Plastyka -Sztuki plastyczne.docx

(15 KB) Pobierz

Piękno kształtowania przestrzeni – architektura

Pytania i polecenia :

1.       Jakie funkcje pełni architektura?

2.       Wymień najważniejsze style w architekturze XX wieku i opisz je krótko.

3.       Co miało wpływ na rozwój architektury w XX wieku?

4.       Opisz wybraną budowlę, która cię zaciekawiła w twoim otoczeniu. Wymień elementy, które wyróżniają ją spośród innych budynków.

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Zaprojektuj dowolną budowlę, wykorzystując edytor grafiki. Możesz wykorzystać gotowe zdjęcia architektury i poddać je obróbce, wprowadzając wymyślone przez siebie nowe elementy. Możesz zaprojektować jednocześnie otoczenie, na przykład ogród lub park. Jeśli nie masz takich możliwości, pracę wykonaj w formie kolażu lub rysunku kredkami.

2.       Przygotuj projekt folderu lub stronę internetową w formie reklamy promującej architekturę twojego regionu. Zakomponuj wszystko, łącząc elementy graficzne z literactwem.

3.       Przygotuj razem z koleżankami i kolegami w grupie przestrzenny model, makietę nowoczesnej willi mieszkaniowej. Wykorzystaj w tym celu dostępne materiały papiernicze, a także gotowe elementy (pudełka, styropian, patyczki, kamyczki itp.).

Świat pełen barw – malarstwo

Pytania i polecenia :

1.       Jakie elementy budują kompozycję obrazu? Wymień i omów każdy z nich.

2.       Co to znaczy „malarstwo przedstawiające” i „malarstwo abstrakcyjne”?

3.       Wymień barwy podstawowe i pochodne. Jak powstają barwy pochodne?

4.       Wymień, jakie znasz techniki i rodzaje malarstwa.

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Namaluj dowolny obiekt, na przykład owoc, dzbanek, dom, używając różnych rodzajów farb. Porównaj efekty i zauważ różnice w przedstawieniach tego samego modelu. Jaka technika sprawiła ci największy kłopot?

2.       Wykonaj za pomocą programu komputerowego własne projekty fraktali i nadaj im tytuły.

3.       Skorzystaj z poniższych tematów lub zaproponuj swój własny i namaluj obraz farbami w tubach. Wprowadź grubą fakturę poprzez nakładanie farb drewnianą szpatułką, palcem lub, jeśli masz lub możesz pożyczyć, szpatułką malarską. Wybierz do tego celu grube, najlepiej tekturowe podłoże malarskie. Oto tematy do wyboru: „W ciemnym lesie”, „Kwiaty w glinianym wazonie”, „Burza”.

Wyrażone kreską – rysunek i grafika

Pytania i polecenia :

1.       Jakie znasz rodzaje rysunku? Jakimi narzędziami wykonasz poszczególne rodzaje rysunku?

2.       Wyjaśnij, na czym polega walor.

3.       Wymień poznane techniki graficzne i krótko je opisz.

4.       Zgromadź różne przybory do rysowania: ołówki o różnej  miękkości, kredki, pastele, cienkopisy, długopisy, markery, flamastry, pióro i tusz itd. Sprawdź, jakie rodzaje linii możesz uzyskać za pomocą tych narzędzi. Opisz rodzaje uzyskanych kresek.

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Przygotuj kawałek linoleum i komplet rylców graficznych. Wykonaj matrycę, pamiętając, że wycięte rowki pozostaną po odbiciu białe. Częścią drukującą rysunek są niewycięte fragmenty. Po wykonaniu matrycy i oczyszczeniu jej powierzchni z brudu pokryj ją cienką warstwą farby drukarskiej lub akrylowej. Zrób to za pomocą wałka z gąbki. Następnie przyłóż papier do matrycy i wykonaj odbitkę.

2.       Wykonaj monotypię barwną połączoną z frotażem. Nanieś szybko ( tak aby nie wyschła farba) na szklaną płytkę barwną kompozycję, patyczkiem wykonaj rysunek, dodaj na przykład suszone listki, kawałek tkanin lub sznureczki, przyłóż papier i wykonaj odbitkę. Pamiętaj, że efekt będzie jednorazowy. Każda następna odbitki będzie już inną kompozycją.

3.       Przy użyciu programu komputerowego do grafiki wektorowej wykonaj własne rysunki, stosując dostępne w programie narzędzia wyboru. Zaprojektuj w ten sposób na przykład kartę świąteczną lub geometryczną kompozycję abstrakcyjną. Wydrukuj swoje prace. Możesz również wprowadzić plamę barwną, zastosować walor jednej barwy lub lawowanie.

O pomnikach i nie tylko – Rzeźba

Pytania i polecenia :

1.       Wymień rodzaje rzeźb. W jakich materiałach wykonuje się rzeźby.

2.       Jak dzielimy rzeźbę ze względu na temat? Podaj konkretne przykłady.

3.       Jakie oprócz tradycyjnych materiały stosowali artyści w swoich rzeźbach i formach przestrzennych? Przypomnij sobie, co to są ready mades. Podaj przykłady takich dzieł.

4.       Wskaż nazwiska najsłynniejszych rzeźbiarzy, których twórczość omówiono do tej pory. Wróć pamięcią do starożytności, średniowiecza, renesansu itp. Rzeźba z jakiej epoki czy w jakim stylu podoba się ci najbardziej? Uzasadnij swój wybór.

Ćwiczenia Plastyczne :

1.       Zrób fotograficzną dokumentację rzeźb występujących w twojej najbliższej okolicy. Zwróć uwagę na dekoracje rzeźbiarskie kościołów, kamienic i pałaców. Poszukaj również pomników i rzeźb dekoracyjnych w parkach i na skwerach. Nagraj efekty pracy na płytę CD i zapoznaj z nią koleżanki i kolegów.

2.       Podzielcie się na kilkuosobowe grupy. Każda z grup niech wykona formę przestrzenną z materiałów ekologicznych( drewnianych patyków, gazet, bawełnianego sznurka, różnych rodzajów papieru i tektury) możecie wykonać to zadanie w plenerze w formie happeningu ekologicznego. Postarajcie się udokumentować to artystyczne wydarzenie.

3.       Wykonaj prezentację komputerową korzystając z podanych tematów lub własnego. Prezentacja nie powinna przekraczać 15 minut. Oto tematy „Pieta”, „Rzeźba starożytna”, „Współczesna rzeźba plenerowa”.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin