Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat.docx

(1649 KB) Pobierz

Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat

Ta wiadomość w swoim czasie przeszła prawie niezauważona, choć jest bardzo ciekawa. W 2015 roku archeolodzy z Nowosybirska odkryli, że 2,5 tysiąca lat temu chirurdzy na terytorium południowej Syberii wykonywali bardzo skomplikowane operacje chirurgiczne, w tym trepanację czaszki. Jednocześnie mieli narzędzia, których jeszcze nie było w Europie.

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\01-zcss.jpg

(Na zdjęciach poniżej, wykonanych w tym muzeum, nie wszystkie artefakty są instrumentami medycznymi, niektóre są bronią, ale każdy z tych eksponatów jest doskonałym produktem mistrzów, którzy żyli na długo przed naszą erą. Patrząc na nie, widać, że na terytorium Syberii 2,5 tysiąca lat temu istniała starożytna rozwinięta cywilizacja).

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\02-zcss.jpg

„W arsenale chirurga z końca pierwszego tysiąclecia pne. istniał nóż operacyjny do cięcia kości, piła, narzędzia tnące, pęsety, sondy medyczne i analogi współczesnego skalpela – lancet. Większość tych instrumentów ma kształty i jest funkcjonalnie podobna do instrumentów europejskich chirurgów w tym samym czasie. Jedynym wyjątkiem są piły, które nie występują w tym okresie w Europie ”- powiedział pracownik naukowy Instytutu archeologii i etnografii z RAN Paweł Wołkow.

Naukowiec przestudiował artefakty z kolekcji Minusinskiego regionalno-krajoznawczego muzeum im. N.M. Martjanowa. Starożytne narzędzia chirurgiczne znaleziono w zabytkach kultury Tagarskiej należących do okresu IV-III wieku pne. Zbadał także ślady na powierzchniach trepanowanych czaszek (IV-III wieki. pne.) i porównał je ze śladami zużycia wielu artefaktów, które mogły być użyte podczas operacji medycznych w epoce wczesnego żelaza na Syberii.

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\03-zcss.jpg

W ten sposób naukowiec ujawnił, że starożytni chirurdzy używali specjalnych noży operacyjnych do cięcia kości. „Narzędzia tego typu pozostawiają ślady w kości, podobne do tych obserwowanych na trepanowanych czaszkach”, – wyjaśnił Wołkow. Również wśród arsenału starożytnych lekarzy zidentyfikowano specjalne piły, które nie mają analogów w europejskich zbiorach archeologicznych.

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\04-zcss.jpg

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\05-zcss.jpg

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\06-zcss.jpg

Naukowiec znalazł także pęsety i narzędzia, które można wykorzystać jako sondy medyczne. „Jest oczywiste, że mieszkańcy południowej Syberii w tym okresie posiadali złożoną wiedzę w zakresie chirurgii, nie gorszą od starożytnych chirurgów rzymskich i starożytnych Greków” – podsumował Wołkow.

C:\4\Zaawansowana chirurgia starożytnej Syberii z przed 2,5 tysiąca lat\1\07-zcss.jpg
Na zdjęciu – starożytne rzymskie instrumenty medyczne.

Tagarcy żyli w VIII-III wieki pne. na stepach Południowej Syberii, na terytorium Chakasko-Minusinskiej kotliny (Republika Chakasja i rejony południowe okręgu krasnojarskiego).

źródło
źródło2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin