SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH
TEMAT: POZNAJEMY ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
Cele ogólne:
tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupiania uwagi
dostrzeganie i opisywanie relacji między przedmiotami i zjawiskami
wywołanie radosnego nastroju sprzyjającego dobrej zabawie
Cele szczegółowe:
znają znaczenie słowa „przygoda”
nazywają zwierzątka występujące w wierszu
potrafią wyodrębnić je z pozostałych
potrafią podzielić piłki ze względu na wielkość (duże- małe)
potrafią podzielić piłki ze względu na kolor (czerwone, niebieskie, żółte, zielone)
Środki wspomagające:
tekst wiersza, kolorowe piłki, sylwety zwierząt, nagrania muzyczne.
Przebieg zajęcia:
Pląs integracyjny „Wszyscy są”
Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja – każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko
Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.
Wspólne dochodzenie do zrozumienia przez dzieci pojęcia „przygoda”.
Dzieci podają przykłady przygód, jakie im się ostatnio przytrafiły.
Czy przygoda zawsze kończy się szczęśliwie?
Posłuchajcie, co przydarzyło się pewnej piłce, która wyskoczyła
z domu.
3. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Piłka”
Po cichutku, po kryjomu
Wyskoczyła piłka z domu
Hop! Hop! W górę! W dół
Przeskoczyła świata pół
Zatrzymała się pod płotem
Zatańczyła z burym kotem
Hop! Hop! Raz i dwa
Obudziła złego psa!
Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.
Kaczki kwaczą: kto tak skacze?
Ale piłka dalej zmyka
Patrzcie! Wpadła do kurnika
Przestraszyła stado kur!
Gdy odpocząć chciała chwilę
Siadły na niej dwa motyle
Każdy z nich pomyślał tak:
Jaki duży, piękny kwiat!
Biała koza, biała nóżką
Potoczyła piłkę dróżką.
Pędzi piłka w stronę wiadra
Bęc! Do zimnej wody wpadła!
Oj! Do licha! – rzekła brzydko
Chcę do domu! I to szybko!
Choć nie miała wcale nóg
Przeskoczyła – hop! – przez próg
Zatrzasnęła z hukiem drzwi
I pod łóżkiem grzecznie śpi.
Analiza treści wiersza:
czy wiersz był wesoły czy smutny?
co cię najbardziej rozbawiło/zasmuciło?
gdzie to wszystko się wydarzyło?
jakie zwierzątka spotkała piłka?
Zabawa dydaktyczna „Które zwierzątka spotkała piłka?
Dzieci oglądają sylwety zwierząt, nazywają je, odkładają w wyznaczone miejsce te, które piłka spotkała podczas swojej przygody.
Wyczarowanie piłek – powtarzanie rymowanki:
Czary – mary, hokus – pokus
To nasze zaklęcie
Niech tu zaraz w naszej sali
Kosz z piłkami będzie!
Zabawy z piłkami
oglądanie piłek
segregowanie ich na małe i duże
segregowanie ich wg kolorów
rzucanie piłką do kosza
Refleksja na zakończenie „Gdybyś był piłką, koło którego zwierzątka
zatrzymałbyś się …, dlaczego? …” – połóż swoją piłkę obok tego
zwierzątka.
analuba