Fusy z kawy jako nawóz.docx

(16 KB) Pobierz

Strona główna / Gleba i nawożenie / Fusy z kawy jako nawóz. Jak nawozić rośliny fusami z kawy?

https://poradnikogrodniczy.pl/fusy-z-kawy-jako-nawoz.php?no_window=1

Fusy z kawy jako nawóz. Jak nawozić rośliny fusami z kawy?

Wypiłeś kawę i wyrzucasz pozostałe fusy? Nie rób tego! Fusy z kawy można stosować jako nawóz dostarczający roślinom ważnych składników pokarmowych, w tym: azotu, potasu i magnezu. Z fusów po kawie możemy przygotować też ściółkę, podłoże lub odżywczy preparat do podlewania roślin. Zobacz jak nawozić rośliny fusami z kawy aby w pełni wykorzystać ich dobroczynną moc. Oto 5 pomysłów na wykorzystanie fusów z kawy jako nawozu dla roślin ogrodowych i doniczkowych!

Fusy z kawy jako nawóz
Fusy z kawy można wykorzystać jako nawóz
Fot. pixabay.com/depositphotos.com

1. Fusy po kawie do podlewania roślin

Z fusów z kawy możemy przygotować odżywczy preparat do podlewania roślin w ogrodzie. Wykorzystać możemy go do podlewania zarówno warzyw jak i roślin ozdobnych. Preparat przygotowujemy zalewając 1 szklankę fusów 10 litrami wody. Czekamy aż fusy napęcznieją. Następnie praparat mieszamy i od razu podlewamy nim grządki w ogrodzie. Taki zabieg możemy wykonywać raz na 1-2 tygodnie.

Podobnie przygotowanym nawozem z fusów kawy możemy podlewać rośliny w domu. Aby go przygotować zalewamy 1-2 łyżeczki fusów 1 szklanką wody. Gdy fusy napęcznieją, roztwór należy wymieszać, a następnie od razu podlać nim rośliny.

Do podlewania roślin doniczkowych możemy również wykorzystać resztę niedopitej kawy. Stosujemy napój silnie rozcieńczony w wodzie (1:5). Z takiego nawozu ucieszą się: anturium, kamelia japońska, paprocie, fiołek afrykański i kaktusy. Zabieg wykonujemy raz na 2 tygodnie.

2. Fusy z kawy jako ściółka

Jeżeli pijemy dużo kawy mielonej, pozostałe z niej fusy warto magazynować i suszyć. Gdy uzbieramy już spore ilości fusów z kawy, możemy wykorzystać je do ściółkowania roślin w ogrodzie.

Fusy z kawy jako nawóz
Fusy po parzeniu kawy warto wysuszyć, a potem rozkruszone rozsypać na grządkach.
Fot. depositphotos.com

Fusy rozsypujemy wokół roślin ogrodowych. Ponieważ są lekkie i bardzo łatwo rozmuchiwane przez wiatr na ich powierzchni dodatkowo rozkładamy ściółkę z cięższego materiału, takiego jak kora ogrodowa. Powoli rozkładające się w dolnej warstwie ściółki fusy kawowe będą stopniowo zasilały wierzchnią warstwę gleby w drogocenny azot.

Innym sposobem jest rozsypanie fusów z kawy w ogrodzie tuż przed zbliżającym się deszczem lub planowanym podlewaniem. Zostaną wówczas wpłukane w ziemię i nie będą roznoszone przez wiatr.

Do ściółkowania możemy używać również świeżej, nieparzonej mielonej kawy. Świeża mielona kawa na lekko kwaśny odczyn i doskonale nadaje się pod rośliny kwasolubne, takie jak: borówka amerykańska, hortensje, różaneczniki oraz róże. Szczególnie pozytywnie na ściółkę z kawy reagują warzywa: pomidory, marchew i rzodkiewka.


Jak zakwasić ziemię domowym sposobem
Jak zakwasić ziemię domowym sposobem?

Zanim sięgniemy po mineralne nawozy zakwaszające glebę, warto rozważyć naturalne domowe sposoby na zakwaszenie ziemi. Zobacz które z nich są skuteczne, jak je stosować i czy w ogóle możliwe jest aby zakwasić ziemię domowym sposobem! Więcej...

3. Fusy z kawy jako dodatek do ziemi

Fusy z kawy wzgobacają glebę w składniki odżywcze oraz poprawiają jej strukturę. Dlatego fusy z kawy mogą być składnikiem podłoża dla roślin. Wymieszane z ziemią poprawiają jej napowietrzenie oraz pojemność wodną. Warto 1-2 razy w miesiącu wymieszkać fusy z kawy z glebą. Możemy również wkopać fusy z kawy pod świeżo sadzone rośliny. Najlepiej na głębokość 15-20 cm. Dzięki temu zwiększy się poziom dobroczynnych mikroorganizmów, które pomogą roślinom szybciej rosnąć i bujniej kwitnąć.

Fusy z kawy można wykorzystać jako dodatek do podłoża dla roślin doniczkowych. Wilgotne fusy z kawy warto od czasu do czasu wymieszać z powierzchniową warstwą podłoża. Wystarczy tylko 1-2 łyżeczki na doniczkę o średnicy 20 cm.

Fusy z kawy można wsypać na dno doniczki lub raz w miesiącu rozkładać cienką warstwą na powierzchni podłoża. Nie należy jednak rozkładać na ziemi w doniczce fusów wilgotnych, powieważ bardzo szybko pleśnieją i zaskorupiają się, przez co ograniczają dostęp tlenu. Fusy z kawy można wymieszać z ziemią kwiatową w trakcie przesadzania roślin. Powstałe podłoże będzie luźniejsze i lepiej zatrzyma wodę.

4. Fusy z kawy do kompostu

Fusy z kawy to cenny składnik kompostu. Fusy z kawy wzbogacają pryzmę kompostową w składniki śladowe, potas, magnez oraz miedź. Zawierają duże ilości azotu, co pozytywnie wpływa na tempo procesu kompostowania. Dzięki swojej gruzełkowatej strukturze rozluźniają pryzmę, poprawiając jej napowietrzenie. Zapach fusów z kawy przyciąga dżdżownice.

5. Fusy z kawy jako dodatek do nasion

Fusy z kawy można wymieszać z nasionami marchewki i rzodkiewki i wysiewać razem z nimi. Ten naturalny nawóz pozytywnie wpływa na kiełkowanie nasion. Wschody tych warzyw są bardziej równomierne, a siewki silniejsze. Obecność fusów z kawy w glebie skutkuje wyższymi plonami.

mgr inż. Agnieszka Lach

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin