Kiełki.doc

(103 KB) Pobierz
Kiełki

Kiełki

Co to takiego?

Kiełki to nic innego, jak kiełkujące ziarno.

Dlaczego kiełki, można przecież tak sobie schrupać, n.p. ziarna słonecznika?

No, można, ale wtedy zjada się bardzo dużo tłuszczów, niewiele witamin, niewiele białka i.t.p., te powstają dopiero w kiełkach. Należy sobie wyobrazić, że kiełki to małe, ale bardzo efektywne fabryki chemiczne, w których z surowców pierwotnych - tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów, powstają potrzebne do życia elementy.

Aby nie być gołosłownym podaję tabelę (według Dr. Jeffrey Bland)

Zawartość białka w kiełkach

w porównaniu z mięsem i jajami

jaja

mięso

kiełki mungo

groch

kiełki soi

kiełki lucerny

13%

19%

24%

25%

28%

35%

No i jeszcze jedna

Składniki mineralne kiełków pszenicznych i mungo w porównaniu z warzywami

warzywa

na 100 g

magnez

mg

fosfor

mg

żelazo

mg

miedź

mg

cynk

mg

k.pszeniczne

k.mungo

sałata

pomidor

ogórek

marchew

33

25

11

20

8

18

115

69

33

26

23

35

1,0

0,8

1,1

0,5

0,5

2,1

0,11

0,17

0,05

0,09

0,09

0,13

0,7

0,5

0,2

0,2

0,2

0,1

 

Potrzebny do hodowli przyrząd to słoik z zakrętką-sitkiem, który potrafi stać dnem do góry.

·         Po każdym kiełkowaniu słoik i zakrętkę należy dobrze wymyć, aby usunąć wszystkie powstające podczas procesu bakterie i grzybki, ja robię to w gorącej wodzie z dodatkiem środka do mycia naczyń, a następnie przepłukuję słoik wrzątkiem

·         Ilość ziarna: ok. 2 łyżki stołowe

·         Podawane poniżej czasy kiełkowania są czasami orientacyjnymi, osobiście moje kiełki są gotowe jeżeli osiągnęły średnio 2-3cm długości. W zależności od czasu kiełkowania zmienia się zawartość poszczególnych składników.

·         Osobiście nie stosuję się do praktyki kiełkowania w ciemności. Moje kiełki stoją cały czas w zacienionym miejscu.

Oczywiście do produkcji kiełków w domu wcale nie trzeba mieć Rolls Royce'a i wystarczy prosty słoik po marmeladzie z gazą lub z denkiem z dziurkami ustawiony pochyło, co umożliwia wyciek wody i wymianę powietrza - kiełki produkują dużo dwutlenku węgla i czerpią z powietrza tlen.
Kiełki rozwijają się najlepiej w zakresie temperatur od 20 do 22 stopni. Temperatura niższa hamuje rozwój, wyższa przyspiesza, ale zwiększa jednocześnie niebezpieczeństwo pleśni. Poza tym zwiększa się produkcja dwutlenku węgla, który hamuje rozwój. Ziarno małe lub śluzujące jak lucerna, siemię lniane lub gryka można również hodować na płaskiej misce na podłożu z waty lub papieru.

Lucerna albo alfalfa

Czas moczenia w wodzie: 4 - 6 godzin.

Czas kiełkowania (włącznie z czasem moczenia): 6-8 dni. Dwa razy dziennie intensywnie płukać w zimniej wodzie.

Trzymać najwyżej 2 dni w ciemnym miejscu, później wystawić do światła.

Lucerna zawiera więcej wartościowych składników niż 'konkurenci', niż sałaty, warzywa i owoce. W zależności od czasu kiełkowania: po siedmiu dniach kiełki lucerny są źródłem chlorofilu, zawierają prowitaminę A, ponadto witamię B-komplex, D, E, K.

Lucerna dostarcza szczególnie dużo białka roślinnego i przede wszystkim - dojrzałe kiełki - wszystkie podstawowe aminokwasy. Eksperci stosują Lucernę do 'odtrucia' organizmu, polecana jest również jako 'pakiet turbo' do rekonwalescencji i dla chronicznie chorych. Jej antytoksyczne właściwości przewyższają te drożdży piwnych i kiełków pszenicznych. Lucerna uodparnia organizm i pomaga w leczeniu dolegliwości zapalnych z rodzaju -itis, jak artritis.

Lucernę poleca się zwłaszcza przy stanach wyczerpania. Przywraca ona równowagę wapienno-fosforową, która jest ważna szczególnie dla dzieci, jako że od niej zależy budowa kości.

W kuchni:

Przed spożyciem należy kiełki dobrze wypłukać w ciepłej wodzie, ostrożnie rozsupłać. Kiełki 'trzymają' się parę dni w lodówce w plastikowym woreczku.

Poniższa tabelka będzie pomocna przy ciągnięciu podstawowych kiełków:

 

czasy namaczania (godz.)

ilość płukań dziennie

czas kiełkowania (dni)

alfalfa (lucerna)

4

1

6-7

brokuły

-

2

4-6

fasolka mungo

12

2

3

gorczyca

6

1

2

groch soczewica

12

2

2-3

jęczmień

12

2

2-3

kresa

-

0-1

2-6

len

-

0-1

2

orkisz

12

2

2-3

owies

4

2

2-3

pszenica

12

2

2-3

rzepka

12

2

1-2

rzodkiewki

12

2

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin