Mackiewicz.doc

(57 KB) Pobierz
Obliczenie objętości robót ziemnych ,sposób siatki kwadratów

Obliczenie objętości robót ziemnych ,sposób siatki kwadratów .

 

 

     Cały obszar , na którym mają być policzone roboty ziemne pokrywa się jak gdyby siatką utworzoną przez dwa wzajemnie prostopadłe układy linii równoległych. Linie te prowadzi się w jednakowych, ustalonych dla danego obszaru odstępach.

     Wzdłuż wszystkich linii siatki wykonuje się pomiary wysokościowe, ustalając rzędne terenu we wszystkich wierzchołkach kwadratów. Na podstawie wykonanych pomiarów opracowuje się szczegółowy plan warstwicowy danego terenu , po czym ustala kształt projektowanej powierzchni tegoż terenu za pomocą drugiego układu warstwic, tzw. układu warstwic projektowanych. Po ustaleniu układu warstwic projektowanych określa się w poszczególnych wierzchołkach wszystkich kolejnych kwadratów rzędne przyszłej projektowanej powierzchni terenu oraz ustala w nich wysokości nasypów lub głębokości wykopów, jako różnice pomiędzy rzędnymi terenu , a rzędnymi projektowanymi.

     Zazwyczaj od rzędnych terenu odejmuje się rzędne projektowane , z czego wynika, że wartości ujemne różnicy rzędnych oznaczają wysokości nasypów , wartości zaś dodatnie tych różnic-głębokości wykopów.

     Na tych bokach kwadratów, oznacza się położenie punktów zerowych, po czym, łącząc poszczególne punkty zerowe danego kwadratu ze sobą wykreśla się linie zerowych robót ziemnych. Linie te oddzielają partie robót nasypowych od partii robót wykopowych.

     Kwadraty , których boków linie zerowe nie przecinają , nazywa się kwadratami pełnymi , kwadraty zaś, których boki zostały przecięte przez linie zerowe-kwadratami półpełnymi. 

     Objętości  robót ziemnych oblicza się dla każdego kwadratu oddzielnie , przy czym w kwadratach półpełnych oblicza się oddzielnie objętości nasypów i objętości wykopów , w kwadratach pełnych zaś oblicza roboty ziemne jednego rodzaju (wykopy lub nasypy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Objętość całkowitą robót ziemnych w obrębie danego obszaru oblicza się sumując objętości wykopów i nasypów ze wszystkich kwadratów pełnych i półpełnych.

Wyniki obliczeń zestawia się w formie tabelarycznej.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin