Problemy z autofokusem aparatu.doc

(128 KB) Pobierz

Rozwiązywanie problemów z autofokusem aparatu

Aparaty Nikon zapewniają szereg ustawień ostrości, od w pełni automatycznego po ręczne, które można zmieniać w zależności od obiektu. Problemy z ostrością mogą być zatem rozmaite, a powodować je mogą proste błędy użytkownika lub skomplikowane kwestie związane z zaawansowanymi ustawieniami aparatu. Poniżej wyszczególniono typowe problemy, które mogą powodować, że obiekt nie będzie ostry. Można je podzielić na dwie kategorie:

Brak działania autofokusa | Autofokus działa, ale nie ustawia ostrości na obiekcie
Jeśli te kroki nie rozwiążą problemu, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta w celu uzyskania dalszych porad.

Brak działania autofokusa
Nic nie wskazuje na to, że aparat próbuje ustawić ostrość – nie ma dźwięku ani ruchu silnika autofokusa lub obiektywu.

1. Zgodność aparatów i obiektywów
Autofokus nie będzie działać, jeśli aparat i obiektyw nie będą ze sobą zgodne. Oto dwa główne powody takiej sytuacji:

·         Gdy starszy obiektyw, który nie ma autofokusa (obiektyw bez procesora), jest używany z aparatem cyfrowym. W przypadku tych obiektywów należy ustawiać ostrość ręcznie. Kliknij tutaj, aby poznać różnicę pomiędzy obiektywem z procesorem a obiektywem bez procesora. 

·         Lustrzanki cyfrowe, które nie mają wbudowanego silnika autofokusa, są zgodne wyłącznie z najnowszymi obiektywami z wbudowanym silnikiem. Obiektywy NIKKOR AF-S, AF-I oraz AF-P mają wbudowany silnik. W przypadku pozostałych obiektywów konieczne jest ręczne ustawianie ostrości. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat zgodności.

2. Aparat lub obiektyw nie ma włączonego autofokusa

·         Jeśli aparat ma przełącznik AF (obok mocowania bagnetowego), ustaw go w pozycji AF.

·         Ustaw obiektyw w pozycji A, M/A lub A/M.

3. Wystąpił problem z komunikacją pomiędzy korpusem aparatu a obiektywem
Słabe połączenie pomiędzy korpusem aparatu a obiektywem może skutkować brakiem ostrości, ponieważ obiektyw nie odbiera poleceń od aparatu.

·         Zdejmij i ponownie zamocuj obiektyw na aparacie, upewniając się, że bolec blokujący zatrzasnął się na swoim miejscu.

·         Zdejmij obiektyw oraz wyczyść styki procesora na obiektywie i korpusie aparatu za pomocą suchej, niestrzępiącej się ściereczki. Dokładne lokalizacje styków sprawdź w instrukcjach obsługi aparatu i obiektywu.

4. Obiektyw niezmiennie ustawia ostrość nieprawidłowo
Jeśli wykonano wszystkie inne kroki rozwiązywania problemów, użyj innego obiektywu, jeśli jest dostępny, aby potwierdzić, czy problem dotyczy tylko jednego obiektywu. Jeśli oba obiektywy ustawiają ostrość nieprawidłowo, oznacza to możliwy problem z aparatem.

5. Niestandardowe ustawienie uniemożliwia działanie spustu migawki
Jeśli w menu ustawień niestandardowych wybrano ustawienie Tylko AF-ON lub jeśli funkcję AF-On przypisano do przycisku AE-L/AF-L, automatyczne ustawianie ostrości po naciśnięciu spustu migawki będzie nieaktywne. Wybierz opcję Migawka/AF-ON, aby umożliwić zwalnianie migawki wciśnięciem spustu migawki, lub przypisz inną funkcję do przycisku AE-L/AF-L.


Autofokus działa, ale nie ustawia ostrości na obiekcie
Autofokus aparatu próbuje działać, silnik autofokusa i obiektyw wydają dźwięki, ale nie mogą ustawić ostrości na obiekcie.

1. Obiekt nie ma kontrastu, autofokus nie działa płynnie lub jest niemożliwy
Aby ustawić ostrość automatycznie, aparat musi wykryć pewien stopień kontrastu na obiekcie. Jeśli sekcja zdjęcia, na której ma być skupiona ostrość, nie ma wystarczającego kontrastu, aparat nie może jej ustawić. Spróbuj ustawić ostrość na bardziej kontrastowej części obiektu.

Zdjęcie dodane przez użytkownika

2. Pole AF nie znajduje się na obiekcie
Aparaty z wymiennymi obiektywami pozwalają zmienić pozycję pola AF oraz ustawiać ją – automatycznie lub ręcznie. Upewnij się w wizjerze, że pole AF jest ustawione bezpośrednio na obiekcie, i wciśnij do połowy spust migawki, aby potwierdzić, że ostrość została odpowiednio ustawiona. W ustawieniach można włączyć sygnał dźwiękowy potwierdzający ustawienie ostrości.

·         Lustrzanki cyfrowe – po ustawieniu ostrości na obiekcie pole lub grupa AF są oznaczone w wizjerze kolorem czerwonym. Jeśli aparat nie ustawi ostrości na obiekcie, w wizjerze nie jest widoczne żadne pole AF.

·         Aparaty z serii Z – po ustawieniu ostrości na obiekcie pole lub grupa AF są oznaczone w wizjerze kolorem zielonym. Jeśli aparat nie ustawi ostrości na obiekcie, pole AF jest oznaczone kolorem czerwonym. 

·         Aparaty COOLPIX – po ustawieniu ostrości pole ostrości jest oznaczone na monitorze aparatu kolorem zielonym. Jeśli aparat nie ustawi ostrości na obiekcie, pole ostrości jest oznaczone kolorem czerwonym.

Zdjęcie dodane przez użytkownika

3. Automatyczne ustawianie ostrości jest niemożliwe, jeśli obiekt znajduje się bliżej niż wynosi minimalna odległość zdjęciowa
Każdy obiektyw ma minimalną odległość zdjęciową, która może wahać się od kilku centymetrów do metrów, w zależności od używanego obiektywu oraz ogniskowej w przypadku obiektywów zmiennoogniskowych. Oddalaj się od obiektu, aż znajdziesz się w zakresie ustawiania ostrości obiektywu. Najmniejsza odległość zdjęciowa jest podana na tubusie większości obiektywów. Można ją też sprawdzić w instrukcji obsługi. 

4. Obiekt jest zbyt ciemny, autofokus nie działa płynnie lub jest niemożliwy

·         Lustrzanki cyfrowe – wybierz AF-S i włącz wbudowaną diodę wspomagającą AF w menu ustawień niestandardowych (zakres ok. 1–3 m)

·         Aparaty z serii Z – wybierz tryb AF-S i włącz AF w słabym świetle w menu ustawień niestandardowych.

·         Aktywuj wbudowaną lampę błyskową lub użyj zewnętrznej lampy błyskowej.

5. Obiekt jest w ruchu, a zdjęcia są nieostre
Wybierz jedno z poniższych ustawień przeznaczonych do ustawiania ostrości na poruszających się obiektach. Może to być również spowodowane długim czasem otwarcia migawki, więc w razie potrzeby użyj krótszego czasu otwarcia migawki (1/60 s lub krótszego), wyższej czułości ISO oraz lampy błyskowej.

·         Lustrzanki cyfrowe/aparaty z serii Z – AF-C (ciągły autofokus)

·         Aparaty COOLPIX – AF-C lub ciągłe ustawianie ostrości

·         Jeśli aparat ma programy tematyczne, wybierz taki, który jest przeznaczony do ustawiania ostrości na poruszających się obiektach, na przykład tryb Zdjęcia sportowe.

Może to być również spowodowane długim czasem otwarcia migawki, więc w razie potrzeby użyj krótszego czasu otwarcia migawki (1/60 s lub krótszego), wyższej czułości ISO oraz lampy błyskowej.

Dalszą pomoc można uzyskać, kontaktując się z działem pomocy technicznej firmy Nikon.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin