Spektrografia emisyjna.doc

(74 KB) Pobierz
SPEKTROGRAFIA EMISYJNA

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

Katedra Chemii Analitycznej

 

 

 

 

 

 

 

 



SPEKTROGRAFIA EMISYJNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraków 2005


SPEKTROGRAFIA EMISYJNA

 

                            Emisyjne metody spektralne zostały wprowadzone w r.1859 przez Kirchoffa i Bunsena do wykonywania analiz chemicznych jakościowych  i ilościowych próbek w różnych stanach skupienia.

 

1.              Powstawanie widma emisyjnego

                            Jeżeli atomowi będącemu w stanie gazu lub pary dostarczymy energii to elektrony przechodzą z poziomu podstawowego Fp na wyższy poziom energetyczny Ek następnie po czasie ok.10-8 sek.. wracają na poziom, podstawowy emitując charakterystyczne promieniowanie dla danego pierwiastka równe różnicy dwóch jego poziomów wyrażonych wzorem:

Ek – Ep = DE = hv

                            Najniższy poziom wzbudzenia atomu odpowiadający przejściu elektronu na poziom n = 2 nazywa się rezonansowym. Największe prawdopodobieństwo przejścia P maja linie rezonansowe tj. linie ,wymagające najmniejszej energii wzbudzenia. Prawdopodobieństwo przejść kwantowych. Jest rożne a zatem różne natężenia będą mieć linie w badanym widmie. Natężenie linii widmowych I zależy od tego ile atomów emituje promieniowanie danego rodzaju i jest proporcjonalne do stężenia jego atomów w promieniującym źródle i jest słuszne dla małych zawartości pierwiastka   w próbce. Zależność ta wyrażona jest równaniem Łomakina-Scheibego

I = a cb

gdzie a i b są to stale dla danego zakresu stężeń, dla małych stężeń b=1 a dla większych maleje, określa jaka część wszystkich atomów jest wzbudzona do danego poziomu energetycznego i składa się z czynnika: i/a0 - zależnego od parowania próbki oraz drugiego czynnika 2/ określonego funkcją Boltzmanna określającego liczbą atomów wzbudzonych wyrażonych wzorem:

a = ao e-E/kT

gdzie:              E - energia wzbudzenia danej linii

T temp. źródła wzbudzenia w oK

              k stała Boltzmanna

 

Dla stosunku natężeń dwóch linii pierwiastków wpływ zmian temperatury jest najmniejszy gdy energie wzbudzenia mają podobne wartości. Takie linie nazywa się parą linii homologicznych..

Parametr zależy od szybkości parowania próbki,  na którą dominujący wpływ mają pierwiastki towarzyszące obecne w próbce tj. łatwo, średnio i trudnolotne z uwagi na możliwość zachodzenia reakcji chemicznych w czasie wzbudzania. Dlatego przy wykonywaniu analiz ilościowych konieczne jest posługiwanie się wzorcami tj. substancjami o podobnym składzie chemicznym co badane próbki. Parametr zależy od warunków absorpcji promieniowania w zewnętrznej warstwie płomienia łuku lub iskry a wiec od stężenia w tej warstwie. Wykrywalność  pierwiastka zależy od energii potrzebnej do wzbudzenia oznaczanych pierwiastków.

Pierwiastki można podzielić na 3 grupy:

1.              o niskich potencjałach od 1,4 3 eV, pierwiastki łatwolotne

              2.              o średnich potencjałach od 3 10 ev, pierwiastki średniolotne

3.   o wysokich potencjałach od 10 30 eV, pierwiastki trudnolotne

 

Źródła wzbudzenia.

              0 łatwości wzbudzenia decyduje temperatura wrzenia pierwiastka tub jego związku. Jako źródła wzbudzenia stosowane są najczęściej: płomień palnika, łuk różnego rodzaju, iskra, laser, palnik plazmowy. Dla pierwiastków łatwolotnych tj. pierwiastków. alkalicznych i ziem alkalicznych stosuje się płomień palnika gazowego o temp. 30000K. Wzbudza się wówczas próbki w postaci roztworów emisyjna metoda zwaną fotometria płomieniowa. Dla pierwiastków średniolotnych najczęściej stosowane są różnego rodzaju wzbudzenia łukowe o temp. od 4000 7000 0K jak np. łuk prądu stałego stosowany głównie do wzbudzenia próbek proszkowych – nie przewodzących przy wykrywaniu pierwiastków ( analiza jakościowa ). Do wykonywania analiz ilościowych stosuje się zwykle bardziej stabilne źródła tj. łuk prądu zmiennego dla próbek metalicznych i stopów.

Dla próbek zawierających pierwiastki trudnolotne stosuje się najbardziej stabilne źródło jak iskra skondensowana ewentualnie w kombinacji z laserem lub palnik plazmowy.

Laser i palnik plazmowy są nowoczesnymi źródłami, bardzo kosztownymi i nie zawsze celowe jest ich zastosowanie. Natomiast szeroko stosowana jest automatyczna aparatura spektralna z wzbudzeniem iskrowym. Emitowane promieniowanie jest wzmacniane za pomocą fotopowielaczy a wyniki są drukowane z moż1iwością przekazywania na odległość. Urządzenia takie nazywane są kwantometrami, mają szerokie zastosowanie do wykonywania seryjnych analiz ilościowych bardzo szybkich w czasie wytopu stali, żeliwa i stopów o zaprogramowanym składzie chemicznym. który musi być szybko kontrolowany.

 

Aparatura spektralna

W skład jej wchodzą w/w źródła wzbudzenia, spektrograf, spektroprojektor i mikrofotrometr.

 

Spektrografy

                            Spektrografami nazywa się aparaty do rejestracji widma emitowanego w  czasie wzbudzenia. Emitowane promieniowanie jest rozszczepiane za pomocą pryzmatów lub siatek dyfrakcyjnych. Średnia dyspersja liniowa jest podstawą podziału spektrografów dla obszaru widma ultrafioletowego i widzialnego na: małe, średnie i duże. Zdolność rozdzielcza układu optycznego zależy również od właściwości przyrządu rejestrującego tj. kliszy spektralnej.

Dobór spektrografu zależy od rodzaju i liczby oznaczanych pierwiastków a w pewnym stopniu i ich stężeń. Dobór wielkości dyspersji spektrografu zależy od rodzaju głównych składników a zwłaszcza gdy występują one w ilościach dużych.

Sposób rejestracji i pomiar natężenia są zależne od zakresu widma oraz od żądanej precyzji.

 

Dobór zakresu widma

                            W zakresie widma 2000 2550 Å widma pierwiastków wykazują niewielką liczbę linii i wystarczy zastosować spektrografy o średniej dyspersji ( gdzie różnica dwóch sąsiadujących linii dl jest  nie mniejsza niż 0,3 wtedy linie te nie koincydują ze sobą. Natomiast w obszarze poniżej 2400 Å jest mała czułość klisz spektralnych ) maleje współczynnik kontrastowości co ma wpływ na obniżenie precyzji ilościowych wyników analiz. Do analiz wykorzystuje się zakres widma od 2550 - 3360 Å gdyż czułość i wsp. kontrastowości zmieniają się nieznacznie, w tym obszarze występuje większość linii charakterystycznych pierwiastków, na podstawie których można wykrywać i oznaczać śladowe i większe stężenia pierwiastków. Powyżej 3500 Å dyspersja kwarcu, z którego wykonany jest pryzmat w spektrografie jest mała jak również występuje duża zmienność charakterystyki klisz. Dlatego należy stosować aparaty o dużej dyspersji (różnica dl poniżej 0,15 Å ponadto w przedziale 3000 - 4600 Å występuje w widmach większość linii pierwiastków ziem rzadkich, metali alkalicznych i ziem alkalicznych. W zakresie 4000 - 7000 Å racjonalne jest posługiwanie się spektrografami z optyką szklaną. Z uwagi na to, że dyspersja kwarcu maleje z długością fali celowe jest stosowanie do rejestracji widma z siatką dyfrakcyjną. Identyfikacji linii widmowych (określenie długości fali) poszczególnych pierwiastków dokonuje się na spektroprojektorze SP-2 f-my Zeissa o powiększeniu 20x, atlasu Kalinina ( tablic ) o tym samym powiększeniu.

Pomiar zaczernień linii S dokonuje się na mikrofotometrze Zelssa  (Schnellphotometer II ). Światło przechodzące przez analizowaną linię przechodzi do fotokomórki. Fotoprąd, który daje fotoelement mierzy się czułym galwanometrem  (jego wychylenie na skali oznacza ilość światła I przechodzącą przez obraz linii). Przyjmując, że wychylenie galwanometru jest proporcjonalne do ilości światła padającego na fotoelement dla wartości zaczernienia otrzymuje się:

gdzie : ao - wychylenie dla kliszy

a – wychylenie dla linii

 

Materiały pomocnicze

Do nich zalicza się:

1.              klisze fotograficzne, które powinny być bez uszkodzeń i skaz, o odpowiednim wymiarze ( w zależności od posiadanej kasety ) np. 6 x 24cm dla spektrografu Q-24, lub 9 x 24cm dla ISP-22, lub 9 x 12cm dla PGS-2 itd. Ponadto w zależności od tego w jakim zakresie widma będą stosowane to zwykle używa się klisz ORWO, blau hart WU-2 dla celów analizy jakościowej tj. klisz miękkich, lub blau extra-hart WU-3 dla celów analizy ilościowej tj. klisz twardych o wysokim wsp. kontrastowości ( dla zakresu światła ultrafioletowego ).  Natomiast dla zakresu widzialnego używa się klisz orto i panchromatycznych prod, f-my Agfa - Gaevert

2.         odczynniki: a).wywoływacz f-my ORWO R09 o rozc. 1 + 15/ 20ml R09 +300ml wody destylowanej  miesza się przed użyciem ( jednorazowy użytek )  b) utrwalacz: 400g Na2S203 + 25g Na2SO3 ( 1L używa się go wielokrotnie ) temp.200C

3.              elektrody ( grafitowe lub węglowe sp. cz.. lub metaliczne sp. cz. ) o odpowiednio dobranym kształcie.

4.              wzorce spektralne odpowiadające swoim składem i postacią próbkom analizowanym.

5.              odczynniki spektralne czyste np. f-my Johson, Matthey (Anglia ) lub polskie ( do wykonania syntetycznych, wzorców i analiz porównawczych ). w/w. materiały są niezbędne do wykonania analiz spektralnych i są bardzo kosztowne.

Klisze spektralne są to płytki szklane powleczone z jednej strony warstwą żelatyny, w której rozproszony jest światłoczuły AgBr w ilości 1-2mg / cm2.

Przy projekcji obrazu widma emitowanego w czasie wzbudzenia badanych próbek w miejscach działania światła na emulsję następuje rozkład AgBr co powoduje wydzielenie się metalicznego srebra, które tworzy tzw. utajony obraz widma.

Celem wywołania utajonego obrazu widma kliszę zanurza się w roztworze w/w wywoływacza, który redukuje ziarna AgBr do metalu. Z kolei kliszę przemywa się wodą i utrwala w utrwalaczu  (utrwalenie tj. rozpuszczenie nie rozłożonego AgBr).Kliszę po utrwaleniu płucze się 2 godz. pod bieżącą wodą a następnie suszy ma powietrzu 8 godz. ( otrzymuje się w ten sposób tzw. negatyw).  Zaczernienie na kliszy zaeży od: intensywności i czasu naświetlania, temperatury i czasu działania wywoływacza, składu i własności emulsji, którą jest powleczona klisza. Dlatego proces wywoływania musi być wykonany w stałych warunkach optymalnych dla danego rodzaju klisz bo tylko wówczas zaczernienie zmienia się w wyniku zmian natężenia światła i czasu naświetlania. Otrzymany negatyw może być bezpośrednio poddany obserwacjom za pomocą spektroprojektora i atlasu Kalinina można wtedy określić charakterystyczne długości fali pierwiastków wchodzących w skład próbki ( analiza jakościowa ) a z kolei na podstawie obserwacji pojawiających się linii o różnych intensywnościach ( skala umowna od 1 - 10 ) i tablic Kroonena i Vadera nożna określić rząd zawartości pierwiastków w próbce ( analiza półilościowa ).

Określenia charakterystycznych długości fali pierwiastków dokonuje się w oparciu o wzorcowe widmo żelaza, którego całe widmo jak i długość fali są dokładnie znane i ujęte w formie atlasu i tablic. Linie widmowe żelaza służą jako bezwzględna skala interpolacji długości fali wszystkich linii wchodzących w skład zdjętego tuż obok widma badanej próbki. Wykrywanie pierwiastka  ogranicza się do znalezienia w widmie około 3-5 linii charakterystycznych ( ilość ta jest wystarczająca aby nie popełnić błędu w przypadku koincydencji ). Zwykle wystarczy znaleźć tzw. linie ostatnie tj. linie najintensywniejsze w widmie ( lub w badanym przedziale widma ) występujące  ( pojawiające się) przy najniższej zawartości pierwiastka.

 

Analiza ilościowa

              Z równania Łomakina - Scheibego ( str. 1)  wynika, że intensywność linii określa jednoznacznie stężenie tylko wtedy gdy stała jest temperatura źródła wzbudzenia i stałe są warunki parowania pierwiastka. Dlatego powszechnie oznaczenia ilościowe stężenia dokonuje się z względnego pomiaru natężenia dwóch linii ( tj. linii danego pierwiastka i linii pierwiastka tzw. wzorca wewnętrznego wprowadzonego do wzorców i badanych próbek w tej samej ilości ).

Wówczas wzorzec musi być prawidłowo dobrany tj. musi mieć podobne lotności do oznaczanego pierwiastka jak również podobne potencjały jonizacji. Metoda ta nosi nazwę metody wzorca wewnętrznego, daje dobrą powtarzalność analizy a jej stosowalność jest ograniczona w przypadku niemożliwości jednoczesnego oznaczenia z jednej próbki większej ilości pierwiastków w większym zakresie stężeń ( co zależne jest często od ilości linii analitycznych, które mogą być użyte do pomiarów ).  Przy wyborze linii analitycznych musi się uwzględnić kilka warunków w celu uzyskania precyzyjnych wyników: linia nie może koincydować z żadną inną linią powinna mieć wysoką czułość, powinna leżeć blisko linii wzorca wewnętrznego ( aby uniknąć błędów z niejednorodności kliszy. tzn. odległość nie powinna być większa niż 100  ) oraz linie nie powinny leżeć w zakresie silnego tła ( szczególnie przy małej zawartości pierwiastka tło musi być mierzone obok linii i odjęte od zmierzonych wartości dla obu linii.

 

Aby analiza ilościowa była przeprowadzona prawidłowo musi być wykonana kalibracja klisz fotograficznych celem ustalenia w jakim przedziale mierzonych wartości S na mikrofotometrze istnieje prostoliniowa zależność I= f(S)  oraz oznaczony współczynnik kontrastowości dla kliszy ( tj. tg kąta nachylenia krzywej rys.1).

Podstawową trudnością przy wykonywaniu analiz ilościowych jest to, że intensywność linii analitycznej zależy od stężenia pierwiastka oznaczanego oraz od podłoża próbki ( składu podstawowego ). Dlatego należy posługiwać się wzorcami spektralnymi (tj. materiałami o podobnym składzie chemicznym i fizycznym ) aby uniknąć błędów systematycznych. Temperatura łuku lub iskry zależy od stężenia i potencjałów jonizacji pierwiastków obecnych w łuku. Celem ustalenia temperatury łuku w czasie wzbudzenia dodaje się do próbek substancji zwanych buforami. Często w łuku bufor reaguje z próbka tworząc połączenia, które parują łatwiej. Kolejność parowania w łuku pierwiastków i ich związków takich jak: tlenki, siarczany, węglany, chlorki. fosforany, siarczki z...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin