Oficer.doc

(9033 KB) Pobierz


O AUTORZE

W

ojciech Sumliński, urodzony w 1969r. w Warszawie, psycholog i dziennikarz śledczy, absolwent Wydzia­łu Psychologii Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracował w pierwszym polskim zespole dziennikarzy śledczych w dzienniku „Życie", a następ­nie w „Gazecie Polskiej", tygodniku „Wprost" i Telewizji Pol­skiej. Jako freelancer był autorem i współautorem magazynów śledczych emitowanych w TVP: „Oblicza prawdy" i „30 minut" - ukazujących tajne operacje Służby Bezpieczeństwa i Woj­skowych Służb Informacyjnych. Był laureatem Nagrody Mini­stra Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży o nadgranicznej przestępczości zorganizowanej, napisanych pod pseudonimem Stefan Kukulski, oraz współautorem publikacji ujawniających agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), pracują­cych pod „przykryciem dyplomatycznym" w ambasadzie ro­syjskiej w Warszawie. Po jego publikacjach, pisanych wespół z dwoma innymi autorami, siedemnastu rosyjskich szpiegów wyrzucono z Polski - w ramach retorsji Rosjanie nakazali opuszczenie terytorium Federacji Rosyjskiej siedemnastu pol­skim dyplomatom. W 1996 i 2006 nominowany do nagrody „Press" w kategorii dziennikarstwa śledczego. Jako pierwszy ujawnił ściśle tajne akta świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego, pseudonim „Masa" - za co prokuratura zagroziła mu postawieniem w stan oskarżenia i karą więzienia - oraz materiały dotyczące kontaktów lobbysty Marka Dochnala z parą prezydencką, Aleksandrem i Jolantą Kwaśniewskimi. Dużą część działalności dziennikarskiej autora objęło wyjaś­nianie opatrzonych klauzulą najwyższej tajności okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, najgłośniejszej i zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni politycznej w powojennej Pol­sce. Jako pierwszy ujawnił fakty całkowicie podważające obo­wiązującą wcześniej wersję tej zbrodni, „ustaloną" podczas tzw. „Procesu Toruńskiego". Swoje wnioski zawarł w licznych publikacjach,  reportażach telewizyjnych,  scenariuszu filmo-


wym napisanym dla Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz w trzech książkach: „Kto naprawdę Go zabił?", „Teresa, Tra­wa, Robot", „Lobotomia 3.0". Kolejne pięć książek: „Z mocy bezprawia", „Z mocy nadziei", „Niebezpieczne związki Bro­nisława Komorowskiego", „Czego nie powie Masa o polskiej mafii" i „Pogorzelisko" (po napisaniu których powstały audio-booki czytane przez Jerzego Zelnika), to autobiograficzne po­wieści, „thrillery napisane przez życie", które uzyskały status bestsellerów Empik, a które powstały po próbie aresztowania i próbie samobójczej, będącej konsekwencją kombinacji opera­cyjnej służb specjalnych i spisku zawiązanego na szczytach wła­dzy - mającego na celu zatrzymanie dziennikarskich śledztw Wojciecha Sumlińskiego - co potwierdziły wszystkie unie­winniające autora, prawomocne wyroki sądowe, w tym wyda­ny w grudniu 2015 oraz we wrześniu 2016 roku wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Ostatni z wyroków potwierdził, że autor padł ofiarą prowokacji i kombinacji operacyjnej służb specjalnych - Wojskowych Służb Informacyjnych i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - oraz najważniejszych osób w państwie, z urzędującym prezydentem, Bronisławem Komorowskim, urzędującym szefem ABW, Krzysztofem Bondarykiem i przewodniczącym Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, Pawłem Grasiem, na czele. (Sąd wskazał, że ich rola w pro­wokacji wymierzonej w dziennikarza oraz komisję weryfiku­jącą żołnierzy WSI powinna zostać bezwzględnie wyjaśniona w kolejnym postępowaniu karnym - tym razem z ich udziałem na ławie oskarżonych).

W lutym 2016 roku ujawnione zostały informacje, dotąd obwarowane klauzulą tajności, potwierdzające, że Wojciech Sumliński był najbardziej inwigilowanym przez służby spe­cjalne dziennikarzem śledczym w Polsce. Dotychczas, łącznie, jego książki zostały sprzedane w ilości przeszło czterystu ty­sięcy egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczyt­nych współczesnych polskich autorów. Po traumatycznych doświadczeniach założył własne wydawnictwo i poświęcił się nieomal wyłącznie działalności pisarskiej. Mieszka w Białej Podlaskiej, jest żonaty, ma czworo dzieci.


Wojciech Sumliński

OFICER

CZEGO LUDZIE ŻAŁUJĄ PRZED ŚMIERCIĄ

WSR Warszawa 2016


Copyright © Wojciech Sumlinski 2016

Projekt okładki:

Wojciech Sumlinski

Marcin Gajewski

DTP:

Marcin Gajewski Aleksandra Gajewska

Korekta:

Weronika Pawlik Kinga Struczyk

Ilustracja na okładce: Andrzej Krauze

Wydanie I ISBN 9788-83-942934-7-5

Wydawca:

Wojciech Sumlinski Reporter ul.Wrzeciono 59c/13

01-950 Warszawa

e-mail: wojciech®sumlinski.pl

www.sumlinski.pl

Wyłączny dystrybutor:

Platon Sp. z o.o.

ul. Sławęcinska 16, Macierzysz

05-850 Ożarów Mazowiecki

tel. [22] 329 50 00

www.platon.com.pl

www.platon24.pl

Druk i oprawa: Drukarnia READ ME


„Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: „Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła". Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawra­ca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, któ­rzy nie potrzebują nawrócenia.

Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, spra­sza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: „ Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam". Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzeszni­ka, który się nawraca ".

(Ewangelia według Świętego Łukasza 15, 4-10)



 

 

 


Major Tomasz Budzyński, Szef Delegatury ABW w Lublinie.

 


Spis treści

ZAMIAST WSTĘPU

Północ w ogrodzie dobra i zła              17

CZĘŚĆ I KONTRWYWIAD

ROZDZIAŁ I              ■ Emigrant              39

ROZDZIAŁ II              ■ Mistyfikacja              49

ROZDZIAŁ III              ■ Baza              67

ROZDZIAŁ IV              ■ Realizacja              79

ROZDZIAŁ V              ■ Jak palono akta SB              95

ROZDZIAŁ VI              ■ Persona non grata              101

ROZDZIAŁ VII              ■ Pozoranci              131

CZEŚĆ II SYSTEM

ROZDZIAŁ I              ■ OZI              155

ROZDZIAŁ II              - Prokurator              177

ROZDZIAŁ III              ■ Redaktor              198

ROZDZIAŁ IV              ■ Nietykalni              195

ROZDZIAŁ V              ■ Przypadek - nie przypadek              209

ROZDZIAŁ VI              ■ Człowiek który wiedział za dużo.... 225

ROZDZIAŁ VII              ■ Stary przyjaciel              243

ZAMIAST ZAKOŃCZENIA

Nigdy się nie poddawaj              251


OD AUTORA

T

a historia zaczęła się dawno temu, w miejscu, o któ­rym prawie nikt już nie pamięta, podczas wydarzeń, które  niewielu  rozumie.   Chciałem  opowiedzieć  tę historię od samego początku, ale gdzie tak naprawdę jest początek?

Może jesienią 2008 roku, gdy wskutek spisku zawiąza­nego na szczytach władzy, z udziałem prezydenta Polski, major Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Tomasz Budzyński, utracił wszystko - poza życiem? Czy później, gdy z miejsca, w którym nie było już nadziei, odbył drogę peł­ną zwątpienia i przeciwności, by w ostatecznym rozra­chunku pokonać własny strach i zacząć wszystko od nowa? A może wiele lat wcześniej, zanim poznałem tego dzielnego człowieka, który musiał pokonać własne słabości i lęki, a na­wet śmierć, by zrozumieć, jak żyć. Pewne jest jedno: oficer ABW miał umrzeć, a jego śmierć miała stać się pierwszym ogniwem w łańcuchu, którego ja teraz jestem częścią. Chciałem Wam opowiedzieć tę historię, historię niezwykłą i niepokojącą, ale traumatyczne doświadczenia mojego ży­cia pozwoliły mi zrozumieć, że wszystko, co przynosi los, jest po coś - i nie ma przypadków. Święcie w to wierzę. Im częściej zastanawiałem s...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin