znaczek.docx

(13 KB) Pobierz

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  „ znaczek przedszkolny”

Powitanie dzieci: - Witam wszystkich, którzy dzisiaj chętnie przyszli do przedszkola (nauczycielka macha do dzieci ręką, a dzieci jej odpowiadają). - Witam tych, którzy trochę nie chcieli przyjść do przedszkola. - Witam wszystkich, którzy mają dobry humor. - Witam wszystkich, którzy mają trochę zły humor. - Witam wszystkich, którzy chcą się z nami bawić.

Rodzice wraz z dziećmi stoją w kole (rodzic za dzieckiem). Nauczycielka mówi swoje imię i rzuca piłkę do dziecka, np. jestem Agnieszka i lubię lody… Para, która złapie piłkę odrzuca innemu dziecku i przedstawia się mówiąc co lubi dziecko. Zabawa trwa do momentu prezentacji wszystkich uczestników.

 

Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka umieszcza przed sobą pudło, w którym znajdują się dziecięce znaczki:
- Dzisiaj mam dla Was niespodziankę. Dostałam ją od znajomej, kiedy szłam rano do przedszkola. Sama jestem ciekawa co znajduje się w tym pudle.

Wiersz „Maczek” Cz .Janczarskiego

Przedszkolaczek jestem proszę
Noszę torbę w niej bambosze.
Mam wyszyty na niej znaczek,
Spójrz czerwony polny maczek
Jaś na torbie ma jaskółkę,
Staś samolot, Kasia pszczółkę
Krzyś motyla, Heniek rower,
Wikcia wiśnie kolorowe…
Torbę swoją wieszam w szatni.
Znam swój znaczek przedostatni.
I wie każdy przedszkolaczek,
Że ten znaczek- to mój znaczek.
 

Wie dokładnie przedszkolaczek
jak wygląda jego znaczek.
A na znaczku strumyk, ławka,
koń, biedronka i huśtawka.

Przyczepiony barwny znaczek
ma do szafki przedszkolaczek.
W szafce sweter ułożony,
płaszczyk pięknie powieszony.

Buty dobrze wyczyszczone
stoją równo ustawione.
O porządek każdy dba,
wie, co w swojej szafce ma.

3. Wypowiedzi dzieci na temat wiersza.
- Jakie znaczki miały dzieci w wierszu?
Wyjaśnienie, po co są znaczki rozpoznawcze i w jakich miejscach w przedszkolu można je zobaczyć (szatnia, łazienka, sala zajęć).

4. Czyj to znaczek?- zabawa rozwijająca percepcje wzrokową.
Nauczyciel rozkłada przed dziećmi powiększone obrazki znaczków rozpoznawczych. Dzieci rozpoznają przedmioty, które się na nich znajdują, nazywają je. Kolejno odszukują obrazki swoich znaczków wśród innych i układają przed sobą. Nauczyciel rytmizuje nazwy przedmiotów znajdujących się na poszczególnych znaczkach.

5. „Znaczki rozpoznawaczki”- zabawa ruchowa.
Na dywanie rozłożone są obrazki ze znaczkami dzieci. Dzieci biegają pomiędzy nimi  w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce, ustawiają się przy swoim znaczku.

6. „Układam swój znaczek”- ćwiczenia analizy i syntezy.
Nauczyciel tnie obrazki ze znaczkami na 3 lub 4 części ( w zależności od możliwości dzieci). Dzieci układają obrazki i naklejają je na kartki.

„Jeż”
Nauczyciel wybiera chętne dziecko, które zostaje jeżem. Zasłania mu oczy szalikiem i obra¬ca go wokół własnej osi. „Jeż” dotyka dzieci rozstawione w niewielkiej odległości od niego. Osoba dotknięta mówi: „Jeżu, jeżu, powiedz, proszę, moje imię”. Dziecko – jeż rozpoznaje kolegę po głosie lub za pomocą dotyku (fryzura, ubranie).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin