Boraks7.rtf

(14 KB) Pobierz

 

Parafrazując uzasadnienie Europejskiej Agencji Chemi­kaliów (European Chemicals Agency), którym kierowała się ona, reklasyfikując produkty boru, można by stwierdzić, że dostępne dane nie wskazują na znaczące różnice pomię­dzy laboratoryjnymi zwierzętami i ludźmi, w związku z czym należy założyć, że efekty obserwowane u zwierząt mogą wy­stąpić u ludzi, jako że badania epidemiologiczne ludzi są niewystarczające do wykazania braku negatywnego wpływu nieorganicznych boranów na płodność.

Dawka 17,5 mg boru/kg/dobę została ustalona jako NO­AEL (no effect level - poziom nie wywołujący żadnego efektu) na płodność samców i samic. U szczurów zmniej­szenie masy ciała płodów występowało przy dawce 13,7 mg boru/kg/dzień, a bezpieczny poziom został określony na 9,6 mg/kg/dzień.23

Chodzi tu oto, że: "Chociaż nie mamy danych klinicz­nych, badania na zwierzętach sugerują, że codzienne spo­żywanie około dwóch łyżeczek boraksu jest bezpieczne dla funkcji rozrodczych dorosłych. Ale żeby mieć absolutną pewność, że nikt nie zostanie poszkodowany, wydamy cał­kowity zakaz używania go".

Co ważne, ten werdykt nie dotyczy boraksu w żywności lub suplementach, gdzie jest już zakazany, ale jego ogólnego stosowania w praniu lub czyszczeniu produktów, a także jako środka owadobójczego. Boraks trudno wchłania się podczas wdychania i poprzez nieuszkodzoną skórę, przez co trudno jest wprowadzić nawet kilka jego miligramów codziennie do organizmu podczas jego konwencjonalnego stosowania. Gdyby taki sam standard zastosowano do innych związków chemicznych, nic by nie zostało. Kluczowe dla tego werdyktu badanie opublikowano w roku 1972. Dlaczego odgrzebuje się je teraz, aby uzasadnić zakaz stosowania boraksu, mimo iż przez ostatnich 40 lat nikt się nim nie interesował? Z na­ukowego punktu widzenia nie ma to żadnego uzasadnienia, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę to, że główny che­miczny środek zastępczy boraksu, nadwęglan sodu, jest trzy razy toksyczniejszy od niego.24 Nawet wodorowęglan sodu jest prawie dwa razy toksyczniejszy od boraksu.25 Oba te związki nie zostały przebadane pod kątem długotrwałej tok­syczności na układ rozrodczy tak dokładnie, jak boraks. To samo odnosi się do proszków do prania. Dlaczego prawdzi­wie toksyczne substancje, takie jak soda kaustyczna i kwas solny, są publicznie dostępne, zaś jeden z najbezpieczniej­szych artykułów chemii gospodarczej jest zakazany, mimo iż jest niemożliwe spowodowanie przezeń szkód w układzie rozrodczym w następstwie jego właściwego użytkowania?

Mimo braku jakichkolwiek naukowych podstaw po­stanowiono usunąć z publicznej sprzedaży na całym świe­cie boraks i kwas borowy. Przemysł farmaceutyczny ściśle kontroluje mniej skuteczne tabletki z borem zawierające jego niewielkie ilości, ale nawet i one mogą być w każdej chwili usunięte ze sprzedaży na mocy postanowień Codexu Alimentarius (Kodeks Żywnościowy). Tak oto kompleks medyczno-farmaceutyczny skutecznie pozbył się potencjal­nego zagrożenia, jakie dla jego rentowności i przetrwania może stanowić boraks. Q

 

o autorze:

Walter Last jest emerytowanym biochemikiem i chemikiem, który pracował na medycznych wydziałach wielu niemieckich uni­wersytetów oraz w laboratoriach Bio-Science w los Angeles w USA, a póŸniej jako Ÿywieniowiec i terapeuta wykorzystujący naturalne

WRZESIEÑ-PADZIERNIK 2012

metody leczenia w Nowej Zelandii i Australii, gdzie obecnie miesz­ka. Jest autorem licznych artykułów dotyczących zdrowia publiko­wanych w ró¿nych czasopismach, jak równie¿ kilku ksią¿ek, w tym Healing Faads (Uzdrawiające potrawy), The Natural Way to Heal (Naturalny sposób uzdrawiania) i Overcoming Cancer (Pokonywa­nie raka), a tak¿e serii małych ksią¿eczek wydanych pod ogólnym tytułem Heal Yourself (Uzdrów siê som) instruujących, jak uwolniæ siê od takich chorób, jak artretyzm, astma, rak, dro¿d¿aki, cukrzyca oraz problemy z nadwagą (patrz strona internetowa www.the-he­al-yourself-series.com). Dotychczas w Nexusie ukazało siê jedena­œcie jego artykułów: "Nowa medycyna doktora Hamera" (nr 32), "Na ile naukowe są konwencjonalne terapie antyrakowe? " (nr 37), "Energia seksualna a zdrowie i duchowoœæ" (nr 55 i 56), "Czy wiêk­szoœæ chorób powoduje system medyczny? " (nr 59), "Holistyczny sposób na raka" (nr 64), "Terapia Cudownym Suplementem Mi­neralnym" (nr 67), "Operacyjne leczenie nowotworów zwiêksza œmiertelnoœæ" (nr 74), "Czy paracetamol wywołuje chorobê Alzhe­imera?" (nr 78), "Bardzo szybkie leczenie zwykłego przeziêbienia" (nr 80), "Ukryta przyczyna raka i chorób autoimmunologicznych" (nr 82) i "Nafta - uniwersalny uzdrawiacz" (nr 84). Zainteresowa­nych dalszymi informacjami na temat zdrowia odsyłamy na jego stronê internetową poœwiêconą zdrowiu, nauce i duchowoœci za­mieszczoną pod adresem www.health-science-spirit.com.

 

Przełożył ]erzy Florczykowski

Przypisy:

.    http://www . ncbi. ni m.nih.gov /pubmed/9638606.

.    http://www.whale.to/w/boron.html.

.    http://www.ncbi.nlm.nih.gov /pmc/articlesIPM CI566627/pdf/

env hper00403-0084. pdf.

.    http://nah.sagepub.com/contentl7/2/89.full.pdf.

.    http://www.arthritistrust.orglArticleslBoron and Arthritis.pdf.

.    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/I72591209.

.    http://www.ithyroid.com/boron.htm.

.           Lepidium Meyenii - roślina uprawiana od wieków na wyży­nach Andów i szanowana jako środek wzmacniający i podwyższa­jący witalność. - Przyp. tłum.

.    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129941.

.       http://www.lef.org/magazine/mag2006/aug2006_aas_Ol.htm.

.       http://www.earthclinic.com/Remedies/borax.html.

.       http://jac.oxford journals.orglcon tent/63/2/325 .Iong.

.       http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21774671.

.       http://www . ncbi.nlm .nih.gov /pmc/articlesIPM C2873987/.

.       http://www.earthclinic.com/CU RESIfl uoride.h tml.

.       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin