z morwy białej.docx

(14 KB) Pobierz

Związki biologicznie aktywne morwy białej (Morus alba L.) i ich działanie lecznicze.

WYKORZYSTANIE ZWIĄZKÓW BIOAKTYWNYCH W PRZEMYŚLE ZIELARSKIM I FARMACEUTYCZNYM

Ze względu na zawartość wielu związków bioaktywnych, poszczególne części morwy białej znajdują zastosowanie w lecznictwie i przemyśle spożywczym . Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów z morwy białej. Do najczęściej spotykanych należą: herbaty z liści morwy, tabletki na bazie wyciągów i ekstraktów z liści oraz soki. Duża liczba związków o aktywności biologicznej sprawia, że morwa znalazła zastosowanie jako specyfik na różnorodne dolegliwości.
Już w antycznych Chinach dostrzeżono lecznicze właściwości morwy białej i stosowano ją w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, oczu, pasożytniczych oraz jako środek skutecznie obniżający poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi.

Współcześnie morwa biała staje się coraz bardziej popularnym surowcem zielarskim z powodzeniem wykorzystywanym do celów leczniczych. Odwar z liści morwy stosowany jest jako środek napotny oraz do płukania w stanach zapalnych gardła . Morwa biała ze względu na zawartość substancji o działaniu przeciwutleniającym – kwasu askorbinowego, flawonoidów i antocyjanów, usuwa wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów oraz apoptozę komórek i starzenie się organizmu .
Związki o działaniu przeciwutleniającym obecne w morwie białej, takie jak astragalina, kwercetyna i antocyjany, wykazują działanie cytotoksyczne wobec komórek ludzkiej białaczki, komórek raka wątroby szczurów oraz czerniaka myszy.

Ponadto preparaty otrzymywane z morwy białej wykazują silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe . Badania laboratoryjne potwierdziły skuteczność ekstraktów z morwy białej wobec bakterii z rodzaju Streptococcus, Staphylococcus, Bacillus i Escherichia.
W badaniach potwierdzono także jej skuteczność przeciwwirusową wobec wirusa opryszczki typu 1 (Herpes simplex) .
Z kolei inne badania wykazały hamujące działanie związków flawonoidowych występujących w morwie wobec odwrotnej transkryptazy wirusa HIV. Ze względu na dużą zawartość związków o różnej budowie chemicznej (zwłaszcza DNJ i kwercetyny), które obniżają poziom glukozy we krwi, morwa biała jest skutecznym środkiem wspomagającym leczenie cukrzycy typu II. Mechanizm działania związków pozyskiwanych z morwy polega na hamowaniu aktywności enzymów zaangażowanych w metabolizm cukrów: α-glukozydazy oraz maltazy .
Enzymy te odpowiadają za przemiany w jelicie cienkim cukrów złożonych do glukozy.
Dzięki zmniejszeniu aktywności wspomnianych enzymów proces wchłaniania glukozy zostaje spowolniony i przyczynia się do ograniczenia glikemii występującej po posiłku . DNJ jako naturalny inhibitor, w przeciwieństwie do jego syntetycznych odpowiedników nie wywołuje u pacjentów takich efektów ubocznych, jak senność, wzdęcia czy biegunki . Dane piśmiennictwa wskazują, że ekstrakt alkoholowy z kory korzeni morwy podawany przez okres 10 dni szczurom z cukrzycą doświadczalną przyczynił się u nich do obniżenia poziomu glukozy do 59%, podnosząc w ten sposób poziom insuliny o 44% w porównaniu z grupą kontrolną.

W innych badaniach zaobserwowano spadek stężenia glukozy we krwi zarówno na czczo (o 30%), jak i po posiłku (o 15%) u pacjentów przyjmujących dziennie 70 ml naparu z morwy białej . Ponadto obecne w ekstrakcie z kory korzeni morwy białko Moran 20K również wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi. Zostało to stwierdzone na podstawie badań przeprowadzonych na mysim modelu hiperglikemii wywołanej za pomocą streptzotomycyny . Ze względu na działanie hipoglikemiczne produkty z morwy są polecane diabetykom. Szczególnie korzystne efekty przynosi picie naparu z liści morwy.
Do jego przygotowania wystarczy zaledwie 1 g wysuszonych liści morwy, które po zalaniu 100 ml wody i zaparzaniu przez około 5 min są gotowe do użycia .

Morwa biała jest także rośliną bogatą w związki flawonoidowe (głównie kwercetyna) i antocyjany obniżające poziom LDL (lipoproteina o niskiej gęstości) w surowicy krwi i obniżające ciśnienie tętnicze krwi , a jednocześnie podwyższające poziom korzystnie wpływających na zdrowie lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) . Ponadto substancje zawarte w morwie białej przyczyniają się do zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowalności na choroby układu wieńcowego, w tym miażdżycę, niwelując jej dwie najczęstsze przyczyny powstawania, czyli obniżanie poziomu LDL oraz odkładanie złogów cholesterolowych w tętnicach.
Ekstrakty z liści morwy przyczyniają się także do przeciwdziałania otyłości.

W jednym z przeprowadzonych eksperymentów stwierdzono obniżenie masy ciała myszy po 32 dniach podawania ekstraktu. Z kolei występujące w owocach morwy cyjanidyny wykazują działanie ochronne przed uszkodzeniami śródbłonka mózgu, tym samym zmniejszając prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera . Wyciągi z korzenia morwy wykazują również działanie terapeutyczne w leczeniu alergii ze względu na zawartość polisacharydów stymulujących namnażanie limfocytów i przeciwciał .
Dane piśmiennictwa zwracają także uwagę na wykorzystanie morwy białej w miejscowym wybielaniu skóry celem depigmentacji piegów, przebarwień skórnych i czerniaków. Ekstrakt z morwy z dużą skutecznością hamuje działanie 3,4-L-dihydroksyfenyloalaniny (DOPA), tym samym zwiększając wytwarzanie tyrozynazy odpowiedzialnej za hamowanie powstawania melaniny.

Więcej informacji : http://www.czytelniamedyczna.pl/5970,zwiazki-biologicznie-aktywne-morwy-bialej-morus-alba-l-i-ich-dzialanie-lecznicze.html

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin