Czego oczekiwałam po praktykach.docx

(15 KB) Pobierz

WSZECHNICA POLSKA SZKOŁA WYŻSZA

w Warszawie

 

 

Kierunek: Pedagogika

Specjalność: Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna

ze wspomaganiem rozwoju

 

Marta Pasieka

Numer albumu: 12949

Jakie były moje oczekiwania podczas praktyk.

 

Praktyki kierunkowe

dr. Ewa Słodownik-Rycaj

 

 

 

 

Warszawa 2019



Kształcąc się jako przyszły nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny odbyłam praktyki w Placówkach edukacyjnych. Moja praktyka pozwolila mi na metodyczne i praktyczne zapoznanie się z pracą nauczyciela. Przez cały okres praktyk miałam możliwość obserwacji, udziału i prowadzenia różnorodnych zajęć oraz aktywności dzieci. Napotykałam różne problemy z jakimi stykają się wychowawcy wynikające zarówno z pracy z dzieckiem, współpracy z rodzicami a także prowadzonej dokumentacji. Uważam, że praktycznie spojrzenie na edukację było bardzo korzystne. Zmiany jakie zachodzą w polskiej oświacie, zmiany systemowe, programowe, oraz objecie obowiązkiem szkolnym sześciolatków, powinny być ścisle skolerowane z modernizacją kształcenia i dokształcania nauczycieli. Praktyka jaką odbywałam dała mi szansę na spojrzenia na zawód nauczyciela z nieco szerszej perspektywy. Zdobyłam wiedzę  i doświadczenie jakiego nie miałam przed podjęciem studiów i praktyk specjalnościowych i kierunkowych. W trakcie praktyk miałam możliwość zapoznać się z obowiązkami nauczyciela w perspektywie dokumentacji jaką tworzy, współpracy z innymi nauczycielami,  specjalistami – pedagogiem, logopedą, terapeutą SI, rodzicami. Przekonałam się,że współpraca ze środowiskiem jest bardzo istotna, gdyż wszyscy pracujemy dla dobra każdej indywidualnej jednostki. Zrozumiałam, że każde dziecko ma swoje indywidualne predyspozycje ale że system szkolnictwa pomimo dążeń do indywidualnego pojmowania i traktowania ucznia, nie daje sobie z tym rady. Często nauczycielowi brakuje czasu aby poświęcić swoją uwagę jednostce. W szkole której odbywałam praktyki konsultacje dla uczniów ze specyficznymi problemami w nauce oraz dzieci które z jakiś przyczyn mają zaległości przeprowadzane są o 7 rano. Przez okres praktyk starałam się wypełniać wszystkie zadania tj.

Zapoznanie się ze strukturą organizacyjną placówki, programami nauczania, programem wychowawczym kl. 1 – 3. Zapoznanie się z systemem oceniania, oceną opisową, arkuszami ocen, dziennikiem lekcyjnym zarówno papierowym jak i elektronicznym. Dowiedziałam się jakie szkoła i przedszkole mają formy współpracy z rodzicami. Samodzielnie wykonywałam prace dydaktyczne, aktywnie włączałam się w pracę opiekuńczo – wychowawcza podczas przerw, spacerów, wycieczek czy „Dni innych jak wszystkie” w przedszkolu i szkole.

Szczególnie wartościowe dla mnie było zapoznanie się z rolą wychowawcy. Spotkałam się z problemem przemocy rówieśniczej w szkole. Byłam świadkiem szybkiego działania między poszkodowanym, oprawcą, wychowawcą pedagogiem rodzicami obu stron. Zostało przeprowadzone szkolenie dla nauczycieli z Przemocy w szkole na którym miałam możliwość być. Szkolenie odbywało się w 2 kolejne wtorki od godziny 17-20

 

Kolejnym doświadczeniem jakie miałam okazję na praktykach poznać była rola nauczyciela wspomagającego. Praca z dzieckiem z ADHD z niedostosowaniem społecznym jest niezwykle trudna jeśli nie ma wsparcia ze strony drugiego nauczyciela. Nauczyciel wspomagający pracuje z dzieckiem 1 na 1 podczas gdy nauczyciel może prowadzić lekcje z resztą klasy. Spotkałam się również z problemem edukacji włączającej uchodźców. Tu uważam, że placówka szkolna sobie nie radzi. Nauczyciele nie są przygotowani na dziecko obcojęzyczne w klasie. Podczas lekcji dziecko nie było zaangażowane w tematykę lekcji głównie z powodów językowych i nierozumienia poleceń i zadań. Było to niezmiernie problematyczne i uważam, że placówki powinny bardziej przejąć się edukacją uchodźców.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin