Doświadczenia 1.doc

(59 KB) Pobierz
Konspekt do lekcji przyrody w klasie V

Konspekt do lekcji przyrody w klasie V

 

             

Hasła programowe:

Właściwości różnych substancji i ich zastosowanie:

- mieszaniny jednorodne i niejednorodne,

- woda i roztwory wodne.

 

Temat: Jaką mieszaniną jest woda z rzeki?

 

Cele operacyjne.

 

Wiadomości:

Uczeń:

- omawia sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych;

- wyjaśnia, dlaczego wody naturalne są mieszaninami;

- wymienia zanieczyszczenia, które mogą występować w wodzie.

- wskazuje sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych;

 

Umiejętności:

- wskazuje roztwór jako mieszaninę jednorodną a zawiesinę jako mieszaninę niejednorodną;

- odróżnia mieszaninę jednorodną od niejednorodnej;

- wykonuje proste doświadczenia według instrukcji;

- udowadnia doświadczalnie, że woda jest mieszaniną niejednorodną;

- wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.

 

Postawy:

- wykazuje cierpliwość i dokładność przy przeprowadzaniu doświadczeń;

- potrafi organizować swoją pracę i współdziałać w grupie;

- potrafi sprawnie komunikować się.

 

Metody:

- Ćwiczeniowa, słowna, obserwacja.

 

Formy pracy:

- Grupowa i indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

- Zlewki, kreda, sól kuchenna, cukier, podręcznik, słownik chemiczny, magnez, butelka z wodą mineralną, butelka z wodą z rzeki, lupy, karty pracy.

Czas zajęć: 45min.

 

 

TOK LEKCJI

 

I. Część wstępna.

 

  1. Przypomnienie, co to jest mieszanina i co to jest roztwór.

(mieszanina- ciało powstałe przez zmieszanie dwóch lub więcej składników;

roztwór- mieszanina, w której ani gołym okiem, ani za pomocą przyrządów optycznych nie można rozróżnić poszczególnych składników.)

  1. Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji (zapis tematu lekcji).

-Szukamy odpowiedzi na pytanie: „Jaką mieszaniną jest woda z rzeki?”.

 

II. Opracowanie tematu lekcji

 

  1. Podział klasy na grupy, rozdzielenie kart pracy, odczytanie poleceń (korzystamy także z podręcznika).

- Przeprowadzone doświadczenia i obserwacje pozwalają wam wyciągnąć wnioski i ustalić różnice między mieszaniną jednorodną i niejednorodną.

 

  1. Wykonanie doświadczeń zgodnie z instrukcją.

- Przygotujcie różne mieszaniny według instrukcji zawartej w zadaniu 1.

Uczniowie wykonują zadanie ( karta pracy).

- Szukamy różnic między mieszaniną jednorodną i mieszaniną niejednorodną. Otrzymane mieszaniny oglądamy gołym okiem i przez lupę. Zapisujemy swoje spostrzeżenia i wniosek w kartach pracy, zadanie 2.

Praca w grupach – nauczyciel koordynuje i ocenia poprawność merytoryczną.

- Zastanawiamy się nad znaczeniem słów „jednorodna” i „niejednorodna”.

Poszukajcie odpowiedzi w podręczniku bądź w literaturze.

Uzupełnijcie zadania odpowiednimi słowami.

Samodzielna praca uczniów – zadanie 3 w kartach pracy.

- Podzielcie obserwowane mieszaniny na dwie grupy w zależności od tego, czy można odróżnić w nich poszczególne składniki.

W karcie pracy wykonajcie zadanie 4.

 

Praca w grupach – nauczyciel obserwuje i pomaga w razie kłopotów.

Uczniowie wpisują dane do tabeli.

 

  1. Dyskusja całej klasy nad problemem zawartym w temacie lekcji.

Uczniowie obserwują wodę w butelkach (z rzeki, mineralną) gołym okiem i przez lupę.

- Dlaczego wody naturalne są mieszaninami?

 

Zapis wyników do zeszytu.

np. Woda z rzeki jest mieszaniną niejednorodną bo można w niej zauważyć unoszące się drobiny mułu i szczątki organizmów. Jej składniki można dostrzec gołym okiem.

 

  1. Rozdzielenie mieszanin niejednorodnych.

- zastanówcie się, w jaki sposób można rozdzielić składniki następujących mieszanin niejednorodnych.

·         Soli z piaskiem

·         Opiłków żelaza z grochem           zapis na tablicy

·         Mąki z pszenicą

 

- Swoje pomysły przedyskutujcie w grupie i opiszcie w kartach pracy – zadanie 5. Opis zilustruje rysunkiem.

 

III. Podsumowanie zajęć.

 

  1. Sprawdzamy kartę pracy z tabelą wyników (porównujemy).
  2. Prezentacja zespołów ( dyskusja na temat wyników oraz sposobów propozycji rozdzielania mieszanin niejednorodnych.
  3. Wysunięcie wniosków końcowych:

- Jaka jest różnica między mieszaniną jednorodną a niejednorodną?

- Dlaczego woda z rzeki jest mieszaniną niejednorodną?

- Podaj sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych.

  1. Ocena własnej pracy w grupie i ocena pracy grup przez nauczyciela.
  2. Praca domowa: wklej kartkę pracy pod notatką z lekcji i dokończ zad. 4.

Dla chętnych: Jak można oczyścić wodę z rzeki?

 

 

 

KARTA PRACY

 

  1. Nalejcie do trzech zlewek wody, ale tylko do połowy ich objętości.

Do pierwszej dodajcie jedną łyżeczkę soli kuchennej, do drugiej – jedną łyżeczkę pokruszonej drobno kredy, do trzeciej – jedną łyżeczkę cukru.

W czwartej zlewce (bez wody) wymieszajcie łyżeczkę soli z łyżeczką drobno pokruszonej kredy. Powstałe w zlewkach mieszaniny będą wam potrzebne do dalszych zadań.

 

 

  1. Obejrzyj mieszaniny gołym okiem i przez lupę. Zapisz spostrzeżenia i wniosek.

 

Obserwacje: ………………………………………………………………………..............

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

Wniosek: …………………………………………………………………………………...

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

 

 

  1. Uzupełnij zdania:

 

Mieszanina, w której nie można odróżnić jej składników to mieszanina …………………..

Mieszanina, w której można odróżnić składniki to mieszanina …………………………….

 

 

  1. Przykłady mieszanin jednorodnych i niejednorodnych.

 

 

Mieszaniny jednorodne

Mieszaniny niejednorodne

……………………………………………

……………………………………………

……………………………………………

……………………………………………

……………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

…………………………………………

 

 

Mieszaninami substancji są także: powietrze, gleba, woda z rzeki, woda z jeziora, woda z kranu, woda ze studni. Sklasyfikuj je i wpisz do tabeli.

 

 

  1. Sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych.

 

……………………………………..

……………………………………..

……………………………………..

……………………………………..

……………………………………..

 

 

TABELA WYNIKÓW

 

Zad.2.

Obserwacje: Sól i cukier w wodzie rozpuściły się, kreda nie rozpuściła się i jest widoczna w wodzie. Sól z wodą łatwo można rozróżnić.

Wniosek: Otrzymaliśmy różne mieszaniny. W jednych nie można rozróżnić składników, a w innych łatwo możemy je odróżnić.

 

Zad.3.

Mieszanina, w której nie można odróżnić jej składników to mieszanina jednorodna.

Mieszanina, w której można odróżnić jej składniki to mieszanina niejednorodna.

 

Zad.4.

Mieszaniny jednorodne

Mieszaniny niejednorodne

sól i woda

cukier i woda

powietrze i woda

kreda i woda

sól i kreda

sól i piasek

opiłki żelaza i groch

mąka i pszenica

 

 

 



 

Zad.5.

a)      Sól i piasek – wlewamy wodę,

mieszamy, a następnie wodę

wylewamy, piasek zostaje w zlewce

 

 

 

 



b)     Opiłki żelaza i groch – przykładamy

magnez i oddzielamy opiłki

 

 

 

 

 



c)      Mąka i pszenica – przesiewamy

przez sito, pszenica zostaje na sicie

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin