2.70.doc

(28 KB) Pobierz
Bhadavwd - gita 2.70

Bhagavad-gita Taka Jaką Jest   2.70                                                  TEKST 70                                                            Treść Gity w skrócie

 

 

apuryamanam       acala-pratistham

                                                               zawsze napełniony;       pewnie usy­tuowany;   

samudram      apah    pravisanti   yadvat

                                                                 ocean;           wody;      wpływają;        jak;

tadvat         kama         yam     praviśanti     sarve

                                                     tak;         pragnienia;     do kogo;      wpływają;    wszystkie;

                              sa        śtintim      apnoti      na              kama-kami

                               ta osoba;         pokój;          osiąga;       nie;    ten, kto pragnie zaspokoić pragnienia,

 


apuryamanam — zawsze napełniony;

acala-pratistham — pewnie usy­tuowany;

samudram — ocean;

apah — wody

pravisanti — wpływają

yadva — jak;

tadvat — tak;

kamah — pragnienia;

yam — do kogo;

pravi-śanti — wpływają;

sarve — wszystkie;

sah — ta osoba;

śantim — pokój;

apnoti — osiąga;

na — nie;

kama-kami — ten, kto pragnie zaspokoić pragnienia,


 

Kto pozostaje  niewzruszonym; mimo nieustannego potoku prag­nień—które jak rzeki wpadają do oceanu, zawsze napełnianego, a mimo to zawsze pogrążonego w ciszy—ten jedynie może osiągnąć spokój. Ale nie zazna spokoju człowiek, który dąży do zaspokojenia swoich materialnych pragnień.

ZNACZENIE: Ocean zawsze napełniany jest wodą. Szczególnie dużo wody przyjmuje podczas pory deszczowej, lecz mimo to pozostaje on takim samym—spokojnym. Te wpływające wody nie oddziaływują na niego; nie występuje on ze swoich brzegów. Podobnie jest w przypadku osoby niezachwianej w świadomości Krsny. Dopóki żywa istota posiada ciało materialne, tak długo będą istniały wymagania tego ciała odnośnie zaspokajania zmysłów. Wielbiciel Pana jednakże, dzięki swojej pełni, nie jest niepokojony przez takie pragnienia. Osobie świadomej Krsny nie brakuje niczego, jako że Pan zaspokaja wszystkie jej potrzeby materialne. Dlatego jest ona jak ocean—zawsze pełna w sobie. Pragnienia mogą przychodzić do niej, niczym fale rzek wpływające do oceanu, ona jednak jest niewzruszona w wypełnianiu swoich obowiązków. Te pragnienia zadowalania zmysłów nie są w stanie zaniepokoić jej nawet w najmniejszym stopniu. Jest to dowód na to, że osoba ta jest świadoma Krsny. Mimo iż pragnienia takie mogą być nadal obecne, straciła ona wszelkie skłonności do materialnego zadowalania zmysłów. Ponieważ jest usatysfakcjonowana transcenden­talną służbą miłości dla Pana, może pozostać niewzruszoną, jak ocean. Dlatego cieszy się całkowitym spokojem. Natomiast ci, którzy chcą spełnić swoje pragnienia, nawet jeśli tym pragnieniem jest osiągnięcie wyzwolenia, nie mówiąc już o ubiegających się o sukces materialny, nigdy nie osiągają spokoju. Karmici, osoby dążące do wyzwolenia, jak również yogini starający się o siły mistyczne, wszyscy są nieszczęśliwi z powodu niespełnionych pragnień. Natomiast osoba świadoma Krsny jest szczęśliwa w służbie Pana i nie ma żadnych pragnień do spełnienia. W rzeczywistości nie pragnie ona nawet wyzwolenia z tzw. niewoli materialnej. Wielbiciele Krsny nie mają żadnych materialnych pragnień i dlatego posiadają doskonały spokój.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin