Zakład Oczyszczania i Ochrony Wód
Przedmiot: Zarządzanie i prawo ochrony środowiska
ANALIZA SWOT
dla obiektu:
Zakład Produkcji Folii w związku z przedsięwzięciem wdrożenia innowacyjnej metody produkcji wysokowydajnej folii opakowaniowej za pomocą laminacji bezpośredniej na maszynie do współwytłaczania
Prowadzący: Wykonawcy :
dr hab. inż. prof. PRz Witold Niemiec
inż. Paulina Dobosz
inż. Beata Jankowska
inż. Maria Misztal
Rok akademicki 2019/2020
Spis treści
Wstęp
Analiza SWOT jest mechanizmem wykorzystywanym głównie w procesie tworzenia strategii. Umożliwia ona identyfikację i analizę szans i zagrożeń, wykorzystanie możliwości, które znajdują się w każdym obszarze, który mógłby przyczynić się do coraz to lepszego rozwoju. Skonfrontowanie słabych i mocnych stron z szansami i zagrożeniami pozwalają na przeprowadzenie oceny wzajemnych oddziaływań, co prowadzi do zbadania relacji „z zewnątrz do wewnątrz” oraz odwrotnie z „wewnątrz na zewnątrz”. Analiza ta, znajduje szerokie zastosowanie oraz uznanie dla teoretyków oraz praktyków.
Cel i zakres pracy
Celem pracy jest przeprowadzenie analizy SWOT dla obiektu: Zakład Produkcji Folii w związku z przedsięwzięciem wdrożenia innowacyjnej metody produkcji wysokowydajnej folii opakowaniowej za pomocą laminacji bezpośredniej na maszynie do współwytłaczania. Zakres pracy obejmuje część teoretyczną oraz część badawczą.
Co to jest SWOT?
Analiza SWOT jest podstawową metodą analizy strategicznej. Może być stosowana w poszczególnych sferach funkcjonowania zakładu np. marketing, produkcja czy finanse. Nazwa pochodzi z sumy skrótów angielskich słów: strenghs, weaknesses, opportunistles, threats. Słowa te, określają zasoby zakładu oraz jego otoczenia:
– Strenghts – silne strony organizacji,
– Weaknesses – słabe strony organizacji,
– Opportunities – szanse (okazje rozwojowe w otoczeniu),
– Threats – zagrożenia występujące w otoczeniu [1,2]
Metoda ta, umożliwia porównanie mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa z szansami i zagrożeniami, jakie napływają z otoczenia. Mocne oraz słabe strony mają charakter wewnętrzny, tkwią w organizacji. Szanse i zagrożenia mają natomiast charakter zewnętrzny i tkwią w otoczeniu jednostek. Po skrzyżowaniu tych czterech kategorii czynników otrzymujemy:
-zewnętrzne pozytywne – szanse bądź okazje ( w otoczeniu należy znaleźć kluczowe czynniki, które umożliwią utrzymanie pozycji lub jej ekspansję, a jednocześne osłabią zagrożenia. Na rozwój i pokonywanie barier płynących z otoczenia mają wpływ szanse lub okazje)
-zewnętrzne negatywne – zagrożenia (muszą zostać zinterpretowane kluczowe czynniki, które mogą być blokadą dla utrzymania pozycji, rozwoju bądź ekspansji. Na utrzymanie pozycji oraz perspektywy rozwoju mają negatywny wpływ przede wszystkim zagrożenia. Podstawą opracowania poprawnej strategii jest ich efektywna identyfikacja. Czynniki zewnętrzne mogą w jednym przypadku być szansą ale w innym być zagrożeniem)
- wewnętrzne pozytywne – mocne strony (rozpoznanie mocnych stron wynika ze znajomości przedmiotu analizy, im bardziej się zagłębimy w znajomość przedmiotu, tym wynik otrzymamy bardziej efektywniejszy. Od rodzaju przedmiotu analizy zależą mocne strony. Całkowicie inaczej będzie prowadzona identyfikacja przedsiębiorstwa, a całkiem inaczej w przypadku analizy przedsięwzięcia, które nie będzie miało charakteru gospodarczego. Mocne strony są wynikiem wszelkiego rodzaju zasobów i kwalifikacji przedmiotu analizy)
-wewnętrzne negatywne – słabe strony (słabe strony wynikają ze znajomości przedmiotu analizy. Słabe strony są wynikiem wszelkiego rodzaju braku zasobów i braku kwalifikacji przedmiotu analizy) [1,2]
Rys. 1. Schemat klasyfikacji czynników wpływających na zakład [1]
W rezultacie otrzymujemy cztery strony:
- silne strony, które należy wzmacniać
- słabe strony, które należy niwelować
-szanse, które należy wykorzystywać
-zagrożenia, których należy unikać [2]
Celem analizy SWOT jest określenie priorytetów w odniesieniu do kreowania pozytywnego wizerunku Zakładu Produkcji Folii w związku z przedsięwzięciem wdrożenia innowacyjnej metody produkcji wysokowydajnej folii opakowaniowej za pomocą laminacji bezpośredniej na maszynie do współwytłaczania.
Bibliografia
[1] Asejczyk-Woroniecka M. „Zastosowanie analizy SWOT w doskonaleniu zarządznia jednostkami administracji terytorialnej”, 2016, 311-321
[2] Głąbicka K., Kalotka J. „Zbadanie potencjału innowacyjnego subregionu radomskiego” wyd. Instytutu Technologii Eksploatacji, 2008, 83-89
mlodablond