!opis książki.txt

(3 KB) Pobierz
Tytuł: Siekierezada albo zima lenych ludzi
Autor: Edward Stachura
Język oryginalny: polski
Kategoria: Literatura piękna
Gatunek: literatura współczesna polska
Forma: powieć
Rok pierwszego wydania: 1971

Rodzaj: audioksišżka
Wersja językowa: polska
Treć: pełna
Wydanie: MTJ
Rok wydania: 2010
Rok nagrania: 1981
Czyta: Piotr Wyszomirski
Czas trwania: ~7 godz. 23 min.
Rozmiar: ~203 MB (8 plików)
Format: MP3 (KBPS:64, KHZ:44, mono)

Opis ksišżki:
Głównym bohaterem powieci jest Jan Pradera, który przyjeżdża do wsi Bobrowice, gdzie mieszka jego babcia Oleńka, do pracy przy cinaniu drzewa. Dni mijajš mu doć jednostajnie na pracy, rozmowach z współpracujšcymi na zrębie i zabawach w "Hoplance". Czasem tylko trafi się spotkanie z watahš dzików, jaka rozróba, czy przyjedzie objazdowa biblioteka, w której ofercie Jan znajdzie ksišżkę "Lato lenych ludzi". Bohater poszukuje sensu życia, w pracy, w kontaktach z poznanymi ludmi, w rozmowach z babciš, w interpretacjach swych snów. Szuka w nich innych wartoci niż te, jakie oferuje cywilizacja, od której uciekł. Jednak kiedy nadchodzi czas powrotu, znika bez ladu, nie żegnajšc się z nikim.

O tym, że "Siekierezada albo zima lenych ludzi" (1971) stała się ksišżkš kultowš dla kilku pokoleń, zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze legenda samego autora, Edwarda Stachury (1937-1979) - poety, prozaika, twórcy piosenek, obieżywiata, "kaskadera literatury". Podkrelane przez Stachurę nieustanne przeplatanie się codziennoci i twórczoci, nazywane przezeń "życiopisaniem", znajduje jednš z najpełniejszych realizacji włanie w "Siekierezadzie". Po drugie więc - opowieć o młodym poecie, który zatrudnia się w Bieszczadach przy wyrębie lasu i poznaje rodowisko drwali, ludzi prostolinijnych oraz nieskażonych cywilizacjš - jest hołdem składanym zarówno życiu, jak i wyobrani. Po trzecie - "Siekierezadę" niegdy czytano jako powieć traktujšcš o ucieczce ze wiata PRL-owskiej ideologii, z kolei dzi utwór ten bywa odczytywany jako alternatywa dla globalnego modelu kultury konsumpcyjnej. 

"Wywijałem siekierš i nie mylałem o niczym" - powiada w pewnym momencie narrator i te słowa być może sš kwintesencjš stworzonej przez Stachurę prozy.

O autorze:
Edward Stachura (1937-1979) ps. Sted urodził się w Charvieu we Francji 18 sierpnia 1937 Roku, zmarł za w Warszawie 24 lipca 1979 Roku. Poeta, pisarz i bard był drugim dzieckiem małżeństwa polskich emigrantów: Stanisława i Jadwigi Stachurów. Od najmłodszych lat posiadał talent do rysunku, języka ojczystego nauczył się w polskiej szkole, do której uczęszczał jeden dzień w tygodniu. W kilka lat po powrocie całej rodziny do Polski, w wieku lat 17 Edward zaczšł pisać poezję. Maturę zdał w Szkole Ogólnokształcšcej Stopnia Podstawowego i Licealnego, za za kierunek studiów, dwukrotnie, obrał romanistykę i Katolicki Uniwersytet Lubelski. 26 czerwca 1965 Roku Edward Stachura uzyskał dyplom magistra filologii romańskiej. Za prasowy debiut Stachury uznawany jest druk dwóch wierszy (Metamorfoza i Odnalazły się marzenia) w gdańskim dwutygodniku Uwaga, za za debiut literacki: Rok 1962 i zbiór opowiadań Jeden dzień. Stachura często i dużo podróżował, w latach 1966-77 odwiedził Jugosławię, Meksyk, kraje Bliskiego Wschodu, Norwegię i Szwajcarię, USA i Kanadę. Przez 11 lat trwał w zwišzku małżeńskim z Zytš Annš Barkowskš.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin