Croggon Alison_Pellinor_01_Dar.rtf

(42881 KB) Pobierz
Croggon Alison_Pellinor_01_Dar


 

Alison Croggon

 

DAR

 

Księga pierwsza Pellinoru

 

Przeła Paulina Braiter


Spis treści:

 

 

Kilka uwag o tekście

 

CZĘŚĆ PIERWSZA. GILMANOWE SIOŁO

1. Ucieczka

2. Landrost

3. Wnikanie

4. Bitwa z łakami

5. Przez ry

 

CZĘŚĆ DRUGA. INNAIL

6. Błękitna suknia

7. Uczta powitalna

8. Rada Innailu

9. Dernhil z Gentu

10. Pożegnanie

 

CZĘŚĆ TRZECIA. RACHIDA

11. Innail Fesse

12. Magilas

13. Elidhu

14. Kulag

15. Moczarowiska

16. Pani Ardina

 

CZĘŚĆ CZWARTA. NORLOCH

17. Valverras

18. Połamane by

19. Hem

20. Dom Nelaca

21. Narada przyjaciół

22. Pierwszy krąg Norlochu

23. Stare blizny

24. Ucieczka

 

Dodatki


Kilka uwag o tekście

 

 

Niniejszy tom to pierwsze pełne umaczenie Naraudh LarChanë (czyli Zagadki Drzewnej Pieśni), jednej z najważniejszych legend zaginionej cywilizacji EdilAmarandhu. Moim zdaniem to klasyczne arcydzieło literatury annaryjskiej zasługuje na to, by trafić do znacznie szerszego grona czytelników niż uczeni akademiccy, których dotąd interesowało.

Ta książka jest zatem adresowana do zwykłego czytelnika, nie naukowca specjalisty. Do tej pory Naraudh LarChanë ceniono przede wszystkim jako bogate źo informacji, rzucające światło na kulturę EdilAmarandhu, mnie jednak podczas pierwszej lektury uderzyły jego walory jako romansu. wczas to w mojej owie zrodził się plan jednocześnie skromniejszy i bardziej ambitny niż pierwotny zamiar napisania rozprawy na temat społeczeństwa Annaru: zapragnęłam oddać ten barwny dramat i wyjątkową magię we współczesnej angielszczyźnie. Jeśli dzięki wytężonej pracy udało mi się uchwycić choćby dziesią część uroku oryginału, szczęśliwa.

Aby to osiągnąć, zrezygnowałam z przypisów, które zakłócałyby rozwój akcji. Zamiast tego dla zainteresowanych czytelników przygotowałam podstawowe informacje na temat społeczeństwa i historii EdilAmarandhu, a także wskazówki co do wymowy annaryjskich nazw i imion. Znajdziecie je Państwo w dodatkach na końcu książki. Mam jednak nadzieję, że opowieść obroni się nawet bez tych uzupełnień, a czytelnika zainteresowanego przede wszystkim czystą przygodą zadowoli sama historia.

Wiele napisano na temat sensacyjnego odkrycia Pism annaryjskich w jaskini odsłoniętej podczas trzęsienia ziemi w centralnym Maroku w 1991 roku. Od owego wydarzenia sporo ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin