W Czyścioszkowie Scenarusz w grupie dzieci 3 letnich.docx

(19 KB) Pobierz

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

 

PROWADZĄCA: Katarzyna Szmit

DATA: 29.10.2018r

GRUPA: 3 – latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „DBAMY O CZYSTOŚĆ”

TEMAT: „W Czyścioszkowie”- rozmowa połączona z działaniem w oparciu o opowiadanie M. Kownackiej

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

- wysłucha krótkiego opowiadania, inscenizowanego sylwetami

- odpowie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu

- wybierze przedmioty, które służą do mycia rąk

- dowie się, w jaki sposób należy korzystać z przyborów służących do mycia rąk

- postara się zachowywać poprawną kolejność mycia rąk

 

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

- dowie się, że należy się myć i bez protestów będzie poddawało się takim zabiegom

- wykona ze zrozumieniem proste polecenia

- postąpi zgodnie z oczekiwaniami dorosłych.

METODY:

- zadań stawianych do wykonania,

- słowne (rozmowa),

- oglądowa (pokaz).

FORMY:

- grupowa (praca z całą grupą);

- indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Tekst opowiadania „Kukuryku na ręczniku”, sylweta Kogutka- Złotobutka, igłą, kolorowe nici, magiczny worek, ręczniczek z Kogutkiem, mydło, ręczniczek, gąbka, szczoteczka do paznokci, szczoteczka do zębów, kubeczek, talerz z wodą, pieprz, duży ręcznik, mydło w płynie, obrazki z kolejnością mycia rąk, radio, nagranie piosenki- powitanki

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.      Piosenka- powitanka „Wszyscy są”

2.      Nauczycielka wita się z dziećmi zgodnie z poleceniem, np. machają rączką dzieci, które umyły dziś ręce przed śniadaniem, myły rano zęby, itp.

 

II.         CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

1.      „Kukuryku na ręczniku”- słuchanie opowiadania nauczycielki ilustrowanego sylwetami.

 

2.      Rozmowa na podstawie wysłuchanego opowiadania.

 

Dzieci odpowiadają na proste pytania dotyczące tekstu:

 

- O czym przypominała mama dzieciom przed jedzeniem?
- Czy dzieci pamiętały o myciu rąk?
- Co mama postanowiła zrobić, aby dzieci pamiętały o myciu rąk?
- W jaki sposób kogut przypomina dzieciom o myciu rąk?
- Jakimi słowami mama przypominała dzieciom o potrzebie zachowania higieny?
- Czy Wy zawsze pamiętacie o myciu rąk? W jaki sposób rodzice przypominają Wam, że trzeba umyć ręce? 

 

3.      „Wizyta Kogutka- Złotobutka

 

Dzieci zapoznają się z postacią Kogutka. Oglądają oraz nazywają skarby zgromadzone w „magicznym worku”, przyniesionym przez gościa. Wybierają te przedmioty, które służą do mycia rąk. Zauważają, że brakuje mydła, które jest niezbędne do umycia rąk.

 

4.      Doświadczenie z mydłem

 

Na talerz z wodą wsypujemy dużą ilość pieprzu- brudu. Zanurzamy w nim dłoń oraz obserwujemy efekt (pieprz- brud przykleja się do dłoni). Drugą dłoń smarujemy mydłem, również zanurzamy i obserwujemy efekt (pieprz- brud „ucieka” od mydła). Wyjaśnienie dzieciom, że mycie rąk mydłem sprawia, że brud znika.

 

5.      Zabawa ruchowa przy piosence „Głowa, ramiona…”

 

Naśladują gest mydlenia dłoni a następnie śpiewając piosenkę „myją” części ciała występujące w zabawie.

 

6.      „Jak myjemy ręce?”

 

Rozmowa z dziećmi o poprawnej kolejności czynności podczas mycia rąk w oparciu o ilustracje na tablicy.

 

7.      Wspólne mycie rąk w toalecie przedszkolnej

 

III.     CZĘŚĆ KOŃCOWA

 

1.      Podsumowanie zajęć- przypomnienie dzieciom o konieczności mycia rąk.

 

 

KUKURYKU NA RĘCZNIKU

 

Mama woła przed  każdym jedzeniem:

— Zosiu! Tadziku!  Umyjcie ręce!

l co dzień mama musi to powtarzać, a te ręce zawsze zapomną się umyć i potem trzeba wstawać od stołu i biec do umywalni. Czasami są goście, wstyd przypominać.

Mamie bardzo się to sprzykrzyło, więc wreszcie wymyśliła sobie pomocnika.

A ten pomocnik nie byle jaki!

Posłuchajcie:

Wzięła mama długi kawał szarego płótna, wzięła dużo bawełnianych nitek: czerwonych, zielonych, szafirowych, pomarańczowych, żółtych... szyła... szyła... igiełką migała, do siebie się uśmiechała.

Najpierw wyskoczył z szarego płótna żółty dziobek, potem czerwony grzebień, potem piórka: czerwone, zielone, szafirowe, pomarańczowe. Oj! We wszystkich kolorach! A na końcu... na końcu... złote butki, jak to mają kogutki!

l  Kogutek-Złotobutek  był gotów!

A potem mama powiedziała do  Kogutka-Złotobutka:

- Mój  Kogutku-Złotobutku,

wieszam cię tu  na gwoździku,

piejże głośno:  Kukuryku!

Kukurykaj z całej siły,

żeby dzieci ręce myły!

Dzieci wracają ze szkoły, zaglądają do umywalni, a kogutek tam woła:

- Kukuryku!  Kukuryku!  Myj się, Zosiu  i Tadziku!

l od tej pory mama już nie potrzebuje mówić nic o myciu rąk przed jedzeniem, bo kogutek o tym przypomina.

Czasami... czasami... jeżeli są goście i dzieci nie usłyszą, jak kogutek w umywalni pieje, to mama uśmiecha się i mówi za niego cichutko:

— Kukuryku!

A dzieci już dobrze wiedzą, co to znaczy!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin