…………………………………………….
(miejscowość, data)
…………………………………..……………………..
(imię i nazwisko dziecka)
……………………………..…………………………..
…………………………………………………..……..
(imię i nazwisko rodziców/opiekunów prawnych)
…………………………………………………..…….
…………………………………………………….…..
(adres korespondencyjny rodziców/opiekunów prawnych)
………………………………………………………….…………….
(imię i nazwisko ordynatora szpitala)
………………………………………………………………….…….
……………………………………………………………….……….
(nazwa szpitala)
……………………………………………………………………….
(adres szpitala)
WEZWANIE DO NATYCHMIASTOWEGO ZAPRZESTANIA NARUSZENIA PRAW DZIECKA ORAZ PRAW JEGO RODZICÓW/RODZICA* (niepotrzebne skreślić) I UMOŻLIWIENIE JEGO RODZICOWI/RODZICOM (niepotrzebne skreślić)* PRZEBYWANIA PRZY DZIECKU W TRAKCIE CAŁEGO PROCESU LECZENIA
Działając w imieniu własnym, jako rodzice małoletniego dziecka ……………………………………………………, przebywającego na oddziale ……………………………………………. od dnia ……………………………………………, wzywam/y* do natychmiastowego zaprzestania naruszania moich/naszych* praw oraz praw mojego/naszego* dziecka, będącego pacjentem tut. Szpitala.
Z uwagi na fakt, iż oświadczono mi/nam, że nie mogę/nie możemy pozostać z dzieckiem w szpitalu pomimo tego, że jest małoletnie, żądamy natychmiastowego umożliwienia nam wejścia do szpitala i przebywania przy dziecku podczas całego procesu leczenia.
Zastosowana przez dyrekcję tut. Szpitala procedura stanowi niedopuszczalne, rażące naruszenie praw naszego dziecka jako pacjenta, a także naszych praw konstytucyjnych i prowadzi do naruszenia dóbr osobistych zarówno naszego dziecka, jak i naszych jako jego przedstawicieli ustawowych. Powyższe może skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą ze strony tut. Szpitala.
O naszych prawach, które zostały świadomie zlekceważone przez Szpital szczegółowo stanowi ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta:
Art. 21 ustawy daje nam prawo do obecności przy naszym dziecku, podczas wszystkich udzielanych mu świadczeń medycznych i do towarzyszenia mu w szpitalu.
Art. 33 ustawy daje nam prawo do osobistego kontaktu z dzieckiem podczas pobytu w szpitalu.
Art. 34 ustawy daje naszemu dziecku prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, przez którą w przypadku dziecka małoletniego rozumie się prawo pobytu w szpitalu z przedstawicielem ustawowym.
Ponadto, naruszono prawa naszego dziecka określone w Europejskiej Karcie Praw Dziecka, która stanowi, że “dziecko powinno mieć prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nim w szpitalu rodzice lub opiekunowie. Nie powinno być żadnych ograniczeń dla osób odwiedzających – bez względu na wiek dziecka. Rodzicom należy stwarzać warunki pobytu w szpitalu razem z dzieckiem, należy ich zachęcać i pomagać im w pozostawaniu przy dziecku”.
Podjęte przez szpital działania rażąco naruszają także nasze więzi rodzinne, które znajdują się pod szczególną ochroną.
Przepisy o ochronie życia rodzinnego dotyczą każdego pacjenta, a zatem również dzieci. Brak w tym zakresie szczególnej ochrony dzieci to niewypełnienie art. 68 ust. 3 Konstytucji („Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku”), co czyni takie działanie niedopuszczalnym.
W Konstytucji RP wskazano fundamentalną dla całego obszaru ochrony zdrowia zasadę, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Pojęcie ochrony zdrowia rozumie się jako wszelkie działania, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z zapobieganiem chorobom i poprawianiem stanu zdrowia, w tym również pobyt w szpitalu i wszelkie towarzyszące mu okoliczności.
Tut. Szpital w sposób świadomy zlekceważył nasze prawa, ale także stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta, którzy wielokrotnie wskazywali, że bez względu na sytuację w kraju konieczne są działania ochronne wobec grup najsłabszych, wymagających zapewnienia szczególnej opieki, a jedną z takich grup są dzieci.
Takie działanie tut. Szpitala może wiązać się z następującą odpowiedzialnością:
1. cywilną - o której mowa w art. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który przewiduje możliwość wystąpienia z roszczeniem o zapłatę zadośćuczynienia w razie zawinionego naruszenia prawa pacjenta,
2. zawodową - dotyczy osób wykonujących zawód medyczny, a więc lekarzy i pielęgniarek, w związku z naruszeniem zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza (art. 53 ustawy o izbach lekarskich),
3. karną - zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Jeżeli zatem w ocenie pacjenta doszło do naruszenia praw pacjenta, w wyniku których zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia czynu zabronionego, może on złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Ponadto, personel tut. Szpitala powinien zdawać sobie sprawę, jak istotna jest obecność rodzica podczas hospitalizacji dziecka. Chodzi nie tylko o zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dziecka, ale przede wszystkim o prawidłowy przebieg procesu leczenia, co dla każdego szpitala powinno stanowić priorytet.
Z poważaniem,
………………………………………………………………………………..
(podpisy rodziców/opiekunów prawnych)
6
NorbertWiosna