Pingwiny z lodowej krainy”- scenariusz zajęć
Cele operacyjne:- poznaje przedstawicieli ginących gatunków( ob. 12) ( wie, jak wygląda pingwin, wie, że pingwiny wykluwają się z jajka, gdzie mieszkają , poznaje określenie: pisklę)- poprawnie wypowiada się w czasie przeszłym i przyszłym- posługuje się poprawną mową- wyodrębnia w słowach głoski w nagłosie ; stara się wyodrębnić głoski w wygłosie i śródgłosie ( 14)- całościowo rozpoznaje niektóre napisy; stara się rozpoznawać litery ( 14)- odwzorowuje elementy przez kalkowanie ( 14)- uczestniczy w zabawach z globusem ( obszar 15)- układa historyjkę, słucha zdań prawdziwych i fałszywych, ocenia ich wartość logiczną poprzez wykonywanie określonych ruchów (ob.4)Środki dydaktyczne: jajko styropianowe, wyrazy do globalnego czytania, folia bąbelkowa, historyjka obrazkowa, opaski w 3 kolorach z bibuły, nagranie z muzyką klasyczną, gazety, ołówki, kalka techniczna, globus, karteczki – „ rybki” z obrazkami rozpoczynającymi się lub kończącymi na dane głoski ( zaopatrzone w spinacze metalowe), 3 kosze lub pudełka, wędki- po 1 lub 2 na grupę, kartki papieru, obrazki do kalkowania , ołówki, nasadki, karteczki samoprzylepne.1.Pingwinek- zabawa muzyczno- ruchowa na powitanie.2. Czyje to jajko?- zabawa tropiąca - zimno, ciepło lub dwa kroki w prawo, dwa w lewo, dwa do przodu- kierujemy się do miejsca, gdzie ukryte jest jajo oraz napis do czytania globalnego PINGWIN. Dzieci idą do ukrytych „ skarbów” po lodowej krze ( folia bąbelkowa). Dzieci zastanawiają się, co ma wspólnego jajko z pingwinem3. „ Bajka o pingwinim jaju”- opowiadanie bajki, wspólne wymyślanie zakończenia. Wskazywanie i przypinanie na tablicy przez dzieci ilustracji do opowiadania. Na tablicy przyczepiamy napis do czytania globalnego PINGWIN. Rozmowa kierowana na temat życia pingwinów.
• Jak wygląda pingwin? ( budowa, kolor, co pokrywa ciało pingwina)• Jak porusza się pingwin?• Czy pingwin to ptak? Czy może latać? Gdzie żyje?
Omówienie oraz odczytanie globalne wyrazu: pingwiny. Podział na sylaby wyrazu: pin-gwi-ny.4. Wszyscy jesteście pisklętami- zabawa z elementami dramy. Kucnijcie i schowajcie głowę w ramiona. Teraz się wykluwacie z jajka. Otwórzcie oczy i powoli wstawajcie. Rozprostujcie swoje skrzydełka i nóżki. Wykonujcie kilka głębokich wdechów nosem i wydechów ustami - do muzyki- ilustracja. Swobodne improwizacje z przejściem po folii bąbelkowej.5. „Lodowa kraina”- zabawy z globusem. Na stoliku ustawiony globus. Dzieci ustawiają się dookoła stolika.6.„Lodowe kry”- prowadząca rozkłada z pomocą 2 chętnych dzieci gazety „ lodowe kry” na dywanie. Pingwiny poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce na kry wchodzą pingwinki, których imię zaczyna się na głoskę O, M, A itd. Mogą też wchodzić na krę dwójkami, trójkami itd.7. Rozpędzanie chmurekDzieci leżą na podłodze na plecach. Nogi ugięte w kolanach, swobodnie, oparte całymi stopami o podłogę, ręce leżą wzdłuż ciała. Dzieci wciągają powietrze nosem, płynnym ruchem kolistym unoszą ręce – „rozpędzając chmurki" i kładąc je na podłodze za głową. Ponieważ ręce nie „rozpędziły chmurek", teraz przy powrocie rąk do pozycji wyjściowej dzieci pomagają sobie dmuchaniem „rozpędzać chmurki", wydychając powietrze. 8.„Pingwiny łowią ryby”- dzieci podzielone na grupy. Jedno dziecko w zespole otrzymuje wędkę. Pierwsza grupa łowi obrazki na głoskę „p” jak pingwin, druga grupa na głoskę „l” jak lód i rybki, których nazwa kończy się na głoskę „O” jak okno. Ostatnia grupa to dzieci, które lepiej opanowały głoskowanie: Gosia O., Nikodem, Łukasz H., 9. „ P” jak pingwin. Dzieci przy stolikach kalkują po śladzie rysunek pingwina i naklejają gotowy lub z rozsypanki literowej napis pingwin.( do wyboru). Dzieci potrzebujące wspomagania w zakresie motoryki małej używają nasadek. Mogą kolorować, jeżeli czas na to pozwoli. Na stolikach przygotowane po 2 kartki dla każdego dziecka, kalka techniczna, kredki, kleje, koperty z rozsypanką , karteczki do naklejenia z wyrazem „ pingwin”.10.„Prawda czy fałsz”- zabawa podsumowująca wiadomości. Jeżeli dziecko usłyszy zdanie prawdziwe- klaszcze, jeżeli fałszywe wydaje okrzyk dezaprobaty.Przykładowe zdania:• Pingwiny żyją w Afryce• Na biegunie południowym jest bardzo ciepło• Pingwiny wykluwają się z jajek• Pingwinom jest bardzo zimno w wodzie• Mały pingwinek to pisklęMożna zadać dzieciom pytanie, co im się podobało a co nie. Podziękowanie za udział w zabawie.
„Wesoło bawimy się ze zwierzętami polarnymi.
· aktywnie uczestniczy w zabawie integracyjnej;
· uważnie słucha wiersza B. Woronowa pt. „Trzy pingwiny” i wypowiada się na jego temat;
· doskonali w zabawie koordynację wzrokowo- ruchową ;
· zna działanie magnesu;
· doskonali umiejętność przeliczania, rozdziela przedmioty stosując się do umowy „dla każdego po tyle samo; układa przedmioty od największego do najmniejszego;
· uczestniczy w zabawie ruchowo-tanecznej;
· czyta globalnie, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach;
· wie, jakie zwierzęta żyją na biegunie północnym, a jakie na biegunie południowym;
· wskazuje przystosowanie zwierząt do życia w środowisku polarnym;
· wykonuje pracę plastyczną.
POMOCE DYDAKTYCZN:
Tekst bajki pt. „Trzy pingwiny”, papierowe rybki ze spinaczem w miejscu „pyszczka”, wędki (laska gimnastyczna ze sznurkiem zakończonym magnesem), niebieskie worki, papierowe „kry” lodowe z informacjami na temat pingwinów, prezentacja multimedialna dotycząca zwierząt Arktyki i Antarktydy, ilustracje zwierząt, karty pracy przedstawiające krajobraz polarny, sylwety zwierząt do wycięcia, elementy dekoracyjne (wata, biała bibuła, srebrny papier kolorowy, folia aluminiowa), klej, nożyczki.
2. Wysłuchanie bajki pt. „Trzy pingwiny” B. Woronowa. Rozmowa kierowana na temat treści bajki. (Kto był bohaterem wiersza? Jak nazywały się pingwiny? Jak spędzały czas? Co wydarzyło się podczas połowu ryb? Jak czuły się pingwiny po kłótni? Jak pingwinki mogły się zachować aby uniknąć kłótni? Czy warto się kłócić?)3. „Łapiemy rybki” – zabawa dydaktyczna.Nauczyciel rozkłada na dywanie okręgi z niebieskich worków imitujące wodę, a do środku wkłada rybki z papieru z zaczepionym spinaczem. Dzieli grupę na trzy części, dając do dyspozycji jedną wędkę (laska gimnastyczna ze sznurkiem, na końcu którego zaczepiony jest magnez). Zadaniem dzieci jest złowienie jak najwięcej rybek dla swojej grupy. Po zakończonych „połowach” dzieci zliczają rybki i próbują podzielić je sprawiedliwie między siebie (tak aby każdy miał po tyle samo). Gdy zdarzy się tak, że sprawiedliwy podział będzie niemożliwy, dzieci podają propozycję, jak rozwiązać problem, tak aby nikt nie został pokrzywdzony.4. „Pingwiny wędrują po Antarktydzie” – zabawa ruchowa do piosenki „Pingwinki”. Dzieci dobierają się w trójki, ustawiają się jeden za drugim, trzymając ręce na biodrach kolegi.O jak przyjemnie i jak wesoło (dzieci spacerują po sali gęsiego)w pingwinka bawić się, się, się (wszyscy podskakują trzy razy w miejscu)Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa (wystawiają na bok lewą, potem prawą nogę)Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy. (przeskakują raz do przodu, raz do tyłu i trzy podskoki w miejscu)
· CELE OPERACYJNE:
· Dzieci znają wygląd i tryb życia pingwinów
· Dzieci znają położenie, krajobraz i klimat Antarktydy
· Dzieci znają właściwości lodu
· Dzieci znają położenie i klimat Grenlandii
· Dzieci znają wygląd i tryb życia foki, morsa i niedźwiedzia polarnego
· Dzieci potrafią liczyć w zakresie 8
· Dzieci posiadają umiejętność odwzorowywania liczebności zbioru za pomocą liczb w kolorach
· Dzieci potrafią rozwiązywać rożnego rodzaju zagadki
Temat dnia: O pingwinie Kleofasku
Słuchanie opowiadania „O pingwinie Kleofasku” I.Tuwim
· Gdzie urodził się pingwinek Kleofasek?
· Jak wygląda biegun południowy?
· Jak wyglądał pingwinek, kiedy wykluł się z jajka?
· Jak wygląda dorosły pingwin?
· Dlaczego imię dla małego pingwinka wybrała ciotka Agata?
· Ile braci i sióstr miał pingwinek?
· Jak mieli na imię bracia i siostry Kleofaska?
Porządkowanie wypowiedzi dzieci, uzupełnianie o informacje na temat życia pingwinów. Czytanie globalne: pingwin
Zabawa ruchowa ze śpiewem „Pingwinek”
Wskazywanie na globusie równika, bieguna północnego, bieguna południowego zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tekście opowiadania. Czytanie globalne: lodowa kraina.
Pingwin – składanka z kartonu
Temat dnia: Zimny jak lód – zabawy badawcze.
Rozmowy przy ilustracjach (leśna polana, słoneczny brzeg morza, pływające góry lodowe, lodowa pustynia). Wybieranie tych ilustracji, które pasują do miejsca gdzie mieszka pingwin Kleofasek.
Rozmowa na temat Co to jest lód? – odwołanie się do doświadczeń dzieci
· Co to jest lód?
· Jak powstaje lód?
· Jaki jest lód?
· Co dzieje się z lodem kiedy go ogrzejemy?
Doświadczenie – badanie właściwości lodu. Wykonywanie czynności zgodnie z instrukcja nauczyciela:
· - Weźcie do ręki kostkę lodu. Jaki jest lód? Pachnie? Jaki ma kolor lód?
· - Wrzućcie do naczynia z zimną i ciepłą wodą po jednej kostce lodu. Zobaczcie czy opadł na dno pojemnika? W którym pojemniku lód szybciej się rozpuszcza?
· - Włóżcie do jednego pustego naczynia jedną kostkę lodu, a do drugiego wszystkie pozostałe. Zaraz zobaczycie gdzie lód rozpuści się szybciej.
Zabawa ruchowa „Rzeźby lodowe”. Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem muzyki. Na przerwę zamieniają się w rzeźby lodowe. Rzeźbę tworzy tyle dzieci ile razy nauczycielka uderzy w bębenek.
Rozmowa na temat do czego potrzebny jest lód?
Zajęcia plastyczne „Ocean lodowy” – praca zespołowa
Malowanie fal oceanu grubym pędzlem , Składanie z kół ryb wg instrukcji
Wykonywanie kry ze zgniecionych serwetek
„Pingwinek”
Jest taka zimna kraina,
Gdzie mieszka pewien dziwny ptak…
Który pływa niczym karp!
Nie umie latać, nie umie skakać,
za to lubi smakowite rybki łapać.
Zawsze elegancko jest ubrany,
frak go zdobi czarno-biały.
Na lodowatej krze pływa od rana,
bo to zabawa bardzo wspaniała.
Mieszka tam gdzie mróz i śnieg,
czy już wiesz co to za zwierz?
Tak to pingwin z Antarktydy,
gdy jest zimno jest szczęśliwy!
Lubi bardzo biały śnieg.
Czy wy dzieci też?
Autor: Magdalena Tokarczyk
Pan Pingwinek i Pani Pingwinkowa
· styropian
· kolorowy karton lub papier kolorowy (czerwony i czarny)
· patyk do szaszłyka
· klej
· pinezka biurowa (kołeczek żółty lub czerwony)
Pan PingwinekWycinamy z czarnego kartonu 3 kółka: dwa większe-identyczne (będą to skrzydła) i jedno mniejsze (głowa). Koła możemy odrysować przy użyciu kubka czy szklanki. Następnie kawałek styropianu obkrawamy (możemy to zrobić delikatnie palcami) na kształt tułowia pingwina. Na tej formie naklejamy skrzydła, które powstają ze złożonych na pół, czarnych, papierowych kół, które wcześniej wycięliśmy. Następnie naklejamy mniejsze czarne papierowe koło jako głowę, którą ozdabiamy papierowymi oczami i dziobem wykonanym z biurowej pinezki-kołeczka. Czerwony karton posłuży nam do wycięcia muchy i łapek, którymi na koniec dekorujemy pingwinka. Ostatni element to patyk od szaszłyka - wbijamy go w styropianowy tułów i teraz możemy naszego polarnego przyjaciela umieścić np. w doniczce lub wbić w kawałek styropianu uzyskując stojącą ozdobę. Wszystkie papierowe elementy możemy również mocować przy użyciu szpilek lub pinezek, będą wtedy dodatkowo ruchome.Pani PingwinkowaPanią pingwin wykonujemy odwrotnie niż pana pingwina - czyli najpierw wycinamy tułów z czarnego kartonu, a dopiero na nim naklejamy kawałek styropianu, któremu staramy się nadać w miarę okrągły kształt (będzie to brzuszek). Całość wykańczamy, doklejając oczy, łapki i kokardkę z papieru. Na koniec mocujemy pracę na patyku do szaszłyka i stojąca zimowa dekoracja jest gotowa.
Pingwin z kubeczka
· kubek plastikowy lub styropianowy
· kolorowy karton czerwony i czarny
· mała styropianowa kula (do kupienia w pasmanterii)
· niemowlęca rękawiczka
· kawałek starego sweterka lub skrawek innej wełnianej tkaniny
· kawałek miękkiego drucika
· pinezki
Z czarnego kartonu wycinamy kształt skrzydeł pingwina, które mocujemy po bokach kubeczka przy użyciu pinezek. Następnie styropianową kulę ozdabiamy, doklejając oczy i dziób pingwina. Gdy klej już zwiąże naklejone elementy, mocujemy głowę na szczycie kubeczka przy użyciu miękkiego drucika. Ostatni etap to nasadzenie na głowę pingwina czapki (do której możemy wykorzystać niemowlęcą rękawiczkę lub skarpetkę) oraz przewiązanie szalikiem, który wycinamy ze starego swetra lub innej wełnianej tkaniny.
Bajka o pingwinim jaju Agnieszka Galica Za górami, za lasami, za siedmioma morzami, na samym końcu świata jest królestwo Zimy. W zimowym królestwie zawsze jest śnieg, mróz, wiatr i tak zimno, że nawet zziębnięte słońce często nie chce rano wstawać tylko chowa się za lodowe góry. Pewnego ciemnego, zimowego dnia Pani Pingwin zniosła na śniegu wielkie jajo. Obejrzała je ze wszystkich stron i stwierdziła, że tak pięknego jaja nie ma na całym świecie. Tego samego zdania był Pan Pingwin. Dumnym okiem spoglądał raz na jajo, a raz na swoją żonę.-Masz rację- powiedział- zniosłaś najpiękniejsze jajo na świecie. Szczęśliwa Pani Pingwin zostawiła jajo swojemu mężowi, a sama wypłynęła daleko w zimne morze pokryte lodową krą, aby znaleźć coś do jedzenia.Tymczasem Pan Pingwin zastanawiał się, co zrobić, żeby jajo nie zamarzło na śniegu. Próbował ogrzać je pod jednym skrzydłem, potem pod drugim, ale nie sforne jajo wyślizgiwało się i już-już, a byłoby się potłukło. W końcu Pan Pingwin położył jajo na swoich wielkich łapach, bo łapy pingwinom nie marzną nawet na śniegu, przycupnął i zasłonił jajo ciepłymi, pingwinimi piórkami.-Postoję tak i poczekam na moją żonę- pomyślał.Na drugi dzień przyfrunęła do niego mewa:-Och, widzę, że wysiadujesz jajo, ciekawa jestem, co się wykluje- synek czy córeczka- wrzasnęła mewa i odleciała.A zmarznięty Pan Pingwin został pośród śniegów, czekając na żonę. Po kilku dniach przechodził koło niego pingwin policjant.-Hej, czemu tak stoisz nieruchomo?- zapytał. –Pobiegaj trochę, bo zamarzniesz.-Nie mogę- mruknął Pan Pingwin- wysiaduję piękne pingwinie jajo.I choć dokuczał mu chłód i mróz. Pan Pingwin nie ruszał się z miejsca.Gdy minął miesiąc i Pan Pingwin zaczął już chudnąć z głodu, na brzegu pojawiły się wesołe foki.-Idź poszukać sobie czegoś do jedzenia- wołały- my się zajmiemy jajem, poturlamy je po śniegu, porzucamy…-Mowy nie ma…-zdenerwował się Pan Pingwin.-To jest najpiękniejsze jajo na świecie, muszę go sam pilnować.I tak upłynęły jeszcze dwa długie i zimne miesiące.Pan Pingwin schudł jak patyczek.Aż pewnego dnia skorupka na jaju zaczęła pękać i na świat wyjrzała mała główka z wesołymi oczkami.-Cześć tato, już jestem- zapiszczał mały pingwinek.I właśnie wtedy z dalekich mórz wróciła Pani Pingwin. Ucałowała swojego męża prosto w dziób i powiedziała:
-Jesteś najwspanialszym tatą na świecie.-Dobrze, ze już jesteś- ucieszył się Pan Pingwin i popłynął na poszukiwania jedzenia.Gdy najedzony wrócił na lodowy brzeg, byli już zawsze razem: tata, mama i mały pingwinek w wielkim zimowym królestwie.
1.Pingwinek- zabawa muzyczno- ruchowa na powitanie.2. Czyje to jajko?- zabawa tropiąca - zimno, ciepło...
gogo121