Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków.docx

(1866 KB) Pobierz

Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków?

W kręgach historyków nadal nie ma jednoznacznej opinii o tym, gdzie zniknęła rozwinięta kultura i cywilizacja etruska. Ale historycy zgadzają się co do jednego, że Imperium Rzymskie pojawiło się na jego szczątkach. Wersje w historii i archeologii są standardowe: upadek cywilizacji spowodowany wojnami, podboje przez obcych najeźdźców, którzy zdobyli to terytorium lub epidemie i choroby.

C:\4\Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków\1\01-gzzk.jpg

Nigdzie w żadnym źródle nie mówi się o kataklizmach na dużą skalę jako prawdopodobnej przyczynie zagłady, nie tylko tej kultury.

Czasem entuzjaści posuwają się w swoich badaniach znacznie dalej niż całe grupy wybitnych historyków. Poniższe informacje na ten temat są takim potwierdzeniem. Proponuję przyjrzeć się drugiej części (trzech opublikowanych dzisiaj prac) jednego badacza.

Film opowiada o etruskich dowodach wypisanych na sarkofagach, którzy ukrywali się w piwnicach przed glinianymi ulewami, które zniszczyły Rzym:

https://www.youtube.com/watch?v=JLpeuscqd60

Ludzie siedzieli w piwnicach i w domach w nadziei, że zostaną uratowani. Ale gliniane ulewy nie zatrzymały się i Rzym został pochowany pod jego warstwami – wszystkie stare budynki były pokryte 8 m osadów. Oto wskazówka: gdzie odeszli Etruskowie.

Film zawiera również interesujące informacje na temat rozszyfrowywania języka etruskiego. Warto również zwrócić na to uwagę. Język jest bardzo podobny do niektórych słowiańskich dialektów ludów Europy Wschodniej. Jako potwierdzenie prac G.S. Griniewicza, że pismo etruskie jest bliskie ruskiemu, że jest jednym z języków słowiańskich.

C:\4\Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków\1\02-gzzk.jpg

Forum Romanum. Widać, że jego podstawa na wiele metrów jest poniżej obecnego poziomu ziemi.

C:\4\Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków\1\03-gzzk.jpg

Ostia Antica. Wykopaliska w latach 1938-42 za Mussoliniego. W tym okresie wykopano również Rzym.

C:\4\Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków\1\04-gzzk.jpg

Jak widać, wykopy potwierdzają to, co zostało powiedziane w filmie. Czym była ta glina z nieba? Popiołem wulkanicznym? Chmurą gazu i pyłu? W komecie jest bardzo mało pyłu, nie sądzę, by jej ogon mógł przynieść takie ilości gliny na Ziemię.

Moim zdaniem jest to popiół wulkaniczny.

C:\4\Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków\1\05-gzzk.jpg

Aerial view of Pompeii and Mt. Vesuvius looking down to the amphiteater and the theater,

Pompeje z lotu ptaka. Można dojść do wniosku, że nie całe miasto zostało odkopane.

Nawiasem mówiąc, ta katastrofa nie nastąpiła, jak mówią historycy – w październiku 79 r. ne. a 16 grudnia 1631 roku, świadczą o tym znalezione średniowieczne artefakty. Informacja ta dotyczy datowania wydarzenia – temat na oddzielny artykuł.

Oprócz Pompejów, podczas erupcji Wezuwiusza zginęło inne miasto, Herkulanum.

C:\4\Gdzie zanikła zaawansowana kultura i cywilizacja Etrusków\1\06-gzzk.jpg

Herkulanum dzisiaj. Zwróćmy uwagę na poziom współczesnego gruntu i starożytny poziom, na którym zbudowano budynki.

Dlaczego więc archeolodzy jednoznacznie potwierdzają, że te miasta zostały pogrzebane przez popiół, a kiedy zobaczą taki sam obraz, na przykład w Rzymie, nie chcą zaakceptować innej wersji? Myślę, że wynika to z faktu, że w przypadku wykopalisk w Pompejach i Herkulanum widzą szary popiół wulkaniczny (choć zagęszczony) i resztki ciał, szkieletów, które zachowały się od temperatury tego popiołu.

W przypadku wykopalisk w miejscach oddalonych od wulkanów – glina. Jaka jest różnica między gliną a popiołem wulkanicznym? Taka, że glina jest produktem erozji wodnej. Ale jeśli popiół mógłby spowodować kondensację wilgoci atmosferycznej na nim i spowodować ulewy błotne z jednoczesnym utlenianiem jego związków chemicznych, to nie ma sprzeczności. Gorący, rozgrzany popiół szybciej będzie utleniać się w ulewnych potokach. Ponieważ zawiera związki żelaza, będzie wychodzić ruda, żółta, czerwona, a ich zmiany będą uzyskiwane z szarości (w zależności od stopnia utlenienia i ilości związków żelaza).

I te płynne błoto zalało wszystko na co spadło wraz z ulewami i popiołem z wulkanów. Mogło to mieć miejsce nie od razu w różnym stopniu katastrofy i nawet w oddalonych miejscach.

chispa1707 powiedział o tym w komentarzu u siebie na stronie:

Z ogólnego romańskiego barro oznacza glina. Może styl baroku oznacza również epokę „ulepionego z gliny”?

Przykłady z ostatnich erupcji:

W 1783 r. Wybuch wulkanu Laki w Islandii.

8 czerwca 1783 r. wulkan Laki na południu Islandii nie wybuchł: był pokryty pęknięciami, z których uchodziła bazaltowa lawa. Erupcja trwała 8 miesięcy, a chmura z niej była obserwowana nawet w Syrii. Prawie cała wyspa była pokryta popiołem wulkanicznym. Wiatr niósł popiół wulkaniczny i kwas siarkowy na duże odległości, zatruwając ziemię i wodę. W samej Islandii zginęło około 25% populacji.

O erupcjach wulkanów Krakatau w 1883 r., Etna w 1669 r., Tambor w 1815 r. wielu słyszało. Czytaj więcej

A na przykład, o afrykańskich – prawie nikt. W Afryce (Sahara) i Ariwii ilość kraterów jest tak ogromna, że milczenie geologów w tym przypadku wygląda co najmniej dziwnie.

Lista największych erupcji wulkanicznych w odległej przeszłości geologicznej liczy dziesiątki przypadków.

A jeżeli geolodzy mylą się w datowaniach? Co jeżeli to miało miejsce w czasach historycznych?

źródło
źródło2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin