Opryski drzew owocowych mocznikiem. Jak i kiedy stosować mocznik.txt

(16 KB) Pobierz
Opryski drzew owocowych mocznikiem. Jak i kiedy stosować mocznik?
    
Oprysk drzew owocowych mocznikiem jest ważnym zabiegiem, który niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza występowanie groźnej choroby grzybowej jabłoni i gruszy, jaką jest parch. Zobacz jak i kiedy stosować mocznik do oprysku drzew aby uzyskać najlepsze rezultaty. Już za chwilę dowiesz się jak działa mocznik na drzewa owocowe i dlaczego właściwy termin oprysku mocznikiem jest tak ważny! 
 Oryski drzew owocowych mocznikiem najlepiej wykonać jesienią, na początku okresu opadania liści 
Uprawiając drzewa owocowe na działce chcemy dążyć do maksymalnego ograniczenia wykonywania zabiegów chemicznych i łatwiejszej ochrony. Ta zależność łączy się z koniecznością zniwelowania źródła infekcji pierwotnych występujących na naszych drzewach owocowych, co za tym idzie zastosowania oprysków mocznikiem na drzewa owocowe. 
Dlaczego warto stosować mocznik do oprysku drzew owocowych? 
Mocznik jest nawozem azotowym, dobrze znanym i często stosowanym w uprawie roślin. Warto wykonywać nim opryski drzew owocowych, które istotnie wspomogą ochronę sadu przez jedną z najgroźniejszych chorób - parchem jabłoni i gruszy. 
 
Szkodliwość parcha w sadach jest bardzo duża. Wpływa on niekorzystnie na kondycję drzew, a to powoduje słabsze zawiązywanie pąków kwiatowych, większą podatność drzew na uszkodzenia mrozowe, a także zmniejszenie plonów. Porażenie owoców parchem pogarsza ich jakość i przyczynia się do znacznego zmniejszenia, a czasami nawet całkowitej utraty plonu. 
 Objawy parcha jabłoni Fot. shutterstock.com 
Objawy parcha widoczne są najczęściej na liściach i owocach. Na liściach jabłoni, na ich górnej stronie, tworzą się ciemnooliwkowe plamy pokryte aksamitnym nalotem. Na owocach powstają ciemne, okrągłe plamy, w których obrębie skórka ulega nekrozie. Z czasem skórka jabłek twardnieje i robi się korkowata. Powstaje coś w rodzaju strupowatych ran, niekiedy skórka jabłek może pękać. Jabłka takie nie nadają się do spożycia.
Identyczne objawy parch powoduje na gruszach. 
 Objawy parcha na gruszce Fot. pixabay.com 
Grzyb Venturia inaequalis, wywołujący parcha jabłoni i gruszy zimuje na liściach opadłych z drzew. Wiosną zarodniki workowe grzyba są uwalniane z owocników pod wpływem wilgoci z opadów atmosferycznych. Zarodniki mogą być przenoszone z prądem powietrza na odległość nawet kilkuset metrów. W ten sposób parch ponownie poraża nasze jabłonie. 
 Grzyb wywołyjący parch zimuje na liściach opadłych z drzew Fot. shutterstock.com  
Ryzyko zimowania grzybni parcha na opadłych liściach możemy jednak zminimalizować. Z pomocą przychodzi nam tu właśnie nawóz mocznik.
 Mocznik jest nawozem azotowym dobrze rozpuszczającym się w wodzie. Oprócz dostarczanego azotu, stymuluje rozwój populacji bakterii z rodzajów Pseudomonas i Erwinia, które powodują z kolei szybszą degradację tkanki liści, na których tworzą się owocniki grzyba wywołującego parcha. W efekcie dobrze przeprowadzonego jesiennego oprysku mocznikiem ginie do 90% zarodników grzyba. Jest to zatem oprysk o bardzo wysokiej skuteczności w zwalczaniu parcha jabłoni :-)
 Opryskując mocznikiem drzewa owocowe jesienią powodujemy także, iż azot jest szybciej transportowany do organów zimujących, w organach tych zaś tworzy zapasy, które umożliwiają szybki wzrost i rozwój drzew wczesną wiosną. 
Parch jabłoni - objawy, opryski, zapobieganie, zwalczanie  Parch jabłoni to jedna z najczęstszych i najstarszych chorób jabłoni uprawianych w naszym kraju. Powoduje liczne uszkodzenia, w tym korkowacenie skórki na jabłkach. Objawy choroby pojawiają się co roku i konieczne jest regularne zwalczanie parcha. Zobacz jak pokonać tę chorobę jabłoni, jakie opryski są skuteczne przeciw parchowi oraz czy można uniknąć chemii i pokonać parcha metodami naturalnymi. Więcej... 
Jak i kiedy stosować mocznik do oprysku drzew? 
Oprysk drzew owocowych mocznikiem wykonuje się w dwóch terminach. Szczególnie polecane są jesienne opryski drzew owocowych, ale jeżeli liście i owoce jabłoni czy gruszy są silnie porażone parchem, konieczne będą 2 zabiegi mocznikiem - zarówno jesienią jak i wiosną. Do oprysku drzew owocowych mocznikiem wykorzystujemy jego 5% roztwór. Zatem w 10 litrach wody musimy rozpuścić 0,5kg mocznika. 
Zapamiętaj! Drzewa owocowe opryskujemy 5% roztworem mocznika. W tym celu należy pół kilograma mocznika rozpuścić w 10 litrach wody (lub 50g rozpuścić w 1 litrze wody). 
Jesienny oprysk drzew owocowych mocznikiem należy wykonać pod koniec października, po pierwszych przymrozkach, w początkowym okresie opadania liści, dokładnie pokrywając je roztworem mocznika. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w tym momencie wytwarza się tkanka oddzielająca liść od pędu, uniemożliwiając przedostanie się nawozu do pędów. Ważne, aby azot w maksymalnej ilości został pochłonięty przez liście! 
 Drzewa opryskujemy mocznikiem na początku okresu opadania liści Fot. shutterstock.com  
Mocznik użyty w pierwszym okresie opadania liści redukuje liczbę zarodników workowych wiosną następnego roku. Im później wykonamy oprysk drzew owocowych mocznikiem, tym niższa będzie jego skuteczność. Mocznik stosowany zbyt późno, kiedy większość liści już opadnie z drzew, zmniejsza liczbę zarodników workowych jedynie o 50%, z kolei użyty w pierwszym okresie opadania liści możę zredukować ich liczbę aż o 90%! 
Zapamiętaj! Opryskiwanie mocznikiem jesienią jest wysoce skuteczne, gdy przynajmniej 95% liści jest jeszcze na drzewach! 
Drugi oprysk drzew owocowych mocznikiem wykonujemy na przedwiośniu, opryskując glebę i liście leżące pod drzewami. Najlepiej zabieg ten wykonać w lutym, ponieważ dzięki temu worki z zarodnikami workowymi pojawiają się w owocnikach dopiero w maju i tylko nieliczne z nich osiągają zdolność do wysiewu. Jeżeli wykonamy mocznikiem oprysk drzew owocowych w marcu, w mniejszym stopniu zredukujemy liczbę wytwarzanych owocników, ale zabieg także wpłynie destrukcyjnie na rozwój zarodników grzyba wywołującego parcha jabłoni i gruszy.
Wiosenny oprysk drzew owocowych mocznikiem jest znacznie mniej skuteczny niż w terminie jesiennym, jednak warto ten oprysk wykonać jako dodatkowy przy dużym porażeniu parchem, a także koczniecznie, jeżeli zapomnieliśmy o oprysku jesienią.
 Mocznik doskonały do przygotowania oprysków drzew owocowych przeciwko parchowi, można nabyć w sklepie naszego poradnika. Na stronie sklepu, przy opisie mocznika, są też inne cenne informacje o możliwościach zastosowania mocznika w ogrodzie. Dlatego zapraszam na stronę sklepu także po cenną wiedzę :-)  
Jak wykonać oprysk mocznikiem przeciwko parchowi pokazujemy też w materiale filmowym. Zobacz to w skrócie jeszcze raz. Dzięki temu lepiej zapamiętasz co i jak zrobić. Zapraszamy do obejrzenia inspirującego video :-)  
mgr inż. Joanna Białowąs 
Przeczytaj również: 
Nawożenie drzew owocowych wiosną  Nawożenie drzew owocowych odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu odpowiedniego wzrostu i rozwoju roślin. Prawidłowo dobrane nawozy oraz dawki wzmocnią rośliny i zapewnią zdrowe owoce. Dowiedz się kiedy rozpocząć nawożenie drzew owocowych wiosną i jakie nawozy wybrać. Więcej... 
Ekologiczne opryski drzew owocowych  Ekologiczne opryski drzew owocowych mają duży wpływ na ilość i jakość plonów jakie zbierzemy w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym. Są dobrym pomysłem, jeżeli nie chcemy wprowadzać chemii do ogrodu lub sadu. Bowiem spożywanie ekologicznie uprawianych jabłek, gruszek czy wiśni jest na pewno lepsze i zdrowsze. Oto jakie preparaty można zastosować do ekologicznych oprysków drzew owocowych. Więcej... 
Choroby drzew owocowych - opisy, zdjęcia, zwalczanie, opryski  Choroby drzew owocowych mogą być powodowane przez grzyby, bakterie i wirusy. Czasem przyczynami chorób mogą być również czynniki nieinfekcyjne, takie jak błędy w nawożeniu, czy niekorzystne warunki uprawy. Typowymi objawami chorób są przebarwienia, zniekształcenia i więdnięcie roślin. Zobacz zdjęcia i opisy chorób drzew owocowych i poznaj metody ich zwalczania. Więcej... 
Opracowano na podstawie: Meszka B., Nie można zapominać o jesiennym opryskiwaniu jabłoni mocznikiem, W: Sad Nowoczesny, 2004, nr 10, s. 4-5; Meszka B., Mocznik jesienią, W: Hasło Ogrodnicze, 2011, Nr 9, s. 49-50. Fot. pixabay.com  
Zgłoś jeśli naruszono regulamin