scenariusz pracy z dziecmi niepelnosprawnymi ruchowo.pdf

(92 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Scenariusz 1
Temat: Ja i przestrzeń dookoła
strona 1
Scenariusz zajęć dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Scenariusz 1.
Temat: Ja i przestrzeń dookoła
stymulowanie zmysłów bliższych i dalszych
Cele ogólne
doskonalenie samoorientacji i orientacji przestrzennej
budowanie poczucia więzi w grupie
usprawnianie w zakresie małej i dużej motoryki
budowanie poczucia sprawstwa
rozwijanie świadomości poszczególnych części ciała i ich powiązań z innymi
integrowanie wrażeń zmysłowych
rozwijanie zdolności do koordynacji ruchu
Cele szczegółowe
doskonalenie sprawności manualnej
motywowanie do nawiązywania relacji z partnerem przez ruch
działania plastyczne
stymulacja rytmu oddychania
stymulacja i podwyższanie uwagi
budowanie wiary we własne możliwości
Ch. i M. Knillów
Metody i techniki
pracy
podpowiadanie
wzmacnianie pozytywne
stymulacja polisenesoryczna
malowanie
wyklejanie
lampka zapachowa
bębenek
ziemia
zielone listki
wiosenne kwiaty
zielona chusta
zielone piórka
Pomoce
dydaktyczne
cytryna, cukier
odtwarzacz CD
I Program Aktywności Knillów – nagranie CD
szablon postaci ludzkiej
oczy, usta, nos, dłonie, stopy – wycięte z papieru – KARTA PRACY NR 1
brzuch wycięty z krepiny
włosy wycięte z tkaniny
klej
farby do malowania palcami lub ryż/kasza/makaron 
teksty piosenek „Wiosna tuż, tuż” L. Miklaszewski, „Taniec ciała”
© by Forum
Marzec
Media Polska Sp. z
rok
2014
o.o.
strona 2
Scenariusz zajęć dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Scenariusz 1
Temat: Ja i przestrzeń dookoła
Wprowadzenie
Uczestnicy podczas proponowanych zajęć mają szansę poznać poszczególne części swojego
ciała i odczuć ciało jako całość. Poznają przestrzeń i uczą się nawiązywania relacji z drugim człowie-
kiem i z grupą, uczą się współdziałania. Podczas realizacji Programu Aktywności każdy ruch uczestnika
wspierany jest przez specjalny akompaniament muzyczny, będący sygnałem konkretnej aktywności.
Zadaniem muzyki jest stymulacja uwagi, a także stwarzanie korzystnych podstaw do uczenia się.
Podczas działań muzyczno-ruchowych i  plastycznych uczestnicy mają możliwość doznania po-
czucia sprawstwa.
Adresaci
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4–8 lat niepełnosprawnych ruchowo oraz mających
niską świadomość w zakresie przestrzeni osobistej i kinesfery. Osoby z niepełnosprawnością intelektu-
alną także mogą być uczestnikami zajęć.
Koniecznym warunkiem udziału osób ze znacznymi ograniczeniami ruchowymi jest udzielenie im
wsparcia fizycznego.
Przebieg zajęć/wykonanie pracy
1.
2.
Powitanie – spotkanie w kręgu:
zapalenie lampki zapachowej i obejście z nią kręgu dzieci.
Powitanie sąsiada różnymi częściami ciała – za pomocą dłoni, łokci, kolan, stóp (uczestnicy z trud-
nościami w poruszaniu się wymagają podpowiedzi fizycznej w tym ćwiczeniu):
granie na bębenku i śpiewanie piosenki „Wiosna tuż, tuż”,
zabawy manipulacyjne – wykorzystanie ziemi: przesypywanie jej, poszukiwanie skarbów,
w ziemi schowane są zielone listki, wiosenne kwiatki, uczestnicy wąchają kwiaty, oglądają je,
próbują opisać,
zabawa z zieloną chustą – wszyscy uczestnicy chwytają chustę i falują nią do góry i na dół,
na znak – uderzenie w bębenek – wszyscy puszczają chustę, która swobodnie opada,
wprawianie w ruch zielonych piórek poprzez dmuchanie,
wąchanie cytryny,
smakowanie kwaśnej i posłodzonej cytryny,
zgaszenie lampki zapachowej.
3.
Realizacja I Programu Aktywności Ch. i M. Knillów – uczestnicy siedzą w kręgu i wykonują ćwicze-
nia zgodnie z poleceniami, dostosowując je do muzyki:
kołysanie,
wymachiwanie rękoma,
zginanie i rozprostowywanie rąk,
pocieranie dłoni,
zaciskanie i otwieranie dłoni,
ruchy palców,
klaskanie,
głaskanie głowy,
głaskanie policzków,
© by Forum Media
rok
Sp. z o.o.
Marzec
2014
Polska
Scenariusz zajęć dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Scenariusz 1
Temat: Ja i przestrzeń dookoła
strona 3
głaskanie łokci,
głaskanie brzucha,
przewracanie się,
relaksacja.
Uczestnicy mający znaczne ograniczenia ruchowe wymagają podpowiedzi o charakterze fizycznym.
4.
Ja – Ty – My – zabawa plastyczna.
Uczestnicy wykonują pracę plastyczną – na wycięty szablon postaci ludzkiej przyklejają istotne
elementy: oczy, usta, nos, dłonie, stopy – wycięte z papieru KARTA PRACY NR 1, brzuch – wy-
cięty z krepiny.
Pozostałą część postaci uczestnicy ozdabiają poprzez malowanie palcami.
Później następuje zawieszenie postaci na ścianie oraz omówienie istotnych elementów
postaci – części ciała, zwrócenie uwagi na symetryczne i niesymetryczne części ciała, identyfi-
kacja omawianych części ciała w schemacie własnego ciała.
Zaśpiewanie piosenki na dowolną melodię i ilustrowanie ruchem treści piosenki „Taniec ciała”:
Paluszki tańczą sobie
Rączki tańczą też
Nóżki idą raz, dwa, trzy,
Idę ja, idziesz ty,
Wszyscy idą raz, dwa, trzy.
Paluszki tańczą sobie
Rączki tańczą też,
Nóżki skaczą hop, hop, hop, hop
Głowa w bok, głowa w bok
Wszyscy skaczą hop, hop, hop, hop.
Uczestnicy mający znaczne ograniczenia ruchowe wymagają podpowiedzi o charakterze fizycznym.
5.
Pożegnanie z uczestnikami zajęć – nauczyciel/terapeuta rytmicznie wypowiada imiona uczestni-
ków, osoba, która usłyszy swoje imię, robi śmieszną minę.
Inne propozycje tej pracy
Zadanie dotyczące wykonania postaci można nieco zmodyfikować – zamiast malowania palcami moż-
na zaproponować posmarowanie klejem i posypanie kaszą, drobnym makaronem lub ryżem, wtedy efekt
jest bardziej przestrzenny i pojawia się możliwość zaproponowania uczestnikom nowej formy działania.
Odstępstwa
Proponowane zabawy mogą stanowić trudność dla uczestników ze znacznymi ograniczeniami
ruchowymi, dlatego warto zadbać o obecność osób wspierających działania nauczyciela/terapeuty –
pomoc nauczyciela/wolontariuszy/studentów.
Jeśli będzie trudno o taką pomoc, należy zrezygnować z realizacji piosenki „Taniec ciała” lub osobom
wykazującym znaczne utrudnienia w sferze ruchowe zaproponować śpiewanie piosenki.
W odniesieniu do realizowanego Programu Knillów każdy uczestnik wykonuje aktywność w do-
stępnym dla siebie zakresie.
Autor:
Joanna Czapla
© by Forum
Marzec
Media Polska Sp. z
rok
2014
o.o.
strona 4
Scenariusz zajęć dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Scenariusz 1
Temat: Ja i przestrzeń dookoła
© by Forum Media
rok
Sp. z o.o.
Marzec
2014
Polska
Scenariusz zajęć dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Scenariusz 1
Temat: Ja i przestrzeń dookoła
strona 1
Karta pracy nr 1
Wytnij elementy i uzupełnij nimi postać ludzką.
© by Forum
Marzec
Media Polska Sp. z
rok
2014
o.o.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin