Janácek Leos_Príhody lisky Bystrousky_2010_Royal Opera House.txt

(10 KB) Pobierz
2016-07-07  Janacek - The Cunning Little Vixen

Penny Gore presents Janacek's Cunning Little Vixen, first heard in 2010 from the Royal Opera House, conducted by Charles Mackerras in one of the final performances before his death.

Janacek's The Cunning Little Vixen holds a very special place in the repertoire - an opera whose characters are a mixture of human beings and animals which tells the story of the life of a Vixen. We meet her woodland friends and enemies - and their lives are contrasted with the human characters who live nearby. But the magic of Janacek's score is in the way he portrays all of these lives with his most colourful and deftly woven music, sometimes spiky, sometimes intensely lyrical.

Vixen Sharp-Ears ..... Emma Matthews (soprano)
Forester ..... Christopher Maltman (baritone)
Fox ..... Elizabeth Meister (soprano)
Schoolmaster/Mosquito ..... Robin Leggate (tenor)
Gamekeeper's Wife/Owl ..... Madeleine Shaw (mezzo-soprano)
Priest/Badger ..... Jeremy White (bass)
Harasta ..... Matthew Rose (bass)
Pasek ..... Alasdair Elliott (tenor)
Inkeeper's Wife ..... Elizabeth Sikora (mezzo-soprano)
Pepik ..... Simona Mihai (soprano)
Frantik ..... Elizabeth Cragg (soprano)
Rooster/Jay ..... Deborah Peake-Jones (soprano)
Chief Hen ..... Glenys Groves (soprano)
Cricket ..... Peter Shafran (treble)
Caterpillar .....Talor Hanson (child soprano)
Frog ..... Harry Bradford (treble)
Young Vixen ..... Eleanor Burke (child soprano)
Woodpecker ..... Amanda Floyd (mezzo-soprano)
Royal Opera Chorus
Children's Chorus
Orchestra of the Royal Opera House
conductor Sir Charles MackerrasStreszczenie

AKT I

"Jak Sharp-Uszy został złapany"

Lato; las w godzinach popołudniowych

Badger snoozes w słońcu, niepokojonym przez muchy i tańców Blue dragonfly. Forester, w drodze do domu, zatrzymuje się na drzemkę. Podczas gdy on śpi krykieta i Caterpillar tworzyć muzykę. Młody Frog, próbując złapać komara, przyciąga uwagę cub Vixen. Żaba ląduje na gajowego, budząc go. Forester chwyta Vixen i zabiera ją. Zmroku. The Blue Dragonfly wyszukuje Vixen.

'ostrych Uszy na gajowego w obejściu jeziora; "Ostrych Uszy jako polityka"; "Ostrych Uszy ucieka"

Jesień; The farmyard

Liska, obecnie hodowany jako zwierzę domowe, zaprzyjaźnia się z psem i odrzuca jego zaloty. Kiedy ona broni się przed dokuczanie syna leśniczego i jego przyjaciel jest ona związana. Noc zapada i Vixen śpi. W snach jej duch unosi się na wolność.

O świcie Vixen drwi z kury: są one wykorzystywane przez ludzi i przez ich lidera, Rooster. Liska odwołania bezskutecznie feministycznych uczuć kur ", a wstrząśnięty ich konserwatyzm, udaje samobójstwo. Jej plan pracował: gdy Rooster zostaje wysłany w celu zbadania, ona zabija go, a następnie poleruje się wszystkie kury. W obliczu leśniczy i jego żona, Vixen ugryzienia przez jej liny i ucieczek.

AKT II

"Ostrych Uszy wywłaszcza domem"

Jesień; las, późnym popołudniem

Liska drwi borsuk, bezlitośnie evicts go z wygodnego domu i bierze go.

Zimowy; Karczma

Forester, Schoolmaster a karty Kapłan zabaw. Gajowy kpi Schoolmaster o jego powściągliwość i beznadziejnej miłości do Terynka, a Cyganka. Kapłan jest zaniepokojony winy seksualnej. Ale Forester też jest narażone na zaczepki: szydzili o jego Vixen, zostawia.

Zimowy; las w świetle księżyca

Jak Schoolmaster potyka pijany do domu, Liska ćwierkania na zewnątrz przez drzewa. Błędy Schoolmaster ją za Terynka i nalewa mu serce. Kapłan, również gorszy dla napoju, łapie oczu Vixen i myli ją z mężczyzną był niesłusznie oskarżony o uwiedzenie, kiedy był młody. Forester wykonuje zarówno mężczyzn z zaskoczenia i wystrzeliwuje dwa strzały po Vixen.

"Ostrymi uszy męska zaloty"; "Miłość i małżeństwo ostrymi uszy męska '

Lato; las w świetle księżyca

Liska poznaje przystojnego Fox i opowiada mu historię swojego życia. Fox uwodzi ją, że kolega, a po zgorszeni ptaki plotkują, są małżeństwem. Lasu istoty świętowania.

AKT III

"Ostrych Uszy outwits Harašta z Lusen"; "Ostrymi uszy śmierci"

Zimowy; las w południe

Harašta, kłusownik, ma zamiar odebrać martwego zająca, kiedy widzi leśniczego, który podejrzewa go o kłusownictwo go. Harašta wyjaśnia, że ​​jest on na swojej drodze, aby zobaczyć Terynka, kogo ma poślubić. Forester, zdając sobie sprawę, że zając jest jedną z ofiar Vixen jest, używa go jako pułapkę dla niej. Liska, lisa, a ich młode wyśmiać na niezdarnie określoną pułapkę i rodzice chętnie oglądać ich rosnącej rodziny. Harašta wraca do zbierania zająca. Liska wabi go tak, że młode mogą karabin torbę. Ale jej gloating triumf w przechytrzenia Harašta złości go, a on jej pędy.

Karczma

Schoolmaster płacze, gdy słyszy, że Terynka ma poślubić. On i Forester żałować, że kapłan został odsunięty. Forester odbija się na jego wiek i wyrusza do lasu.

"Młodzi ostrych uszy, wykapany z matką"

Lato: las w godzinach popołudniowych

Muzy Forester na piękno lasu, gdzie życie jest stale odnawiana. Wspomina jego zaloty i wesele i zadowoleniem zasypia. Jako śni, pojawiają się istoty leśne, w tym małym lisica. Forester próbuje ją złapać, ale łapie żaba zamiast - wnuk żaba, która przyciąga uwagę Vixen jest na początku swojej przygody. Upuścił pistolet, Forester podporządkowuje się do lasu.

- Z podziękowaniem dla Royal Opera House.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin