PRZEPISY DIETY WARZYWNO-OWOCOWEJ wg Dąbrowskiej.doc

(2043 KB) Pobierz
2 tygodniowy przepis wg diety owocowo-warzywnej dr Ewy Dąbrowskiej

PRZEPISY DIETY WARZYWNO-OWOCOWEJ

 

Istotą leczenia chorób cywilizacyjnych żywieniem jest w pierwszym etapie kuracja „oczyszczająca”, polegająca na czasowym powstrzymaniu się od spożywania pokarmów bogato białkowych, bogato tłuszczowych oraz bogato węglowodanowych. W drugim etapie stosuje się zdrowe żywienie.

Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji „oczyszczającej” (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.

 

W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:

- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;

- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;

- cebulowe: cebula, por, czosnek;

- psiankowate: papryka, pomidor;

- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;

- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;

- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity;

 

W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysoko odżywczych roślin jest równoznaczne z zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania „wewnętrznego”.

 

Warzywa i owoce można spożywać w postaci:

a) soku z warzyw i owoców,

b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,

c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,

d) warzyw fermentowanych (kiszonych),

e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,

f) owoców.

 

Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.

Kuracje warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, betablokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).

Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.

 

Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować „zdrowe żywienie”. Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.

 

Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, który oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.

Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.

 

Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.

 

Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach „oczyszczających” pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas „tradycyjnego” żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.

 

2 tygodniowy przepis wg diety owocowo-warzywnej dr Ewy Dąbrowskiej

 

Dzień 1

 

Śniadanie: sok z marchwi; surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak; herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior, kompot z jabłek (z goździkami, bez cukru).

Kolacja: mus jabłkowy na ciepło; surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży.

 

Dzień 2

 

Śniadanie: pomidor z cebulą; surówka z białej rzodkwi, jabłka i ogórka kiszonego; surówka ze świeżej kapusty, marchwi i pora; sok z marchwi i jabłek, herbata;

Obiad: zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, só1); surówka z selera z jabłkiem, z dodatkiem wody, soku z cytryny i soli; surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem.

Kolacja: sałatka z gotowanych buraków z jabłkiem i cebulą; jabłko pieczone; sok pomidorowy, herbata miętowa.

 

Dzień 3

 

Śniadanie: jarzyny na ciepło; surówka z papryki, ogórka kiszonego, pomidora, cebuli; utarte jabłko z chrzanem; sok z kiszonej kapusty, herbata miętowa.

Obiad: zupa kalafiorowa; leczo jarskie; kapusta kiszona z jabłkiem, szczypiorkiem; kompot z dyni z goździkami bez cukru.

Kolacja: mus jabłkowy; surówka z marchwi z jabłkiem; buraczki z chrzanem na ciepło; sok z czerwonej porzeczki, herbata z melisy.

 

Dzień 4

 

Śniadanie: sok z marchwi; pomidor ze szczypiorkiem; gotowany kalafior; surówka: czerwona kapusta, por, jabłko; sok z czarnej porzeczki, herbata wieloowocowa.

Obiad: buraczek faszerowany; surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi; surówka z ogórka kiszonego z cebulą; herbata owocowa, sok pomidorowy.

Kolacja: bigos jarski; marchew gotowana z koperkiem; tarte jabłka z rzodkwią; sok pomidorowy, herbata wieloowocowa.

 

Dzień 5

 

Śniadanie: surówka z białej kapusty z jabłkiem i cytryną; pomidor z ogórkiem kiszonymi, sok z marchwi, herbata miętowa.

Obiad: zupa kapuśniak; leczo jarskie; surówka z marchwi i jabłka; kompot z jabłek z goździkami.

Kolacja: 1/2 grapefruita, surówka: papryka czerwona, cebula, jabłko, ogórek kiszony; burak gotowany; herbata z melisy.

 

Dzień 6

 

Śniadanie: surówka z marchwi; buraczki na gorąco z chrzanem; pomidor z ogórkiem kiszonym; herbata miętowa.

Obiad: barszcz ukraiński; surówka: sałata pekińska, seler naciowy, jabłko, ogórek kiszony, natka, szczypiorek, papryka; sok z marchwi; kompot jabłkowy.

Kolacja: 1/2 grapefruita; surówka: kapusta świeża, cebula, jabłko, sól; leczo jarskie z dynią; herbata owocowa.

 

Dzień 7

 

Śniadanie: surówka: jabłko z chrzanem; sok wielowarzywny: marchew, seler, rzepa, burak, cytryna; kalafior gotowany; pomidor pokrojony z ogórkiem kiszonym; herbata z dzikiej róży.

Obiad: gołąbki jarskie; buraczki na gorąco; surówka: pory z jabłkiem; kompot z jabłek.

Kolacja: surówka: ogórek kiszony, gotowany burak, cebula; surówka: świeża kapusta, melon, jabłko; sok jabłkowy, herbata z hibiskusa.

 

Dzień 8

 

Śniadanie: kapusta biała gotowana; ogórek kiszony, pomidor z cebulą; surówka: papryka, pomidor, jabłko, ogórek kiszony, natka, sałata, seler naciowy z kwaskiem mlekowym; sok z marchwi.

Obiad: barszcz ukraiński; surówka z jabłka i porów; surówka z białej kapusty z arbuzem; sok pomidorowy, sok jabłkowy, herbata miętowa.

Kolacja: bigos jarski; jabłko pieczone; surówka: kiszona kapusta, marchew, szczypiorek, jabłko; sok jabłkowy, herbata owocowa.

 

Dzień 9

 

Śniadanie: burak gotowany; pomidor z cebulą; surówka: marchew, jabłko, chrzan; sok z buraka kiszonego; herbata miętowa.

Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; ogórek kiszony z cebulą; surówka: seler korzeniowy, jabłko, cytryna, z dodatkiem wody; kompot z jabłek.

Kolacja: jabłko pieczone; surówka: kapusta kiszona z grapefruitem; surówka: brukiew, jabłko, marchew; sok jabłkowy, sok pomidorowy.

 

Dzień 10

 

Śniadanie: marchew gotowana (w całości), pomidor z cebulą; surówka: kapusta kiszona, papryka, szczypiorek, natka, jabłko; sok z kiszonego buraka; sok z marchwi, herbata miętowa.

Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; kabaczek pokrojony w paski i ugotowany; surówka z marchwi, jabłka, chrzanu, kiełków lucerny, sałata z sokiem z cytryny; sok z jabłek i buraków.

Kolacja: leczo jarskie; surówka z kapusty białej z papryką; buraczki na gorąco, sok z selera i t.narchwi, herbata owocowa.

 

Dzień 11

 

Śniadanie: pomidor z cebulą; ogórek kiszony; surówka z rzepy, rzodkiewki, jabłka; surówka z czerwonej kapusty z czosnkiem; sok z marchwi; sok z surowego buraka z wodą i sokiem z cytryny; herbata miętowa.

Obiad: kapuśniak ze świeżej kapusty; surówka z czerwonej i żółtej papryki z jabłkiem i ogórkiem kiszonym; pomidor z cebulą; kompot z jabłek; 1/2 grapefruita.

Kolacja: mus jabłkowy; surówka z marchwi i jabłka; surówka z selera, dyni, jabłka; sok z marchwi; herbata wieloowocowa.

 

Dzień 12

 

Śniadanie: marchew gotowana; surówka z ogórka kiszonego, jabłka i cebuli; pomidor z cebulą; surówka z kapusty czerwonej, pomarańczy, cytryny; sok z pokrzywy i jabłek.

Obiad: zupa ogórkowa; biała kapusta gotowana; surówka z rzepy, jabłka; kompot jabłkowy.

Kolacja: mus jabłkowy; surówka z białej kapusty, grapefruita, cytryny; sok wielowarzywny: marchew, seler, pietruszka, rzepa, burak; surówka z selera, dyni i jabłka; sok jabłkowy; herbata miętowa.

 

Dzień 13

 

Śniadanie: burak gotowany; surówka z pomidora, ogórka kiszonego, papryki i cebuli; surówka: biała kapusta, jabłko, przyprawy ziołowe; sok z marchwi; sok z ogórka kiszonego.

Obiad: barszcz; marchew gotowana; surówka z jabłka z chrzanem; surówka: jabłko, ogórek kiszony, kapusta pekińska, seler naciowy, szczypior, natka, pomidor; herbata z róży.

Kolacja: bigos jarski; surówka z marchwi; surówka z pora z jabłkiem; sok z marchwi; herbata miętowa.

 

Dzień 14

 

Śniadanie: kapusta biała na gorąco; pomidor z cebulą, ogórek kiszony; surówka: marchew, seler, jabłko i sok z cytryny; 1/2 grapefruita, sok z marchwi.

Obiad: barszcz z kiszonych buraków z czosnkiem; gołąbki jarskie; surówka: pomidor, papryka, ogórek kiszony, jabłko; kompot jabłkowy.

Kolacja: mus jabłkowy; pory gotowane; surówka: kapusta kiszona, marchew, szczypiorek; sok pomidorowy; herbata z róży.

 

Uwaga: do surówek można dodawać zmielony kminek i majeranek, a także przyprawy ziołowe, co ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom.

 

 

 

Przepisy wg diety oczyszczającej dr Ewy Dąbrowskiej

Na podstawie kwartalnika "Porady na zdrowie" opracowała Małgorzata Pabis.

 

 

Por duszony

Na patelnię bez tłuszczu dajemy wcześniej umyty i pokrojony w krążki por, jak się podgrzeje dodajemy troszkę wody, mieszamy co jakiś czas i dusimy pod przykryciem na bardzo małym ogniu aż do miękkości. Doprawiamy solą i pieprzem Nie wolno dopuścić do przypalenia!

 

Cukinia i bakłażan w sosie pomidorowym

2 bakłażany, 2 cukinie, 2 cebule, 5 ząbków czosnku, duża czerwona papryka, puszka pomidorów, przecier pomidorowy, sól, pieprz do smaku

Kroimy w kosteczkę 1 cebulę, myjemy 2 bakłażany i dwie cukinie, które kroimy na plasterki ok. 2 cm, a je następnie na pół, 1 cebulę kroimy w prążki. W jednym garnku zagotowujemy wodę lekko osoloną, do drugiego dodajemy cebulę skrojoną w kostkę, paprykę i połówkę 1 bakłażana i połówkę 1 cukini, czosnek 5 ząbków, dużą szklankę wody (ewentualnie 2). Gotujemy do miękkości warzywa, dodajemy przecier i puszkę pomidorów, następnie wszystko miksujemy. Sos można rozcieńczyć wodą, nie może być za gęsty, inaczej się przypali. W drugim garnku na wrzątek wrzucamy pokrojony bakłażan, gotujemy na średnim ogniu 5 minut, następnie wrzucamy cukinię i gotujemy kolejne 5 –8 min. Następnie wrzucamy pokrojoną w prążki cebulę gotujemy 1-2 minuty, odcedzamy, dodajemy do sosu do drugiego garnka. Doprawiamy solą i pieprzem, pieprzem cayen, ostrą papryką, można dodać majeranek, oregano. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu około 10-15 minut..

 

Zupa pomidorowa

4 marchewki, kawałek selera, 2 pietruszki, mała czerwona papryka, puszka pomidorów, 15 pomidorków koktajlowych. Warzywa obieramy, myjemy, kroimy w kostkę i wrzucamy do gotującej się wody, gotujemy około 15 minut. Następnie dodajemy pomidory z puszki i przecier pomidorowy, miksujemy wszystko doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy pomidorki koktajlowe i posypujemy zieloną pokrojona pietruszka . Gotujemy 5 minut i gotowe.

 

Bigos jarski

Ugotować w małej ilości wody pokrojoną cebulę, dodać pokrojoną kapustę kiszoną lub białą i udusić na małym ogniu. Po około dwudziestu minutach gotowania dodać pokrojone kwaśne jabłka, przecier pomidorowy i przyprawy: majeranek, kminek, czosnek, sól kamienną, liść laurowy, następnie zagotować.

 

Gołąbki jarskie

Główkę kapusty włożyć do wrzącej wody i oddzielić liście. Grzyby ugotować w małej ilości osolonej wody. Cebulę zrumienić na oleju i włożyć do grzybów wraz 3/4 szklanki ugotowanego, brązowego ryżu. Przyprawić solą i pieprzem. Farsz zawijać w liście kapusty, następnie gołąbki podlać wrzącą wodą, udusić do miękkości. Pod koniec gotowania posolić, dodać łyżkę oleju, przecier pomidorowy i "Jarzynkę". Podobnie można wypełnić farszem kabaczek i udusić w przykrytym garnku.

 

Jarskie leczo

Kroimy w kosteczkę cebulę, myjemy i obieramy 4-6 papryk i kroimy w kostkę (najlepiej te żółte, podłużne). Wrzucamy na patelnię cebulę, jak się lekko podgrzeje (nie przysmażamy!) wrzucamy paprykę, podlewamy wodą, mieszamy co jakiś czas i dusimy pod przykryciem na bardzo małym ogniu, aż do miękkości. Dodajemy przecier pomidorowy (ma nam się zrobić pomidorowy sosik), można dodać pomidory z puszki bądź świeże pomidorki. Doprawiamy solą i pieprzem.

 

Leczo jarskie

Udusić pokrojoną cebulę z czosnkiem na oleju z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Dodać pokrojony w kostkę kabaczek lub surową paprykę, przecier pomidorowy, natkę pietruszki, sól, pieprz. Gotować dwadzieścia minut.

 

Barszcz kiszony

Do kamiennego garnka wrzucić kilogram obranych i pokrojonych buraków (najlepiej z gospodarstwa ekologicznego), zalać dwoma litrami wody przegotowanej (źródlanej lub mineralnej). Dodać trzy płaskie łyżeczki soli kamiennej, trzy ząbki czosnku i zawiniętą w gazę skórkę razowego chleba. Garnek przykryć gazą i trzymać w ciepłym miejscu. Po trzech dniach wyjąć skórkę, aby nie gniła. Sok używać do picia lub jako zupę. Pozostały przecedzić do butelek i trzymać w lodówce. Zużyć w ciągu miesiąca.

Kiszony barszcz dostarcza organizmowi cenne składniki mineralne, wzmacnia i odkwasza organizm, przeciwdziała anemii, poprawia pracę wątroby.

 

Zupa jarzynowa surowa

Jest szczególnie zdrowa, gdyż pominięto proces gotowania, który niszczy witaminy i enzymy. Do malaksera wrzucić pokrojoną marchew, seler, cebulę, por, kalafior, dodać przecier pomidorowy, szarą sól, ząbek czosnku. Następnie zalać gorącą wodą z przyprawami, zmiksować i podawać na gorąco do picia.

 

Farsz jarzynowy

Ugotować na parze lub w osolonej wodzie jarzyny: marchew, seler, por, pietruszkę, cebulę, zmielić i przyprawić bazylią, solą, pieprzem, natką pietruszki. Farsz ten można zużyć do faszerowania papryki, kabaczków, buraków, a także do gołąbków jarskich.

 

Papryka faszerowana

Pół szklanki ugotowanego brązowego ryżu wymieszać z pokrojoną w talarki marchwią, pokrojonymi w kostkę pomidorami, uduszoną cebulą z natką pietruszki. Przyprawić solą i pieprzem. Faszerować wydrążone papryki, podlać wodą i dusić. Pod koniec dodać sól i łyżkę oleju.

 

Pasta ze słonecznika

Gotować przez trzy minuty pół szklanki nasion słonecznika w 1/4 szklanki wody, zmiksować nasiona z 1/3 szklanki ugotowanego brązowego ryżu i 1/4 szklanki przecieru pomidorowego. Dodać natkę pietruszki, pokrojony ząbek czosnku, łyżeczkę suszonej pokrzywy oraz sól.

 

Placki selerowe

Pół szklanki płatków owsianych zalać wrzącą wodą i odstawić na dziesięć minut. Dodać starty mały seler, jedną łyżkę siemienia lnianego, sól, wodę i usmażyć tak jak placki ziemniaczane.

 

Kasza jaglana z rodzynkami

Do czterech szklanek wody dodać 3/4 łyżeczki soli, szklankę kaszy jaglanej i gotować godzinę. Pod koniec gotowania dodać dwie łyżki rodzynek oraz łyżkę miodu, a następnie wymieszać.

 

Ogórek faszerowany

Ogórek obrać i przekroić, wzdłuż wydrążyć miąższ. Faszerować sałatką z drobno pokrojonej papryki, ogórka kiszonego, pomidora, zieleniny.

 

Gulasz warzywny

Ugotować trzy szklanki grochu i zmiksować. Do gotującego się grochu dodać warzywa pokrojone w duże kawałki (cebula, marchew, seler, rzepa itp.). Dodać sól, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, majeranek, trzy łyżki oleju i udusić do miękkości.

 

Ryba pieczona z warzywami

Ułożyć w szkle żaroodpornym oczyszczoną rybę, posypać "Jarzynką", obłożyć pokrojoną w krążki cebulą i pokrojonymi w grube plastry warzywa...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin