PROCEDURY DOTYCZĄCE UCZESTNICTWA
W ZAJĘCIACH Z RELIGII / ETYKI
Publicznym Gimnazjum w Lubochni
1. Uczestnictwo w lekcjach religii / etyki jest dobrowolne.
2. Na początku roku szkolnego wychowawcy klas I odbierają deklaracje uczestniczenia w zajęciach z religii / etyki – zgodnie z wyborem zaznaczonym na Oświadczeniu.
3. Deklaracja obowiązuje do ukończenia nauki ucznia w Gimnazjum – nie musi być ponawiana w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmieniona.
4. Rodzice / prawni opiekunowie, których dzieci nie chcą uczestniczyć w lekcjach religii / etyki informują o tym pisemnie dyrektora szkoły w Oświadczeniu najpóźniej do 30 września. Oświadczenie to jest przechowywane w dokumentacji ucznia.
5. Rezygnacja z uczestniczenia w lekcjach religii / etyki w trakcie roku szkolnego (po 30 września) nie odnosi natychmiastowego skutku prawnego. Dlatego uczeń, który zaprzestał uczestniczenia w zajęciach z religii / etyki w związku ze złożonym oświadczeniem, w klasyfikacji semestralnej lub końcowej otrzymuje wpis „nieklasyfikowany”.
6. W przypadku zmiany deklaracji uczeń musi zdać egzamin klasyfikacyjny z zaległego materiału realizowanego w czasie jego nieuczęszczania na zajęcia z religii / etyki.
7. Uczeń może być również nieklasyfikowany z religii / etyki z powodu nieobecności na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania (wówczas na świadectwie szkolnym w rubryce religia / etyka wpisuje się „nieklasyfikowany”).
8. Ocena umieszczona na świadectwie szkolnym w rubryce religia / etyka jest wliczana do średniej ocen ucznia.
9. Nauka religii odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, natomiast tygodniowy wymiar godzin etyki ustala dyrektor szkoły.
10. Uczniowie nieuczęszczający na zajęcia z religii / etyki są zobowiązani – w czasie tych zajęć – do przebywania w Świetlicy, chyba że jest to pierwsza lub ostatnia lekcja. Listę uczniów nieuczestniczących w zajęciach z religii / etyki dyrektor przekazuje nauczycielowi Świetlicy po 30 września każdego roku szkolnego.
Opracowano na podstawie:
1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. nr 36, poz. 155, z późn. zm.).
2. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. nr 83, poz.562, z późn. zm.)
Procedury zostały zaopiniowane przez Samorząd Uczniowski, Radę Rodziców i zatwierdzone na Radzie Pedagogicznej w dniu 29 sierpnia 2014
Procedury obowiązują od dnia zatwierdzenia.
kl.grzegorz