Tarot 22.docx

(401 KB) Pobierz

Tarot (XV - XXII)

symbol

DupaDIABEŁ Fatum

Diabeł w języku francuskim Le Diable, a w angielskim The Devil jest piętnastą kartą Wielkich Arkanów. W Tarocie egipskim nazwa tej karty brzmi Demon, a czasem Tyfon, gdyż Egipcjanie nie znali pojęcia diabła. Tyfona uważano za niszczycielską siłę, która utrzymuje zmarłych z dala od nieba, aby ich strącić ostatecznie na ziemię, a tym samym pragnie ukarać ich śmiercią. Na rysunkach najczęściej można ujrzeć dwie nagie osoby przykute łańcuchem do diabła, co ma symbolizować ich niemożność uwolnienia się od diabelskich żądz. Diabeł często swoim wyglądem wzbudza jeszcze większy strach niż Śmierć. Za diabłem kryje się Lucyfer, upadły anioł, który nakłaniał ludzi do odwrócenia się od Boga. Diabeł jest buntownikiem i oskarżycielem. Transgresja prawa była wiec zawarta od początku w prawie jako narzędzie przekroczenia granic. Transgresja prawa jest przyczyna i narządem przekroczenia , ewolucji. W genezie --> pierwsza transgresja fundamentalna jest pożądanie i akt miłosny. Można by powiedzieć ze kreator potrzebuje kreatury aby się w niej przeglądać .( we francuskim réfléchir podobnie jak świadomość refleksyjna "conscience réflexive")Możemy zrozumieć role węża obserwując jego kuszenie jako cześć prawa boskiego. Wąż w Genezie , diabeł, jest instrumentem przebudzenia świadomości, budzi pożądanie , które popycha nas do transgresji. Owoc informacji z drzewa wiadomości dobrego i złego - był prostym pytanie dlaczego ? ono sprawia, że wiesz coraz więcej i jest to ową boską świadomość, która była pierwotnie przeznaczona tylko dla boga ( którego i tak stworzyli ludzie). Diabeł jest środkiem do wiedzy za, która się płaci. Jedno ze źródeł słowa diabeł pochodzi z greckiego " diaballein" co oznacza , separacje , zroznicowanie... DIabel jest wiec arkanem pożądania , sexualności, ale także.. świadomości swoich korzeni. Numer 15 pokazuje nam na nowo powrót piątki , cyfra człowieka w kosmosie przez gwiazdę pięcioramienna w której człowiek się zawiera. Piec ,jest liczba uświadomienia sobie ( papież), piec palców w każdej ręce ...

ZNACZENIE KARTY: może dziwić, że ostatni etap - droga poznania rozpoczyna się kartą Diabła. Ale przecież pokusa towarzyszy nam przez całe życie. Każdy z nas musi próbować walczyć z nią nieustannie. Każda pokusa jest jednocześnie egzaminem, a do diabła przywiązują się ludzie sami przez łatwość podążenia za jego obietnicami. Kto jednak przykuł się do diabła, z trudem potrafi się od niego uwolnić. Można tu odnaleźć proces podobny w swym mechanizmie do nałogu. Ale nie należy zapominać, że w diable tkwi olbrzymia siła napędowa. Siła, która eksplodując często osiąga przeciwieństwo tego, czego diabeł pragnie. "Zła" siła stwarza też dobro - Dlatego symbolizuje ona skumulowaną ,energię, której należy użyć, a która pragnie wystawić nas na próbę. Najważniejszą mądrością tej karty jest stwierdzenie, że nie ma w życiu nic, co nie podlegałoby sprawdzianowi. Karta pokazuje także, że droga z niebios na ziemie jest krótka. W diable przekazano więc prastary symbol pełnego wyzwolonego życia, idącego za instynktem.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: dąb, wielowiekowy i silny, stawiający czoło burzom i wichrom, zostanie pewnego dnia spalony przez jedną błyskawicę. Człowiek, który nie zdobył klucza do Przeznaczenia, nie jest w stanie wyciągnąć z tego przykładu żadnej nauki na temat bezowocności swej mądrości i mocy. Diabeł przedstawia zasadę działania duchowego, które usiłuje przeniknąć materię i otoczyć się nią w celu materializacji. Symbolizuje wielki postęp, gdyż będąc symbolem zła, jest równocześnie symbolem triumfu. Karta ta otrzymała nazwę Diabeł, ponieważ przedstawia ona człowieka działającego w planie materialnym bez oparcia duchowego. Człowiek, który nie rozwija swej duchowości, ulega pokusom przekraczania prawa moralnego (kosmicznego) i podążania za swymi instynktami. Karta ta oznacza powodzenie w sferze materii dzięki własnemu wysiłkowi, rozsądkowi, albo przez zdanie się na fatum. W każdym przypadku Diabeł jest kartą rebelii, siły potężniejszej niż rozum, a więc niebezpiecznej. Jest to karta niezależności, potęgi twórczej, ale także uzależnienia i przymusu. Diabeł wyraża również iluzję, urzeczenie, przede wszystkim zmysłowe. Diabeł rządzi materią, planem fizycznym (plan mentalny poddany jest Pustelnikowi, duchowy Papieżowi).

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: potężna, egoistyczna siła, pycha. Niestałość, nałogi. Brak kontroli, złe impulsy, zmysłowość. Natura impulsywna, instynktowna, ujawnia wyraźną dominację materii nad duchem. Egocentryzm, zdolności manipulowania, moc sexsualna, buntowniczość.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: jest to karta sił wyższych, czasem instynktów które tłumią wolę. Karta ta narzuca decyzje i fakty, przeciwko którym nie ma sensu się buntować. Mądrość radzi poddać się im i czekać na rezultaty. Chociaż może to być szkodliwe dla ewolucji duchowej, często bywa korzystne dla spraw materialnych, fizycznych albo zmysłowych. Karta uroku, powabu, wyzwala silną energię seksualną. Zależnie od położenia oznacza:

- przyciąganie fizyczne między dwiema osobami;

- osobę powabną, ale niebezpieczną; despotyczną albo egocentryczną; - związek dwóch osób oparty na sile i dominacji.

Zapowiada ślepą namiętność, której nic nie powstrzyma. Można dla niej popełniać głupstwa i niegodziwości, ale przyjemność, którą, się z niej czerpie, zaspokaja najgłębsze pragnienia. Seksualność, zbliżenie płci, pasja, namiętność, twórczość, bogactwo, egocentryzm. Diabeł odbiera wszelką kontrolę nad sobą, przynosi zależność od sił, którym trudno się oprzeć i które najczęściej pochodzi od diabła. W rozkładzie oznacza myśli i działania niskie, które degenerują fizycznie lub moralnie.

DupaXVI. WIEŻA Rozdarcie

Wieże zawsze przywoływały szczególne asocjacje. Budując wieżę człowiek pragnął zbliżyć się do Boga lub też okazać wobec powolną korozję. Osoby spadające z wieży nie doznają obrażeń, ale muszą od nowa rozpocząć poszukiwania. Piorun i grzmot uważano kiedyś za karę niebios. I tak należy też interpretować piorun z tej karty, który niszczy wieżę, ale czasem również jest jedynym narzędziem by zostać uwolnionym z więzienia tak i fizycznego jak i mentalnego.

ZNACZENIE KARTY: karta mówi, że nigdy nie możemy być zbyt pewni. Kto ufa jedynie własnemu bezpieczeństwu, ten w ostatecznym rozrachunku przegrywa, ponieważ wykazuje brak jakiegokolwiek myślenia społecznego. Nikt nie może spocząć na laurach, nawet wtedy, gdy stoczył w sobie bitwę z samym diabłem i wygrał ją. W życiu natrafiamy na wiele wież. Może to być sytuacja, kiedy gromadzimy zapasy nie troszcząc się o głodujących, gdy rościmy sobie prawa, odmawiając ich innym, gdy odmawiamy innym podstawowych dóbr, zatrzymując je tylko dla siebie. Ponieważ takie sytuacje w zasadzie nie podlegały karze ziemskiej, do akcji musiały wkroczyć siły boskie, a wobec tych każdy człowiek staje się bezradny. Nazywa je wyrokiem losu, który trzeba przyjąć i zachowuje się tak, jakby nie wiedział, dlaczego to wszystko go spotyka. Tak naprawdę to my sami niszczymy naszą wieżę, ponieważ to, co powiedzieliśmy wyżej dotyczy także świata naszych myśli. To wewnętrzna zarozumiałość sprawia, że nie dostrzegamy argumentacji drugiej strony, ale to właśnie taka postawa będzie ukarana. Jednak cios, który na nas spada jest ratunkiem pozwalającym z nadzieją podążać dalej, uwalnia z pułapki, w którą wpadliśmy i wyzwala nowe energie. Perspektywa staje się szersza, nie ograniczają jej mury stojące w nas. Można powiedzieć, że z ruin rodzi się nowe życie. A jak powiadali Grecy - nikt nie pozostaje bez chwały. Wieże służyły również ochronie przed wrogiem, stając się z czasem ludzkim siedliskiem. W wieży można było czuć się bezpiecznym, a to sprawiało, że pojawiało się poczucie wygody. Ale wygoda nie jest celem ostatecznym. Dlatego bóg posyła piorun, by zniszczyć wieżę.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: każda bolesna próba przyjęta z pokorą to krok na drodze postępu, który stanowi nagrodę. Cierpienie służy uwolnieniu się z materii, budowaniu własnej nieśmiertelności. Karta ta przedstawia symbolicznie granice mocy ludzkiej i jej niemożność zbudowania rzeczy ostatecznych. Karta poprzedzająca, Diabeł, oprócz innych znaczeń wyraża zło. Ale zło, będące kategorią ludzką, nie ma realnego bytu, gdyż realnie istnieją tylko te siły, które pracują dla duchowego rozwoju. Wieża następuje po Diable, symbolizując postęp w kategoriach ludzkich. Wciąż od nowa odbudowuje się to, co będzie nieustannie burzone, taka jest zasada postępu. Oznacza to, że każda budowla stworzona przez człowieka przeznaczona jest do zniszczenia, czy będzie to budowla mentalna czy materialna, gdyż wszystko, czego podstawą jest materia, musi podlegać przeobrażeniu. Wieża symbolizuje również człowieka uwięzionego w swych wyobrażeniach i budującego teorie, które doświadczenie obróci wniwecz. W swym znaczeniu elementarnym Wieża przedstawia wysiłki i działania człowieka, skazane na niepowodzenie, wciąż na nowo podejmowane; żałosne, ponieważ rujnują jego ambicje; potężne, ponieważ bezustannie poszerzają jego wiedzę. Karta ta, o bardzo dużej, wpływowej mocy, najbardziej negatywna w Tarocie, zapowiada wypadek, coś, co przerwie zwykłą kolej rzeczy; także pożogę, przemoc, upadek. Wieża często działa przez zaskoczenie i w zasadzie żadna karta Tarota nie posiada mocy łagodzenia jej znaczenia. Wieża ustawiona przodem wskazuje na działanie bezpośrednie, brutalne. Człowiek spadający z Wieży i dotykający rękoma ziemi oznacza, że bez względu na przyczynę upadku (materialną czy duchową), zaczerpnie on siły z ziemi, opierając na niej ręce, aby od nowa rozpocząć swe zadanie.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niebezpieczny upór, idea grożąca w konsekwencji katastrofą i zniszczeniem. Uleganie popędom wbrew mądrości i ostrożności. Beztroska, zdanie się na żywioł.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: brutalnie niweczone plany. Nieoczekiwany cios. Upadek, katastrofa, ruina. Przestroga, aby zachowywać ostrożność w interesach. Mówi ona, że pytający dostanie się w jakiejś dziedzinie życia pod wpływ siły złowrogiej, skłaniającej go do przecenienia swoich możliwości, albo do popełnienia błędu. Płomień niszczący Wieżę może być także interpretowany jako zapowiedź uwolnienia z więzienia.

DupaXVII. GWIAZDA Nadzieja

Postacią reprezentującą tę kartę jest kobieta siedząca nad wodą lub nabierająca wodę dwoma naczyniami. W swojej symbolice przypomina nieco kartę Umiarkowanie. Na niebie widoczna jest duża gwiazda i kilka mniejszych. Ta duża, to gwiazda wieczorna, Wenus, która zsyła na nas błogosławieństwa i ofiarowuje pomoc. Dlatego kartę traktowano jako kartę miłości, którą symbolizuje Wenus. Lecz ta karta wyraża też magię. Gdyż magia jest miłością, a miłość magią. Miłość oczarowuje i wyzwala dotąd nieznane siły. W każdej talii traktuje się ją jako kartę atutową, ponieważ symbolizuje wszystko to, co dobre.

ZNACZENIE KARTY: ta karta symbolizuje opiekę bogiń miłości, począwszy od Isztar przez Izydę i Afrodytę aż po Wenus. Zawsze je czczono, a w trudnych czasach modlono się do nich. Do nich należy też Czarna Madonna oraz inne Madonny. Prócz tego Wenus symbolizuje wszelkie sztuki piękne, po prostu artyzm. Nazwa karty wskazuje na gwiazdę przewodnią, której wielu poszukuje w swoim życiu. Gwiazda przewodnia chroni miłość, ale wskazuje również na siły magiczne (świat ezoteryki). Tę gwiazdę możemy znaleźć, jak sądził Paracelsus na naszym wewnętrznym nieboskłonie. Ciała niebieskie znalazły odbicie w mitach; to w nich można spotkać takie postacie, jak Herkules czy Pegaz. Myśl, że gwiazdy kierują naszym losem jest tak stara jak myśl ludzka. Mistrz Eckhart powiadał: "Oko, przez które dostrzegam Boga, jest okiem, przez które On mnie widzi". Jaśniej i bardziej poetycko nie można wyrazić wzajemnej relacji pomiędzy ziemią a niebem, pomiędzy górą a dołem. A jednym z piękniejszych wyznań miłości jest stwierdzenie, że oczy naszego partnera życiowego świecą jak gwiazdy.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: nadzieja jest siostrą wiary. Ten, kto wyzwoli się ze swych namiętności i błędów, otrzyma klucz do prawdziwej mądrości. Zobaczy wydobywający się z sanktuarium promień rozpraszający ciemności, zasłaniające przyszłość; promień ten poprowadzi go na ścieżce zbawienia. Nawet wobec najcięższych prób w życiu człowiek nie powinien nigdy niszczyć nadziei. Dzięki niej zbierze owoce swej wiary. Karta ta, wyrażająca sferę psychiczną i duchową, przedstawia zasady, które kierują harmonia światów. Przeciwstawia piękno i skończoną harmonię budowli boskiej - niedoskonałości budowli ludzkiej, która nigdy nie jest wolna od błędów i zawsze można ją zastąpić inną. Umieszczone wysoko na niebie gwiazdy są odbiciem pierwszej boskiej czynności: budowania kosmicznego źródła światła. W swym znaczeniu elementarnym Gwiazda przedstawia światło niebiańskie, które przekazuje człowiekowi wizję jutrzenki pokoju, nadziei i piękna, podtrzymując go w jego mozolnej pracy, przynosząc pomoc w chwilach upadku ducha i prowadząc poprzez zmienne koleje losu ku harmonii kosmicznej. Karta ta oznacza również osobę dobroczynną i przyjazną, stającą się pomocnikiem w realizacji planów pytającego. Karta ta, jedna z najbardziej łagodnych i szczęśliwych w Tarocie, przepowiada lepszy los, pomyślne działania na przyszłość, dobrodziejstwo, które często realizuje się w sferze miłosnej, w życiu uczuciowym. Gwiazda jest kartą najwyższej protekcji i opieki sił tajemnych.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: inspiracja artystyczna, pogoda ducha, równowaga.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta nadziei i protekcji na planie materialnym i duchowym. Jako karta równocześnie intelektualna i intuicyjna, wywiera szczęśliwy wpływ na wszystko, co ma związek z duchowością. Daje wiarę w siebie i w Opatrzność. Zaleca optymizm. Karta ta, podobnie jak Rydwan, wyraża równowagę fizyczną; jest łaskawa dla zmian miejsca pobytu i potomstwa. Dla artysty oznacza, że nadszedł czas twórczego działania W tym przypadku jest kartą powodzenia. Wsparcie Opatrzności, pomoc przyjacielska, powrót młodości, powodzenie w nowej dziedzinie. Odporność na chorobę lub nagłe wyzdrowienie.

DupaXVIII. KSIĘŻYC Iluzja

Osiemnasta karta Wielkich Arkanów nosi nazwę Księżyc. Ważnym elementem w każdej talii jest pies. Najczęściej są to dwa ujadające psy (czasem pies i wilk) wpatrzone w Księżyc znajdujący się w górnej części karty. Często powtarzającym się motywem jest też rak wywodzący się z symboliki astrologicznej, którego władcą jest Księżyc. Na rysunku znaleźć można również dwie wieże lub piramidy, których zadaniem jest strzec dostępu do Księżyca. Psy wydają się jedynie wyć do Księżyca, rak natomiast sprawia wrażenie, jakby ku niemu podążał. Kto nie umie sobie poradzić z siłami Księżyca, tak jak psy, wzbrania się przed nim, gdyż jego wpływ jest niekwestionowany. Przede wszystkim jednak oddziałuje on na nasz sen.

ZNACZENIE KARTY: Księżyc symbolicznie zawsze utożsamiano z kaprysami duszy. Rysunek pokazuje wejście duszy w nowe rejony czy też wymiary, po zdobyciu doświadczeń wyniesionych z Gwiazdy karty miłości. To właśnie dusza zgodnie z poglądami ezoterycznymi, związana z naszą stroną karmiczną powraca do nieba.

Ludy wędrowne traktowały tę kartę jako symbol nieszczęścia, co jednak nie znajduje swojego uzasadnienia w pierwotnym znaczeniu karty. Przeciwnie, wszystko co dąży do przełomu, należy oceniać pozytywnie. Dusza, którą ta karta wyraża najpełniej, wraz z kartą Arcykapłanki i Arcykapłana, jest najsilniejszym motorem naszego działania. Bez duszy nic nie jest możliwe, zaś z nią wszystko. Pokonujemy wszelkie przeszkody i bez problemu przemierzamy dalekie drogi, które musimy pokonać. Rak i wąż to stare symbole samoodnowy, która dokonuje się tylko w duszy człowieka. O tym też mówi ta karta. Wszystko, co nowe, co się rozpoczyna, wymaga od nas dużej odwagi. Niezmiernie trudno jest pokonać rutynę i podążyć nowymi drogami, ale siła duszy umożliwia każdemu aktywne wejście na nowe drogi życia. Każdy z nas powinien pragnąć wyjść poza własne ograniczenia i odnaleźć nowe kierunki działania. Takim impulsem obdarza nas karta Księżyca.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: ten, kto nie będąc zabezpieczonym prowokuje nieznajomego, sam sobie przygotowuje upadek. Istoty niebezpieczne, symbolizowane przez wilka, zastawiają na człowieka pułapki. Istoty pozornie życzliwe, symbolizowane przez psa, ukrywają przed nim swą przewrotność i perfidię pod maską pochlebstwa. Istoty leniwe, przedstawione przez raka, czyhają na moment jego upadku. Człowiek świadomy musi obserwować, słuchać i milczeć. Ukryci nieprzyjaciele, zawiedzione nadzieje. Karta ta uosabia ogniwo nierozdzielne i trwałe, które łączy plan fizyczny z planem astralnym, czyli z planem sił niewidzialnych, które rządzą widzialnym Kosmosem. Człowiek w swej aktualnej inkarnacji posiada pewne uzdolnienia, ale jego możliwości są bardzo ograniczone. Tłumaczy on prawa kosmiczne na swój sposób, deformując je. Karta ta została nazwana Księżyc, czyli mrzonka, gdyż Księżyc, odblask!1 Słońca, sam nie świecąc, przynosi iluzję, złudzenie. Nie przedstawia rzeczywistości, ale objawia życie pozorne. W swym znaczeniu elementarnym Księżyc przedstawia marzenia zrodzone w ciemności pod wpływem wzburzenia duszy człowieka, pod. naporem niskich pragnień, ale równocześnie uwalnia od udręki, gdy tylko człowiek poczuje ich marność. Księżyc zasadniczo jest neutralny _ i przybiera zabarwienie dobroczynne lub złowrogie kart, które go otaczają i których efekty często pomnaża. Jest to karta zmiany i dlatego powinna być potwierdzona przez inne karty.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: pesymizm, słabość charakteru, nie uporządkowanie wewnętrzne, skłonność do fantazjowania, drażliwość, kłótliwość, talent twórczy.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: w przypadku pertraktacji kłamstwo, w przypadku pracy osobistej błąd. Złudzenie na wszystkich planach. Niepokój uczuciowy, zmysłowy; przynoszący jedynie nieporządek. Zazdrość, mrzonki, obsesje. Stan świadomości mglisty, niespokojny i czynny (ciemność, trwoga, woda, noc, ukrycie). Sprawy podejrzane, nieprzyjaciele, oszczerstwa. Zahamowanie wszystkiego, co mogłoby być piękne i żywotne. Chwiejność, niepokój, pesymizm, niestabilność. Wątpliwe plany. Karta nieprzychylna zarówno dla dóbr materialnych, jak i dla zdrowia, miłości i reputacji. Pozytywna dla twórców, gdyż może oznaczać okres (nieraz bolesny) powstawania dzieła i pracy wyobraźni. Pozwól Księżycowi ofiarować ci twoje marzenia, mrzonki i ucieczki. Będzie to dobroczynne na krótki czas, pomoże ci przetrwać trudny okres. Nie zapominaj, że Księżyc może być zapładniający.

DupaXIX. SŁOŃCE Szczęście

Słońce jest dziewiętnastą kartą Wielkich Arkanów. Najistotniejszym jej elementem jest słońce oświetlające swoimi promieniami wszystko w swoim zasięgu. Najczęściej na karcie rozpoznać można dwie postacie, które wydają się być z sobą silnie związane. Tylko w Tarocie Rider'a na karcie przedstawiono jedną postać, dziecko siedzące na koniu. Słońce jest kartą symbolizującą najważniejszy cel do zrealizowania - związek dwóch osób w słonecznym blasku, połączenie pierwiastka męskiego i żel1skiego, najwyższe ziemskie szczęście, które staje się osiągalne dopiero pod naszym słol1cem. Dwie osoby, których nie można rozdzielić, stanowią silny bastion i nie dają się zwyciężyć. Ten obraz wyraża radość i ufność; można by sądzić, że dotarliśmy do kresu naszej drogi, co jest, oczywiście, błędnym założeniem. Niemniej jednak możemy powiedzieć, że dotarliśmy do pierwszego etapu na drodze do szczęścia.

ZNACZENIE KARTY: zadowolenie z tego, co osiągnęliśmy; świadomość, że pełnię sił można uzyskać dopiero wspólnie; partnerstwo zbudowane na podobnych wartościach pozwala pokonać wszelkie trudności; widzenie świata w słonecznym świetle; można także wyciągnąć z dotychczasowych rozważań inny wniosek - skoro słońce w naszych sercach obdarza nas szczęściem, to miało tu miejsce coś, co można nazwać oczarowaniem. Karta ta wskazuje na olbrzymie, tkwiące w nas siły twórcze, które musimy wykorzystać. Wiele ludów, między innymi Egipcjanie, Aztekowie, Indianie modliło się do Słońca jako Stwórcy. Co prawda Słońce ma w języku polskim rodzaj nijaki, ale zawsze było ono i jest traktowane jako element męski i przeciwstawiane Księżycowi jako pierwiastkowi żeńskiemu. Słońce jest naszą radością, zwłaszcza w północnych strefach Ziemi. Na południu zaś demonstruje niekiedy swoją niszczycielską siłę. A zatem ta karta jest punktem kulminacyjnym i ostatnią kartą reprezentującą etapy rozwoju naszego ziemskiego bytu. Jest kartą ufności, pełni życia, optymizmu i radości.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Słońce, rzucając swe promienie na Ziemię przenika ją siłami życia. Kosmiczne światło jest potężnym źródłem niewyczerpanej energii twórczej. Oświeca tego, kto potrafi za nim podążyć, ale niszczy tego, kto nie docenia lub nadużywa jego mocy. Karta ta przedstawia symbolicznie triumf człowieka nad materią i boski pierwiastek jego twórczej energii. Stanowi ona przeciwieństwo karty Księży. Obraz Słońca oraz symbolika liczby opisującej tę kartę (19 = 1 + 9 = 10, czyli 1) podkreślają obecność pierwiastka boskiego w świecie materialnym. Karta ta symbolizuje panowanie ducha nad materią. W swym znaczeniu elementarnym Słońce przedstawia twórcze siły człowieka, boskie światło, objawiające się w aktywności dnia, ukryte w nocnych rozmyślaniach. Słońce pozwala człowiekowi na wznoszenie budowli materialnych, uczuciowych i duchowych. Obecność tej karty w rozkładzie zapowiada wspaniały okres w życiu pytającego. Apogeum. Karta ta opisuje pragnienia pytającego, wyjaśnia dlaczego pyta on o swój los. Sąsiednie karty precyzują sposób realizacji pragnień I okoliczności, które będą jej towarzyszyć. Słońce dzięki swej mocy może zniweczyć działania Diabła.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: siła sprawcza myśli. Energia, żywotność, zdrowie. Rycerskość, altruizm. Uzdolnienia artystyczne.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: spośród wszystkich kart Tarota najbardziej sprzyja szczęściu materialnemu. Reprezentuje powszechnie przyjęte rozumienie pojęcia radości, przyjemności i szczęścia. W rozkładzie astrologicznym opromienia karty sąsiednie, wróży pomyślność dla wszystkiego, co dotyczy interesów i miłości. Obiecuje bogate i trwałe małżeństwo. Zapowiada namiętność do wydawania pieniędzy i czerpania radości z życia. Jest znakiem rozrzutności pieniądze nie zawsze wydawane są mądrze, ale z przyjemnością. Jest to karta szczęścia, powodzenia, sukcesów, jednak w przypadku rozkładu o przewadze kart zazdrości albo niezgody, obecność Słońca nie wystarczy, by można było mówić o harmonii lub pojawieniu się uczucia.

Dupa

XX. SĄD Zmiana nieoczekiwane i szczęśliwe rozwiązanie sytuacji

Często nosi nazwę Sądu, rozumianego jako Sąd Ostateczny, ale chrześcijańskie zabarwienie tego pojęcia nie wydaje się właściwe dla tej karty. W Tarocie egipskim karta ta określana jest jako The Rising oj The Dead, a więc zmartwychwstanie po śmierci, co jest szczególnie trafne. I tak z grobów wyłaniają się mumie (w kulturze egipskiej) lub nagie postacie. Wszystkie zmartwychwstałe dusze, a tylko o nie tu chodzi, cieszą się, gdyż są o krok bliżej swego celu do ponownego wcielenia się.

ZNACZENIE KARTY: karta ta symbolizuje zawsze początek, obojętnie po czym on następuje. Ale karta nie symbolizuje zmartwychwstania po śmierci! W swoim życiu umieramy wielokrotnie, po to, by życie mogło toczyć się dalej. Każdy odcinek jest śmiercią, każda zakończona miłość, każde rozstanie. Ale nigdy nie jest to kres, gdyż nasze życie idzie naprzód w tym lub innym kierunku. Zmartwychwstanie nie ma nic wspólnego z Sądem Ostatecznym, lecz jedynie z tą częścią nas, która po zakończeniu pewnego etapu żyje dalej innym życiem. To jest treścią naszego życia, każde doświadczenie zmienia nas, nawet jeśli nie zauważa tego początkowo nasza świadomość. Tak należy rozumieć Zmartwychwstanie i Sąd. Dlatego właśnie traktowano tę kartę jako najważniejszą w Tarocie.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieuchronne wkroczenie planu boskiego w świat materii w celu osądzenia zgromadzonych doświadczeń. Nazwa karty Sąd nie odnosi się do pojęcia ludzkiej sprawiedliwości; mówi ona o konieczności samooceny, które człowiek musi dokonać wykorzystując swoje zdolności mentalne. W swym znaczeniu elementarnym Sąd przedstawia człowieka zbudzonego ze snu w materii przez obecny w nim pierwiastek boski, który inspiruje go do analizy swego wnętrza. W interpretacji należy brać pod uwagę rewolucyjny sens tej karty. Informuje ona o wpływach i zdarzeniach mających nastąpić natychmiast; jest to jedyna karta Tarota zawierająca przekaz tego rodzaju.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: głęboki intelekt. Prawość, umiłowanie piękna. Talent twórczy. Witalność. Zdrowie.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta ta zapowiada nowiny, które mogą być dobre albo złe, w zależności od kart sąsiednich. W odpowiedzi na pytanie o powodzenie jakiegoś planu albo dzieła artystycznego wróży sławę, a przynajmniej powodzenie. Natomiast w towarzystwie kart Kochankowie albo Wieża zawiadamia o przykrej scenie małżeńskiej, o burzliwym sporze. Podstawowe znaczenie tej karty jest dobroczynne. Wskazuje ona na moment przemiany idei w działanie. Zapowiada ruch naprzód, realizację, nieoczekiwaną zmianę w najbliższej przyszłości, pozostającą często poza świadomym zamiarem albo wolą pytającego. Sąd, karta realizacji materialnej, jest równocześnie kartą pierwiastka duchowego. Przynosi nieoczekiwane objawienia, często religijne, które przyczyniają się do ewolucji duchowej lub do osiągnięcia szczęścia w jego aspekcie ziemskim. Pracujcie, podejmujcie trud, mówi ten arkan, a będziecie zbierać owoce swej pracy.

DupaXXI. ŚWIAT Wzniesienia, honory, Radość

Dwudziesta pierwsza karta jest ostatnią kartą Wielkich Arkanów. Najczęściej używaną nazwą jest nazwa Świat lub Wszechświat, w języku francuskim Le Monde, a w języku angielskim The World. W Tarocie egipskim karta ta ma nazwę Korona Magii. W czterech rogach karty rozpoznać zwierzęta symbolizujące cztery żywioły. Widoczne jest nawiązanie do symboliki astrologicznej. Pośrodku rysunku widzimy kobietę uosabiającą jedność kosmosu i człowieka. Ponieważ został osiągnięty ostatni z celów, czyli wspomniana wyżej jedność, kobieta tańczy pełna radości. Była to daleka i prawdę mówiąc niełatwa droga, ale opłacało się kroczyć tą stromą ścieżką. W Thoth Tarocie - karta świat jest przedstawiona jako kosmiczny taniec komunii centralnej postaci, dosiadającej węża.

ZNACZENIE KARTY: karta oznacza wewnętrzny pokój, pojednanie z wszystkimi trudnościami, które napotkamy w naszym życiu. Karta bywa również określana jako przystosowanie, co należy rozumieć jako przystosowanie się do porządku wszechświata. Jest najsilniejszą z kart, stawia kropkę nad i. Opisywany stan jest w gruncie rzeczy stanem idealnym, prawie nieosiągalnym w rzeczywistości. Dlatego przy interpretacji należy być nieco ostrożnym. Cztery pierwiastki w rogach, podkreślają harmonię czterech przeciwstawnych sobie żywiołów ziemi, ognia, wody i powietrza. Łatwiej medytować nad znaczeniem tej karty niż poddawać ją szczegółowej analizie. Karta ta stwarza harmonię i kiedy wybieramy ją jako kartę decyzji, nie potrzebujemy już żadnych wyjaśnień; natychmiast rozumiemy wynikające z niej konsekwencje i jesteśmy w pełni zadowoleni. Potwierdza to doświadczenie. Dla osoby stawiającej pytania świat jest uporządkowany, choćby tylko tymczasowo.

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: szczęście Maga zawiera się w owocu drzewa wiadomości dobrego i złego. Ten, kto będzie umiał panować nad sobą, aby uniknąć pokusy, będzie mógł zerwać ten owoc. Karta ta przedstawia symbolicznie oświecenie duchowe przynoszące równowagę elementów duszy. Symbolizuje doskonałość człowieka we wszechświecie, jego triumf nad materią, jego panowanie nad naturą. Świat następuje po karcie Sąd, która rozwija zdolności człowieka, przygotowując go do osiągnięcia szczytu rozwoju, zobowiązując go do dokonania osądu każdej inkarnacji. W znaczeniu ogólnym Świat symbolizuje doskonałą równowagę kosmosu i osiągnięcie pełni człowieczeństwa. Karta ta stanowi ukoronowanie ewolucji symbolizowanej przez Tarota. W swym znaczeniu elementarnym Świat przedstawia człowieka, który osiągnął równowagę opierając się na pierwiastkach kosmicznych: Mądrości, Mocy Twórczej i Mocy Kształtującej i który realizuje swe możliwości w harmonii z prawami kosmicznymi. Jest to najbardziej dobroczynna karta Tarota. Jej obecność w rozkładzie wskazuje na zgodność (najczęściej nie uświadomioną) działań pytającego z planem boskim.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: dążenie do doskonałości. Siła mentalna i psychiczna. Inwencja twórcza, przenikliwość. Uczucia pozbawione egoizmu i zmysłowości. Miłość ludzkości. Inspiracja artystyczna.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: znaczenie tej karty jest zróżnicowane w zależności od tego, kogo dotyczy wróżba.

Jeżeli pytającym jest mężczyzna, przedstawia jego myśli. Jeżeli jest to kobieta, karta ta przedstawia raczej jej emocje. W przypadku analizy sfery materialnej karta ta traci większą część swej mocy. Zawsze jednak działa na korzyść pytającego, wprowadzając zgodność chwilowych przedsięwzięć i długofalowych zamierzeń. To dobroczynne połączenie zapowiada powodzenie we wszystkich sferach życia. Karta ta jest symbolem mądrości i umiaru. Opisuje człowieka, który wzbogacił się w najbardziej szlachetnym sensie we wszystkich dziedzinach, i który może rozdawać swoje dobra duchowe i materialne nie doznając zubożenia. Karta ta zapowiada najwyższy sukces i realizację pragnień. Pozwala pokonywać ,bez trudu wszelkie przeszkody, opromienia, oczyszcza i uszlachetnia karty sąsiednie. Bardzo pomyślna dla przyjaźni, miłości, poczucia bezpieczeństwa i zaszczytów. Wróży szczęście osiągnięte poprzez wysiłek, pracę, intelekt, zapowiada rozwój na wszystkich planach działalności ludzkiej. Jest kartą ewolucji, zrozumienia Dobra, Piękna, Prawdy. Uwalnia od przeciwności, przynosi wolność i niezależność. Jej obecność w najbardziej nawet niekorzystnym rozkładzie pozwala powiedzieć pytającemu, że nic nie jest stracone. Osoba, która wyciągnęła kartę Świat, nie musi obawiać się przyszłości, może wzmocnić swą aktywność i zwyciężyć przeciwności losu.

DupaXXII. GŁUPIEC Niekonsekwencja

Tę kartę traktuje się jako zerową lub 22 kartę Wielkich Arkanów. Głupiec poprzedza więc święte karty, a także je zamyka stojąc poza nimi – tak też jest swoistym portalem, kartą wejścia i wyjścia ze świata Arkanów Wielkich. To ma bardzo głębokie znaczenie. Po przejściu drogi wtajemniczenia osiągnęliśmy wyższy pułap, skąd prowadzi nowa droga. Ponieważ wszystko jest ciągłym ruchem okrężnym, droga nieprzerwanie prowadzi dalej, tak jak Słońce, Księżyc i Ziemia nieprzerwanie krążą po swoich orbitach. Można też powiedzieć, że nie w pełni pozbyliśmy się tkwiącego w nas Głupca. Nad jego przezwyciężeniem musimy ciągle pracować, niezależnie jak daleko już zaszliśmy w naszej wędrówce.

Wyraźna staje się moralna strona Tarota, nawet jeśli kartami posługiwali się czarni magowie, jak np. Crowley. Tarota można nazwać szkołą życia ezoteryki, przy czym należy podkreślić, że nigdy nie traci on gruntu pod nogami. Im dłużej obcujemy z kartami Tarota, obojętnie jaka byłaby to talia, tym bardziej uświadamiamy sobie, że tkwi w nich też wiele humoru. Można to zauważyć zwłaszcza podczas seminariów, kiedy to interpretacji kart towarzyszy ogólna wesołość ich uczestników. Kartami nie można manipulować! nawet jeśli czasami ktoś próbuje kartom nieco "pomóc" lub po prostu oszukać. Ale właśnie wtedy Głupiec staje się najważniejszą kartą w grze życia!

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieustanną wędrówkę człowieka przez kolejne etapy ewolucji. Głupiec zamyka sekwencję 22 arkanów, ale nie kończy drogi Przeznaczenia. Karta ta, oznaczona liczbą O lub XXII, dopełni swe znaczenie dopiero wówczas, gdy człowiek osiągnie pełnię osobowości i harmonię wszystkich elementów duszy symbolizowaną przez kartę Świat. Oznacza też, że koniec każdej drogi jest początkiem następnej, a prawdziwa droga duchowa nie kończy się nigdy. Wartość liczbowa karty Głupiec, przyjmowana w obliczeniach rozkładu astrologicznego, wynosi 22. Głupiec dźwiga swój ciężar, którego nie może się pozbyć, jest popychany przez psa, drażniony przez dzwonki, dręczony przez przymus wędrowania i okoliczności, które spotyka na swej drodze. Jest jednak beztroski, gdyż nie ma świadomości przeszkód życia i będzie ją dopiero zdobywał podczas swej wędrówki. W swym znaczeniu elementarnym Głupiec przedstawia człowieka na drodze ewolucji, podążającego nią beztrosko i bez wytchnienia, niosącego zgromadzone przez siebie ciężary, dobre albo złe, oszołomionego dzwonieniem myśli, rozpraszanego przez troski chwili i niskie instynkty, aż do momentu, gdy będzie umiał urzeczywistnić sens swej wędrówki oznaczony przez kartę XXI.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie; idee, myśli w trakcie transformacji. Zmienność uczuć, skłonność do niedotrzymywania zobowiązań, marzycielska twórczość.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: Głupiec najogólniej oznacza brak harmonii, chaos. Przedstawia człowieka o słabej woli i skłonności do wykręcania się i omijania przeszkód, niezdolnego do podejmowania decyzji. Beztroska, niedbałość dla danych obietnic, szalone pomysły. Dominacja instynktu. Człowiek oddany swym namiętnościom i egoistycznym zachciankom. Zapowiedź podróży, wyjazdu, przeniesienia. Znaczenie wróżebne karty Głupiec uzależnione jest od znaczenia kart sąsiednich. Głupiec sygnalizuje nieoczekiwaną i nie planowaną ingerencję z zewnątrz, która wywiera wpływ na bieżące sprawy. Głupiec może również oznaczać początek nowego cyklu przeznaczenia. Reprezentuje osobowość twórczego marzyciela.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin