).

 

Monofilament

-        Monofilament w podologii sły do diagnostyki odczuwania bólu.

-        Stosuje się go kierując cienką i giętką igieł w miejsce nie obciążone zrogowaciałą skó na stopie.

-        Jeżeli podczas badania igiełka będzie lekko wygięta a pacjent nie będzie odczuwałlu na swojej stopie to oznacza, że najprawdopodobniej jest obciążony neuropatią cukrzycową i powinien być skierowany do lekarza w celu dalszych konsultacji.

-        Monofilament przeznaczony jest wyłącznie do stosowania profesjonalnego przez podologów w gabinetach kosmetycznych i podologicznych.

-        Aby dokonać zakupu należy przesł dyplom ukończenia szkoły podologicznej lub kursu podologicznego

 

Badanie czucia dotyku

-        Czucie dotyku bada się monofilamentem.

-        Badanie wykonuje się w wielu punktach na obu stopach.

-        Ocenia się rozległość występujących zaburzeń czucia z reguły bardziej nasilone zmiany dotyczą najbardziej obwodowych części palców.

-        Należy zwrócić uwagę podczas badania, aby nie aplikować przyrządu w miejscach hiperkeratozy czy występujących modzeli. Otrzymuje się wtedy wynik fałszywie patologiczny.

-        Ocenę zaburzeń czucia dotyku wykonuje sięwnież w obrębie dłoni.

 

 

Neurotip

-        Czucie bólu bada się za pomocą ostro zakończonej igły. Aplikując ostrze delikatnie na skó w podobnych lokalizacjach jak podczas badania dotyku.

-        Należy zachować ostrożność, aby nie przerwać ciąci skóry, oraz unikać aplikacji igły w miejscach hiperkeratozy czy modzeli.

 

Badanie czucia bólu

-        Jedno z wielu badań stosowane w diagnostyce zespołu stopy cukrzycowej służące do oceny obecności neuropatii w obrębie stóp pacjenta z cukrzycą.

-        Czucie bólu bada się neurotipem, składającym się z plastikowej końwki i tępo zakończonej igły (badanie wykonujemy w tych samych miejscach, co przy badaniu czucia ucisku).

-        Chory powinien odczuwać różnicę między dotknięciem plastikową końwką a ukłuciem tępo zakończoną igłą.

Podoskop

-        Podoskop diagnostyczny jest urządzeniem do diagnostyki stóp., która jest częścią ewentualnych was postawy ciała.

-        Stopy są elementem podporowym naszego ciała a także jednym z elementów przyczyniających się do utrzymania pionowej postawy ciała.

-        W wyniku rozwoju osobniczego często ich wysklepienie ulega patologicznym zmianom i wytwarzają się pewne twory skórne wymagające leczenia. Te i wiele innych można wykryć dzięki podoskopowi.

 

Przeznaczenie podoskopu

-        Podstawową metodą diagnostyki stóp jest badanie podoskopowe. Większość ortopedów powinna go posiadać w swoim gabinecie.

-        Podoskop sły do badania statycznego stóp oraz oceny wad stóp metodą odbicia lustrzanego.

-        Przede wszystkim za pomocą podoskopu możemy ocenić kształt wysklepienia stopy, obecność zgrubień na skórze, modzeli i odcisków.

 

Sposób  działania

-        W prawidłowo działającym podoskopie diody podświetlająytę pleksi.

-        Przed wejściem na podoskop pacjent zdejmuje obuwie i nakrycie stóp (skarpety, rajstopy  itp.) Po przygotowaniu się do badania pacjent staje przodem do podoskopu i wchodzi na niego.

-        Po wejściu na podoskop wysklepienie stopy możemy zaobserwować w lustrze umieszczonym na polnej powierzchni podoskopu.

 

Czyszczenie podoskopu

-        Zakaz używania środków alkoholowych do czyszczenia podoskopu, ponieważ alkohol uszkadza płytę pleksi- będzie ona matowa, przez co obraz w lustrze nie będzie dobrze widoczny po dłszym używaniu urządzenia!

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin