sciaga2.docx

(34 KB) Pobierz
1

1.Podział procesów geologicznych.

-Wewnętrzne (plutonizm, wulkanizm, ruchy skorupy ziemskiej, metamorfizm

-Zewnętrzne – denudacja (wietrzenie, erozja, powierzchniowe ruchy masowe), transport rozdrobnionego materiału, akumulacja (gromadzenie materiału)

 

2. Objaśnić pojęcia:

Czynnik geologicznyzjawisko lub zespół zjawisk wywołujących na powierzchni ziemskiej lub w jej wnętrzu przeobrażenia fizyczne lub chemiczne, np. magma znajdująca się w skorupie ziemskiej i występujące w niej gazy, płynąca woda, wiejący wiatr, lodowce.

Proces geologiczny – naturalne przemiany w litosferze i na jej powierzchni, np. erozja, wulkanizm, eoliczny

Zjawisko geologiczne wynik zachodzących procesów geologicznych wywoływane przez czynnniki geologiczne, np. dolina rzeczna, wydma, stożek wulkaniczny.

 

3.Związek struktury i tekstury skał magmowych z miejscem ich powstawania.

Skały magmowe ze względu na genezę dzielimy na głębinowe (jawnokrystaliczne) żyłowe(jawnokrystaliczne i skrytokrystaliczne) i wylewne (porfirowe), tekstura zbita i bezładna dla wszystkich.

 

    4.Ruchy lądotwórcze.

Powolne, pionowe ruchy kontynentów lub ich części, mogą być wznoszące lub obniżające, ich przyczyna są zakłócenia równowagi mas skalnych w obrębie litosfery, powodują transgresję (zalewanie) i regresję (cofanie się) mórz. W zasadzie nie mają znaczenia dla budownictwa, jednak przy projektowaniu tuneli, czy zapór proces ten powinien być uwzględniany. Poważne znaczenie mają w geodezji, gdzie z biegiem czasu mogą dezaktualizować pomiary.

 

    5.Ruchy górotwórcze (orogeneza)

Pionowe i poziome ruchy skorupy ziemskiej objawiające się na znacznym obszarze litosfery, powodujące tworzenie nowych łańcuchów górotwórczych. W trakcie orogenezy dochodzi do:

- sfałdowania osadów w obrębie geosynkliny

- wypiętrzenia osadów w postaci łańcuchów  gór fałdowych

- na kratonach orogeneza powoduje powstawanie pionowych przemieszczeń prowadzących do powstania gór zrębowych.

W historii ziemi wystąpiły kilka razy okresy silnych ruchów górotwórczych (orogeneza kaledońska, hercyńska, alpejska) Najmłodsze z nich (alpejskie) zachodziły w trzeciorzędzie, w tym czasie powstały Karpaty, Himalaje, Andy, Kordyliery.

 

6. Przyczyny trzęsień ziemi.

- przesunięcia mas skalnych w litosferze

- wybuchy wulkanów

- zapadanie się stopów jaskiń krasowych i wyrobów górniczych

- poziome i pionowe ruchy kontynentów, pękania skorupy ziemskiej i ruchy powstałych w ten sposób bloków wzdłuż  tych pęknięć

- ruchy fałdowe

 

7. Proces metamorfizmu.

Procesy zachodzące w głębi skorupy ziemskiej i polegające na przeobrażaniu skał pod wpływem oddziaływania na nie wysokich temperatur i ciśnienia. Przyczyną powstawania P.M są intruzje magmatyczne i ruchy skorupy ziemskiej. Wyróżniamy różne rodzaje metamorfizmów: dynamiczny(wywołany głównie wzrostem ciśnienia), kontaktowy(wywołany głównie wysoką temperaturą), regionalny (jednakowo ważna temperatura i ciśnienie). Obok zmian polegających na przekształceniu budowy pierwotnych skał(struktury i tekstury) w czasie P.M zachodzą również zmiany składu mineralnego, tworzą się minerały charakterystyczne dla skał tego typu, np. talk i chloryt. Do najpospolitszych skał metamorficznych zaliczamy: gnejs, łupki metamorficzne, marmury.

 

8. Denudacja – niszczenie.

Proces obnażania litej skały spod pokrywy zwietrzelinowej, także wspólne działania wietrzenia, grawitacyjnych ruchów mas skalnych i erozji prowadzące do niszczenia wyniosłości i zrównywania powierzchni ziemi.

 

9. Bieg i upad warstwy.

Bieg -  rozciągłość, jest to azymut krawędzi powstałej z przecięcia płaszczyzny poziomej z powierzchnią warstwy (stropem lub spągiem)

Upad – kąt dwuścienny zawarty pomiędzy płaszczyzną poziomą, a powierzchnią warstwy, jest to kąt pochylenia warstwy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Wymienić rodzaje deformacji tektonicznych ciągłych, krótka     charakterystyka + rys.

- monoklina – na rozległym ternie występują warstwy nachylone w jedną stronę i pod zbliżonym kątem. Warstwy nie powtarzają się, lecz wykazują jednokierunkowe następstwo stratygraficzne.

- Fałdy – plastyczne wygięcie warstw gdzie część wypukła nosi nazwę antykliny, a część wklęsła synkliny. Obok tych elementów wyróżnia się: skrzydło antykliny i synkliny, jądro synkliny i antykliny, promień fałdu, oś antykliny i synkliny, płaszczyzna osiowa, przegub synkliny i antykliny. W zależności od pochylenia płaszczyzny osiowej fałdu w stosunku do płaszczyzny poziomej, rozróżnia się fałdy: stojący, obalony, leżący, przewalony.

- płaszczowina – fałdy leżące, o olbrzymich rozmiarach i skomplikowanej budowie. Są oderwane od podłoża i przesunięte na dziesiątki km wielkie masy skalne, zwykle jeszcze wtórnie sfałdowane. W wielu przypadkach na starsze podłoże.

 

 

 

 

 

olejne etapy powst płaszczowiny

10,5. Uskok normalny.

 

11. Rodzaje ciosu:

- termiczny – powstaje podczas ostygania skał magmowych i związanym z tym ich kurczeniem się.(cios słupowy w bazaltach)

- diagenetyczny – związany z diagenezą skał osadowych i utratą wody w procesie twardnienia skał.(piaskowce)

- tektoniczny – wywołany naprężeniami powstającymi podczas ruchów tektonicznych.

- odprężeniowy – powstaje w wyniku odciążenia skał, poprzez zdjęcie nadkładu.

 

12. Składniki opisu warunków geologiczno – inżynierskich terenu:

- charakterystyka rzeźby terenu

- rodzaj gruntów (skał) występujących do głębokości zależnej przede wszystkim od rodzaju, wielkości i przeznaczenia konstrukcji.

- wiek i geneza  gruntów

- przestrzenne rozmieszczenie gruntów w strefie, która powinna być rozpoznana.

- cechy geotechniczne gruntów

- warunki hydrogeologiczne i hydrologiczne

- współcześnie działające procesy geologiczne

 

13. Czynniki powodujące wietrzenie mechaniczne skał i skutki tego procesu.

-  nasłonecznienie (zmiana temperatury)

- zamarzająca woda

- mechaniczne działanie organizmów żywych

- mechaniczne działanie soli

Skutki:

- rozsadzanie skał

- rozpad ziarnisty

- rozpad blokowy

- łuszczenie się skał

             

14. Rodzaje wietrzenia chemicznego skał z przykładami reakcji chemicznych.

- utlenianie 2FeS2 + 2H2O + 7O2 à 2FeSO4 + 2H2SO4

- uwodnienie CaSO4 + 2H2O à CaSO4 * 2H2O

- uwęglanowienie CaCO3 + H20 + CO2 à Ca(HCO3)2

- redukcja

- odwodnienie CaSO4 * 2H2O à CaSO4 + 2H2O

 

15. Proces krasu – rodzaje, skutki i zagrożenia dla budowli.

Polega na rozpuszczaniu skał węglanowych i gipsowo-solnych przez wody powierzchniowe i podziemne. Skutki:

- leje krasowe- studnie krasowe- żłobki- ostańce- kominy krasowe

- jaskinie- komory

Nierozpoznane dokładnie podłoże, w którym proces krasu zaznaczył swoją działalność może w znacznym stopniu skomplikować inwestycje, a nawet może być powodem katastrofy, Nierówna powierzchnia skrasowiałych powierzchniowo skał stwarza potencjalne niebezpieczeństwo bardzo nierównomiernych osiadań obiektów. Innym niebezpieczeństwem są formy podziemne krasu w stadium dojrzałym. W tej sytuacji może dojść do zalewania się stropu nad kawerną krasową w wyniku obciążenia go konstrukcją.

 

16. Znaczenie procesu wietrzenia dla konstrukcji inżynierskich.

Wpływ wietrzenia na konstrukcje obserwujemy w dwóch przypadkach:

- kiedy wietrzeniu podlega materiał kamienny (skały lite) wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny – ściany, stropy, elementy ozdobne

- w przypadku wietrzenia kruszywa zastosowanego do betonów lub innych mas np. asfaltobetony.

Wpływ wietrzenia na konstrukcje kamienne obserwuje się głównie w obiektach zabytkowych, pochodzących z okresu kiedy skały lite były bardzo często stosowane. Trwałość takich konstrukcji zależy od odporności skał na wietrzenie i od lokalnych warunków w jakich usytuowana jest budowla. Bardzo częste są przypadki uszkodzenia konstrukcji na skutek zastosowania nieodpornego na wietrzenie kruszywa do betonu, co może doprowadzić do obniżenia jego wytrzymałości. W naszym klimacie głównym czynnikiem działającym na konstrukcje jest zamróz. W ostatnich latach obserwuje się zwiększenie procesów wietrzenia materiałów kamiennych na skutek działania agresywnych czynników wytwarzanych przez człowieka, znajdujących się w powietrzu i w wodzie, głównie związki siarki.

 

17. Metody badań geologiczny inżynierskich na obszarach krasowych.

- sejsmiczna – pomiar prędkości sztucznie wywołanej fali sejsmicznej pomiędzy jej źródłem a odbiornikiem, metodę tę można stosować na powierzchni terenu rejestrując przejście fali odbitej np. od stropu wapieni przykrytych młodszymi osadami i o trzymując w ten sposób bardzo dokładny profil.

- elektrooporowa – Polega na badaniu oporu elektrycznego skał pomiędzy dwiema elektrodami zagłębionymi z powierzchni w podłożu, bądź też, jak poprzednio w metodzie sejsmicznej umieszczonymi w otworach wiertniczych, stosuje się przy tym prąd stały.

 

18. Profil zwietrzelinowy

Grubość pokrywy może być bardzo różna na stromych stokach jej profil jest niepełny, na obszarach płaskich z reguły dobrze rozwinięty i może sięgać kilkudziesięciu metrów grubości. W klimacie tropikalnym spotyka się większe miąższości pokrywy zwietrzelinowej niż w klimacie umiarkowanym i zimnym. W skład profilu wchodzą:

- humus (post jucundam)

- glina zwietrzelinowa z rumoszem

- rumosz zagliniony

- rumosz niezoorientowany

- rumosz zoorientowany

- skała lita (inwitu)

 

 

19. Na czym polega ruch i działalność niszcząca lodowców.

Ruch lodowców zachodzi głównie pod wpływem siły ciężkości, dzięki zdolności lepkości lodu i jest analogiczny do ruchu laminarnego wody. Prędkość ruchu lodowców zależy od masy lodu, temperatury oraz kąta pochylenia terenu i wacha się w granicach kilku cm do ponad 1000m na rok. Podczas ruchu uplastycznia się tylko dolna partia lodu, górna zachowuje się jak ciało styczne, w tej sztywnej masie lodu dzięki działaniu sił rozciągających podczas ruchu lodowca powstają liczne szczeliny o różnych kierunkach i głębokościach. W czasie ruchu lodowca zmienia się ciśnienie w jego dolnej części w zależności od ukształtowania terenu. Podczas wzniesień ciśnienie wzrasta i lód topi się, podczas opadania ciśnienie w dolnej partii lodowca jest stosunkowo niewielkie i znajdująca się tam woda zamarza. Działalność niszcząca lodowców górskich to powstające formy morfologiczne , które są wynikiem działalności erozyjnej lodowców i wietrzenia mechanicznego. Do najbardziej charakterystycznych należą: a) cyrki polodowcowe, doliny U-kształtne, doliny zawieszone. Najpowszechniejszym przejawem niszczącej działalności lodowców jest wygładzenie podłoża w wyniku tarcia lodowego., egzaracja (stałe żłobienie terenu), żłoby lodowcowe.

 

 

20. Powstawanie poszczególnych form akumulacji lodowcowej i skały w nich występujące.

- morena czołowa ( powstaje podczas postoju czoła lodowca, w morfologii tworzy wały o względnej wysokości do kilkudziesięciu metrów i rozciągłości najczęściej wsch-zach) skład – wszystkie frakcje z przewaga piaskowej i żwirowej, bardzo rzadko może występować glina zwałowa.

- morena denna (powstaje podczas wycofania się lodowca, zajmuje duże tereny na północ od moreny czołowej, stanowi obszar lekko falisty z licznymi niewielkimi wzniesieniami i zagłębieniami często wypełnionymi wodami jezior) glina zwałowa,  w której skład wchodzą wszystkie frakcje.

- morena spiętrzona (występuje w bezpośrednim sąsiedztwie moreny czołowej po jej północnej stronie powstaje podczas niewielkich oscylacji lodowca, tworzy ją morena denna która ulega spiętrzeniu)

- ozy (należą do form wodnolodowcowych, rzecznolodowcowych, występują na obszarze moreny dennej w formie wałów, symetrycznych w przekroju poprzecznym przypominających nasypy kolejowe, rozciągających się w kierunku zgodnym z ruchem lodowca) głównie frakcja żwirowa i piaskowa zewnętrzne części ozów otulone są gliną zwałową)

- sandry (występują na południe od moren czołowych w formie rozległych stożków napływowych usypanych przez wody wypływające spod lodowca) zbudowane głównie z piasków selekcjonowanych pod względem frakcji i warstwowanych, najgrubsze frakcje znajdują się w sąsiedztwie moren czołowych, im dalej od czoła lodowca tym frakcje są drobniejsze.

- kemy (formy geomorfologiczne mające postać wałów lub garbów, o nieregularnym kształcie w planie lub płaskich powierzchni tarasowych, powstają w obniżeniach lub szczelinach lodowca, a także pomiędzy bryłami martwego lodu) warstwowane osady przy czym w poszczególnych warstwach występują ziarna tych samych frakcji....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin