Obiekty_florystyczne.docx

(1138 KB) Pobierz


C:\Users\GRAF\Desktop\Loga_KOWEZiU.jpg

Moduł VIII

Dekoracje wnętrz

Wprowadzenie

1. Dekoracje wnętrz świeckich

2. Dekoracje wnętrz sakralnych

3. Dekoracje wnętrz nietypowych

4. Okno wystawowe

5. Dekoracja stołów

6. Obiekty florystyczne

Bibliografia


Wprowadzenie


\\192.168.0.252\KOWEZiU\SCENARIUSZE\03. Kompozycje i dekoracje roślinne\Grafika\PDF\8_KDR_01.jpg
Człowiek zawsze potrzebuje kontaktu z naturą. Jest mu ona niezbędna dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wprowadzając rośliny do wnętrz, w których przebywamy, przybliżamy się do natury. Zieleń wpływa zawsze kojąco na wzrok, a łagodząco i uspakajająco na układ nerwowy. Poprawia samopoczucie i kondycję fizyczną. Florystyczna aranżacja wnętrza to przygotowana przez florystę dekoracja danego pomieszczenia, dopasowana do niego stylem, kolorem, rozmiarem i charakterem. Może to być dekoracja przestrzeni biurowej, sali pałacowej, w której odbywa się wystawa, czy sali bankietowej. Zasady wykonywania takich aranżacji poznamy w tym module.

Nie ma brzydkich roślin, mogą być jedynie źle dobrane, zaniedbane lub posadzone w nieestetycznych doniczkach. Dobór roślin do każdego wnętrza musi być indywidualny.

W module tym zapoznamy się z zasadami dekoracji wnętrz.


1.        Dekoracje wnętrz świeckich

Klasyfikacja wnętrz świeckich:

·      wnętrza mieszkalne,

·      biura,

·      sklepy,

·      banki i inne firmy,

·      hotele,

·      ośrodki zdrowia,

·      urzędy pocztowe,

·      kawiarnie i restauracje.

Pomieszczenia dekoruje się roślinami doniczkowymi i kompozycjami z kwiatów ciętych lub utrwalonych. Rośliny doniczkowe są tym prawdziwym przedłużeniem kontaktu z naturą, kwiaty cięte i utrwalane pełnią funkcję estetyczną.

O wyborze formy dekoracji, materiału roślinnego i dekoracyjnego, jak również pojemników decyduje:

·         rodzaj wnętrza,

·         warunki panujące w pomieszczeniu (wilgotność, światło, temperatura),

·         powierzchnia wnętrza,

·         kolorystyka,

·         pora roku,

·         względy finansowe,

·         święta okolicznościowe,

·         upodobania klienta,

·         panujące trendy.

Dobór roślin doniczkowych do wnętrza zależy od jego charakteru i przeznaczenia oraz warunków, jakie można zapewnić w nim roślinom. Podczas aranżacji musimy wziąć pod uwagę także upodobania konsumenta oraz atrakcyjność i oryginalność materiału roślinnego.

Oprócz wcześniej wymienionych czynników dobór roślin ciętych zależy przede wszystkim od ich trwałości, koloru, faktury dostępności na rynku, ceny.

W przypadku pomieszczeń, gdzie mamy mały dostęp do światła, brak możliwości opieki nad roślinami żywymi i niewielkie finanse, możemy zdecydować się na kompozycje sztuczne lub z materiału utrwalanego.



Podstawową zasadą jest taki dobór gatunków roślin i ich rozmieszczenie w pomieszczeniu, aby miały dużo miejsca i równocześnie nie przeszkadzały nam w przebywaniu i poruszaniu się.

Warunkiem właściwego doboru roślin jest nasza wiedza na temat ich pochodzenia, a przede wszystkim wymagań co do światła, temperatury i wilgotności powietrza oraz długości dnia i nocy.

Wszystkie rośliny z terenów pustynnych i półpustynnych, a więc kaktusy i inne sukulenty mają bardzo duże wymagania świetlne i tolerują suche powietrze. Możemy je wykorzystać do dekoracji pomieszczeń z centralnym ogrzewaniem. Ponieważ dobrze czują się w miejscach słonecznych, ustawiamy je na parapetach południowych. W tej grupie roślin są też wyjątki: kaktus bożonarodzeniowy, czyli schlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata), i kaktus Wielkanocy (Hatiora gaertneri) wymagają światła rozproszonego i wysokiej wilgotności powietrza, małych wahań temperatury i regularnego, ale umiarkowanego podlewania.

Rośliny rosnące w swojej ojczyźnie pojedynczo lub małymi grupkami, np. palma arekowa (Areca caechu), araukaria wyniosła (Araucaria excelsa) lub cykas wygięty (Cycas revoluta) nie nadają się w mieszkaniu do tworzenia kompozycji i nasadzeń w grupach.

Rośliny pochodzące z niższych partii dżunglipnącza i epifity we wnętrzach rosną lepiej w odpowiednio dobranych kompozycjach, np. posadzone razem w misach i pojemnikach, zaś bliskie sąsiedztwo innych roślin im nie przeszkadza.

Gatunki o liściach pstrych i przebarwionych są wrażliwe na niedobór światła. Nie możemy ich ustawiać w miejscach nieodpowiednio oświetlonych, bo ich liście zazielenią się i stracą swój urok.

Dekoracja wnętrz mieszkalnych

Decydującą rolę w aranżacji tego typu wnętrza powinien odgrywać fakt, że przez cały czas przebywają tu ludzie. Podczas dekoracji zwracamy uwagę na oświetlenie pomieszczenia, jego rodzaj i przede wszystkim na osoby w nim przebywające (ich liczbę, wiek, zdrowie).

Do mieszkań słabo oświetlonych wybieramy intensywnie zielone gatunki: Ficus elastica, Ficus benjamina, Dracena deremensis, Philodendron scandens, Schefflera arbicola.

Do mieszkań jasnych, o dużym dostępie światła stosujemy zarówno te zielone, jak i żółto i czerwono barwione rośliny, np. Ficus elastica.

Niezależnie od oświetlenia w pomieszczeniach możemy stosować kompozycje w naczyniach z kwiatami ciętymi, najlepiej sezonowymi, a także kompozycje z roślinami utrwalanymi i sztucznymi.

Dobór rośliny jest uzależniony od rodzaju pomieszczenia:

·         Korytarze, hole. Korytarz czy hol to doskonałe miejsce na aranżacje kwiatowe. To tutaj goście mają pierwszy kontakt z domem. Rośliny pozwolą nam stworzyć miejsce zapraszające gości do środka. Przed zdecydowaniem się na kwiaty doniczkowe lub aranżację kwiatową należy rozpatrzyć warunki, jakie panują w miejscu, gdzie chcemy ustawić kompozycję. e warunki świetlne czy niska temperatura zawęża liczbę roślin pokojowych, które można wykorzystać. Te czynniki nie ograniczają jednak możliwości aranżacji wykonanych z żywego lub suchego materiału. Nikt nie przebywa długo w holu, więc kompozycja musi się rzucać w oczy, ponieważ zazwyczaj nie ma w tym pomieszczeniu za dużo miejsca. Źródłem wrażenia nie może być wielkość kompozycji. Trzeba wykorzystać mocne kolory lub efektowny kształt, umieszczając interesującą aranżację na ścianie, parapecie lub podręcznym stoliku. Musimy zadbać o to, aby naczynie nie zostało przewrócone przez nieuwagę gospodarzy czy gości. Powinno więc być wystarczająco ciężkie, a jeśli stoi na stoliku, aby stało bezpiecznie. Jeśli są schody, to na końcu podestu ustawmy jaskrawą aranżację z żywych lub suchych roślin. Na korytarze najbardziej nadają się rośliny wiszące, o niezbyt dużych wymaganiach. Są to: trzykrotka zebrina (Tradescantia zebrina), zielistki Sternberga (Chlorophytum comosum), bluszcz pospolity (Hedera helix). Doniczki tych roślin powinny mieć jednolite osłonki w tym samym kolorze i odpowiednio zamontowane podstawki, które zabezpieczą przed wypłynięciem nadmiaru wody z doniczek.

·        
\\192.168.0.252\KOWEZiU\SCENARIUSZE\03. Kompozycje i dekoracje roślinne\Grafika\PDF\8_KDR_02.jpg
Salon jest to pomieszczenie ciepłe, widne. Przebywamy w nim z rodziną, tu przyjmujemy gości. To wnętrze, w którym ustawiamy najokazalsze aranżacje kwiatowe. Jest tu z reguły dużo miejsc, w których możemy ustawić kompozycje kwiatowe. Otwarty kominek, kiedy nie rozpala się ognia, jest dobrym punktem ogniskującym. Nadaje się tu okazała sucha aranżacja pasująca stylem do salonu. Ważne są również okna, gdzie możemy ustawić rośliny doniczkowe. Odsłonięty kąt doskonale nadaje się do ustawienia na podłodze lub stojącym tam stoliku dużej aranżacji. Małe kompozycje umieszczamy w różnych miejscach, tak aby nikomu nie przeszkadzały. Aranżacje z suchych i sztucznych roślin też mogą znaleźć swoje miejsce, np. na wysokiej półce. Do salonu nadaje się większość roślin pokojowych, kwitnących i niekwitnących, sezonowe rośliny pokojowe, kaktusy i inne sukulenty, ogrody w szklanych naczyniach, kwiaty cięte.

·         Kuchnia panują w niej zmienne temperatury, przeciągi, parowanie. Ale mimo to możemy w niej stworzyć miły nastrój, zdobiąc pomieszczenie roślinami. Mogą być to zioła, rośliny o cienkich, pergaminowatych liściach, takie jak figowiec pnący (Ficus pumila), niewymagające rośliny, np. pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum) oraz kwiaty cięte. Umieszczamy je w wazonach lub w elementach typowych dla wystroju kuchni. Czajniczek czy filiżanka są idealną bazą do kompozycji kwiatowej. Rośliny ustawia się najczęściej na parapecie, stole lub wolnej szafce kuchennej. Jeśli kompozycja jest ze świeżych kwiatów, to najlepsze są rośliny sezonowe, np. narcyzy (Narcissus poeticus) wiosną, róże białe (Rosa alba) latem, a kolorowe liście jesienią. Aranżacje z suchych kwiatów nie zdają egzaminu, ponieważ rośliny szybko niszczeją w wilgotnych warunkach. Jednakże zawieszone „do góry nogami” bukiety z bardziej odpornych gatunków pasują do kuchni w stylu rustykalnym.

·        
\\192.168.0.252\KOWEZiU\SCENARIUSZE\03. Kompozycje i dekoracje roślinne\Grafika\PDF\8_KDR_03.jpg
Sypialnia. To bardzo intymne miejsce, w którym odpoczywamy. Tu śpimy i tu wstajemy. Warto zadbać, aby panowała w nim harmonia. Jest to pomieszczenie ciepłe, słoneczne. Ważne jest, aby kwiaty pasowały do wnętrza i nie miały zbyt intensywnego zapachu, jak np. hiacynt wschodni (Hiacinthus orientalis) czy jaśmin wielkolistny (Jasminum sambac). Mogą to być kwiaty cięte, kwitnące rośliny pokojowe, a także mieszane kompozycje roślin sezonowych, dobrane kolorystycznie do wystroju wnętrza pokoju lub niekwitnące rośliny o atrakcyjnych liściach. Mogą to być również rośliny mające delikatne kwiaty (groszek pachnący). Ważne jest, żeby kolory sprzyjały odpoczyn...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin