Zagadnienia egzaminacyjne.docx

(71 KB) Pobierz

Zagadnienia egzaminacyjne.

1. Dokonaj typologii placówek opiekuńczo – wychowawczych ze względu na specyfikę działania. - Rozporządzenie o placówkach opiekuńczo – wychowawczych.

a) placówki wsparcia dziennego (ognisko wychowawcze, świetlice środowiskowe):

·         Wspierają rodzinę w usprawnianiu jej podstawowych funkcji i udzielają jej pomocy;

·         Udzielają pomocy dzieciom sprawiającym problemy wychowawcze, zagrożonym demoralizacją, przestępczością lub uzależnieniami

·         Współpracują ze szkołą, ośrodkami pomocy społecznej i innymi instytucjami

·         Świadczą opiekę dzienną, funkcjonuje cały rok przez wszystkie dni robocze, przez co najmniej 4 godziny dziennie (czas pracy powinien być dostosowany do potrzeb dziecka)

·         Zapewnia dziecku pomocy w nauce;             

·         Organizują czas wolnego, umożliwiają rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć sportowych;

·         Prowadzą stałą współpracę z rodziną dziecka

·         Organizują pomoc socjalną oraz dożywianie.

 

b) placówki interwencyjne (pogotowie opiekuńcze):

·         Świadczą doraźną pomoc na czas trwania kryzysu rodzinnego;

·         Umożliwiają dostęp do kształcenia dostosowanego do wieku i możliwości dziecka;

·         Świadczą opiekę i wychowanie do czasu powrotu dziecka do domu;

·         Umożliwiają dostęp do pomocy psychologicznej, pedagogicznej, specjalistycznej;

·         Przyjmują dzieci w sytuacjach wymagających natychmiastowej opieki i wychowania (od 11 roku życia – w wyjątkowych sytuacjach młodsze);

·         Sporządza diagnozę psychologiczno – pedagogiczną dziecka i rodziny oraz ustala wskazania do dalszej pracy z dzieckiem i rodziną;

·         Zajmują się wyrównywaniem opóźnień dydaktycznych;

·         Dziecko przebywa tu nie dłużej niż 3 miesiące.

 

c) placówki rodzinne (rodzinne domy dziecka, wioski dziecięce):

·         Tworzą jedną wielodzietną rodzinę dla dzieci, dla których nie znaleziono rodziny zastępczej;

·         Wychowują dzieci oraz zapewnia kształcenie dostosowane do wieku i możliwości dziecka;

·         Zapewniają poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji dziecku;

·         Stwarzają dzieciom warunki i klimat domu rodzinnego;

·         Zapewniają dzieciom całodobową opiekę;

·         Zaspokajają potrzeby edukacyjne wychowanków;

·         Zajmują się organizowanie czasu wolnego;

·         Zapewniają pomoc specjalistów w rozwiązywaniu problemów wychowawczo - edukacyjnych.

·         Zapewniają zdobycia kwalifikacji zawodowych;

·         Ustala zasady kontaktów z rodzicami w porozumieniu z sądem.

 

d) placówki socjalizacyjne (domy dziecka)

·         Zapewniają całodobową opiekę i wychowanie

·         Zapewnia zajęcia wychowawcze, korekcyjne, kompensacyjne, itp.

·         Zapewnia kształcenie, rozwój zainteresowań

·         Pracuje z rodziną dziecka

·         Organizuje odpowiednie formy opieki w środowisku.

·         Organizowanie zajęć specjalistycznych.

·         Przygotowanie wychowanków do pełnienia ról społecznych.

·         Zapewnienie odpowiedniego kształcenia.

·         Wyrównywanie opóźnień rozwojowych i dydaktycznych

 

e) placówki resocjalizacyjne ( MOS. Mow, poprawczaki)

·         Pomagają zdemoralizowanym dzieciom, zapewniają opiekę i wychowanie, resocjalizację i rewalidację;

·         Leczą uzależnienia;

·         Pomagają w zdobyciu kwalifikacji zawodowych, zapewniają kształcenie;

·         Zapewnienie kształcenia na odpowiednim poziomie;

·         Organizowanie zajęć specjalistycznych;

·         Przygotowanie wychowanków do pełnienia ról społecznych;

·         Organizowanie czasu wolnego.

 

2. Zdefiniuj pojęcia:

Potrzeba - stan, w którym jednostka odczuwa chęć zaspokojenia jakiegoś barku np. w zapewnieniu sobie warunków życia, utrzymaniu gatunku, osiągnięciu pozycji społecznej i innych. Potrzebie zwykle towarzyszy silna motywacja niekiedy utożsamia się ją z motywem, kiedy indziej znów z popędem bądź instynktem. Rozróżnia się potrzeby podstawowe, które wiążą się z biologicznymi funkcjami organizmu i z wytworzoną strukturą osobowości oraz potrzeby pochodne, które wynikają z poszukiwania środków zaspokojenia potrzeb podstawowych.

Opieka - dawanie oparcia, wsparcia, zaspokajanie potrzeb (właściwości ludzkich będących potrzebą), których jednostka nie umie, nie może lub nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić, żeby zachować równowagę biologiczną i psychiczną, przeżyć, zachować zdrowie, odpowiednią jakość życia, zapewnić prawidłowy rozwój (doprowadzić jednostkę do dojrzałości) i ciągłość gatunku.

Opieka nad dzieckiem - ogół działań podejmowanych przez odpowiednie instytucje lub osoby w celu zaspokojenia codziennych potrzeb dzieci oraz wszechstronnego rozwoju ich osobowości. Instytucje i osoby sprawujące opiekę ponoszą odpowiedzialność moralną i prawna za powierzone ich opiece dzieci.

3. Wymień i scharakteryzuj rodzinne formy opieki.

 

Rodzinne Domy Dziecka – forma opieki oparta na zasadzie wychowania rodzinnego; ciesząca się dużym uznaniem społecznym ze względu na sprawne i skuteczne wypełnianie zadań opiekuńczo – wychowawczych. Rodzinny dom dziecka to placówka opiekuńczo -wychowawcza, która przeznaczona jest dla najwięcej 8 dzieci (wyjątkiem są sytuacje, kiedy do placówki zostaje skierowane rodzeństwo – wtedy dzieci może być więcej).

 

Wioski Dziecięce SOS – rodzinna forma opieki nad dziećmi osieroconymi na skutek śmierci rodziców bądź pochodzącymi z rodzin dysfunkcyjnych. Ich koncepcja i organizacja polegają na skoncentrowaniu w jednym miejscu wielu domów, w których przybrana matka lub rodzice zapewniają dzieciom opiekę, wychowanie i rodzinne ciepło. Wioski Dziecięce w Polsce: Biłgoraj, Siedlce, Kraśnik, Karlino.

 

Rodziny zastępcze:

·         Rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem i zobowiązane do alimentacji

·         Rodziny zastępcze niespokrewnione z dzieckiem i niezobowiązane do alimentacji

·         Zawodowe rodziny zastępcze z niespokrewnione z dzieckiem, (które pobierają wynagrodzenie za pełnienie takiej funkcji). Dzielą się na: rodziny wielodzietne (dla nie mniej niż 3 i nie więcej niż 6 dzieci); specjalistyczne, (w której umieszcza się dzieci niedostosowane społecznie albo dzieci z różnymi dysfunkcjami, problemami zdrowotnymi wymagającymi szczególnej opieki i pielęgnacji; w rodzinie tej może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 3 dzieci); rodziny resocjalizacyjne; rodziny preadopcyjne; rodziny zastępcze o charakterze pogotowia opiekuńczego, (w której umieszcza się dzieci na pobyt okresowy, do czasu unormowania ich sytuacji życiowej, nie dłużej jednak niż na 15 miesięcy).

 

Rodzina zastępcza zawodowa, to rodzina niespokrewniona z dzieckiem, która funkcjonuje na podstawie podpisanej umowy i pobiera wynagrodzenie. Rodziny zawodowe dzielą się na: wielodzietne (dla nie mniej niż 3 i nie więcej niż 6 dzieci), specjalistyczne, (w której umieszcza się dzieci niedostosowane społecznie albo dzieci z różnymi dysfunkcjami, problemami zdrowotnymi wymagającymi szczególnej opieki i pielęgnacji; w rodzinie tej może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 3 dzieci) oraz rodziny o charakterze pogotowia rodzinnego, (w której umieszcza się dzieci na pobyt okresowy, do czasu unormowania ich sytuacji życiowej, nie dłużej jednak niż na 15 miesięcy).

Kameralne formy opieki nad dzieckiem, w których dzieci przebywają w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego (grupy usamodzielnienia, grupy mieszkaniowe). Grupy usamodzielniające są formą zbliżoną do mieszkań chronionych (dla niepełnosprawnych, ubogich), ale przeznaczone są dla niepełnoletniej młodzieży, a ich głównym zadaniem jest przygotowanie dzieci do samodzielnego życia. Wychowankowie przebywają w grupie pod nadzorem wychowawców zobowiązanych do bezpośredniego kierowania procesem wychowawczym. W oparciu o miesięczny budżet grupy, samodzielnie planują wszelkie wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, w tym wydatki na zakupy żywności, środków czystości, odzieży oraz innych towarów i usług.

 

4. Prekursorzy pedagogiki opiekuńczej:

 

a) Czesław Babicki: wprowadził system rodzynkowy; był członkiem rady gł. opiekuńczej, współpracował z Kazimierzem Jeżewskim; pracował także w ministerstwie pracy i opieki społecznej tworząc podstawy prawne opieki nad człowiekiem w ówczesnej Polsce; przyczynił się do powstania konstytucji 1921 r.; zawsze miał na względzie dobro dziecka; wprowadził nazwę pedagogika opiekuńcza. Metoda, rodzinkowa polega na tym, że pracuje się z grupa, która jest koedukacyjna i rozwojowa, posiada ona własny teren zamieszkania, rządzący się swoimi prawami.

 

 

b) Janusz Korczak: pedagog, twórca pedagogiki antyautorytarnej i humanistycznej; był lekarzem pediatrą i wielkim pedagogiem; przeniósł z medycyny wiele określeń do pedagogiki; jego właściwe nazwisko Henryk Goldszmit; „dziecko nie jest zadatkiem na człowieka, lecz jest człowiekiem; wychowanie przez opiekę (niektóre elementy – dwustronna informacja między wychowankiem a wychowawcą – tablica ogłoszeń, skrzynka na listy; samoobsługowe dyżury; ochrona osobistego mienia wychowanka; samoocena i samoobsługa); zaspokajanie potrzeb dzieci stawiał na pierwszym miejscu; założył „Dom sierot”; w obozie Treblince został zagazowany.

c) ks. Bronisław Markiewicz (1842 – 1912): założył Towarzystwo Kolonii Letnich dla ubogiej i słabowitej dziatwy miasta Warszawy; zapoczątkował wycieczki szkolne; był propagatorem wychowania przez pracę, kształcenia charakteru i woli; inicjował kształcenie zawodowe młodzieży; organizował zakłady opiekuńcze dla chłopców.

 

d) Kazimierz Jeżewski (1877 – 1948): twórca gniazd sierocych – 1907 rok; koncepcja pedagogiczna Jeżewskiego opierała się na wzorach wychowania rodzinnego oraz respektowaniu zasady wychowania przez pracę i do pracy; akceptował rolę pracy społecznej wychowanków na rzecz środowiska wiejskiego i podniesienia poziomu jego kultury rolnej. Gniazdo sieroce to gospodarstwo rolne od 15 do 20 ha, które dane było w dzierżawę rodzinie rolnika, która brała na wychowanie grupę od 10-15 sierot w wieku od 5 do 17 roku życia tworząc rodzaj rodziny zastępczej. Ziemia ta przechodziła na własność rolnika po 20 latach pracy.

e) Kazimierz Lisiecki „Dziadek”: twórca ognisk wychowawczych; założył Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy; był pedagogiem ulicznym; wychowanie przez sport i rekreację; wyrabianie poczucia własnej godności; w pracy opiekuńczo – wychowawczej stosował dwie reguły: wstyd za zło oraz nic za darmo.

f) Aleksander Kamiński: twórca metody harcerskiej w opiece i wychowaniu; skupiał się przede wszystkim na unowocześnieniu pracy harcerstwa; zwracał uwagę na opiekuńcze funkcje organizacji młodzieżowych; wcielał w życie hasło „stać przy słabszym”, które realizowane w formie opieki starszych nad młodszymi; był organizatorem kolonii; wprowadził pojęcie opieki w wojsku i szerokim znaczeniu.

g) Maria Grzegorzewska- Stworzyła metody pracy edukacyjnej: Opiekuńczo-wychowawczej dla ludzi niepełnosprawnych. Założyła w 1921 r. w Warszawie instytut pedagogiki specjalnej. Dzisiaj jest to Akademia pedagogiki specjalnej jej imienia. Dzięki założeniu tej szkoły w Polsce zaczęli pojawiać się specjaliści od pedagogiki specjalnej. Urodziła się w bardzo zamożnej rodzinie, od narodzin miała problem ze wzrokiem w wieku 12 lat życia straciła wzrok. Założyła towarzystwo nad osobami ociemniałymi.

h) Henryk Jordan- twórca ogródków Jordanowskich. Był lekarzem z USA przywiózł pomysł stworzenia tych ogródków. Były to zielone tereny do różnego rodzaju zabaw. Wychowanie poprzez aktywność fizyczną.

i) Maria Ludwika Gonzaga- wprowadziła, równostanowienie dzieci z rodzin nieznanych dziećmi rodzin znanych był to edykt królowej.

j...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin