ZABAWY GRUPOWE DLA DZIECI.doc

(26 KB) Pobierz
Abrakadabra

Abrakadabra

 

Cele dydaktyczne: ćwiczenie skupienia uwagi, zapamiętywania kolejności poszczególnych ruchów i bierne ich odwzorowanie.

Dzieci siedzą w kole. Dziecko-czarodziej wstaje, mówi głośno "abrakadabra" i wykonuje jakiś prosty magiczny ruch, np. kręci palcem. Koleje dziecko powtarza magiczne zaklęcie i ruch poprzednika i dodaje następny"swój" ruch, np. tupanie nogą. Każde dziecko dodaje następny element (wcześniej powtarzając ruchy poprzedników). Kto pominie podczas pokazywania jakiś element "wpada w magiczną moc kręg"- wchodzi do środka i czeka jedną kolejkę

 

 

 

Ludzie do ludzi

 

Cele dydaktyczne: zabawa integracyjna, utrwalająca położenie poszczególnych części ciała.

Dzieci łączą się w pary, stojąc w luźnej gromadzie. Prowadzący wymienia: witają się nasze dłonie, witają się nasze stopy, witają się nasze uszy…, a dzieci dotykają siebie wymienianymi częściami ciała. Na hasło „ludzie do ludzi” następuje zmiana partnerów w parach.

 

 

Powitanie

 

Cele dydaktyczne: zabawa integracyjna, poprawiająca nastrój.

Na melodię piosenki „Panie Janie” śpiewany słowa:
Witaj Marylka (2x),
Jak się masz? (2x)
Wszyscy Cię witamy (2x)
Pośród nas (2x).
Zabawa zostaje skończona w momencie przywitania wszystkich obecnych dzieci. Zabawę można urozmaicic dodając podczas śpiewania różne gesty.

 

Kwiaty i motyle

 

Cele dydaktyczne: zabawa zwinnościowa o charakterze orientacyjno - porządkowym.

Prowadzący rozkłada na podłodze kolorowe obręcze - są to „kwiaty”. Dzieci – motyle „fruwają” między kwiatami. Na hasło prowadzącego każdy motyl siada na najbliższym kwiatku (obręczy). Ponowne hasło – to powrót do zabawy. Prowadzący zabiera po jednej obręczy. Motylek, który nie ma swojego kwiatka odchodzi z zabawy. Zabawa się kończy w momencie, gdy zostaje jeden moty

 

Kret w labiryncie

 

 

Cele dydaktyczne: ćwiczenie pamięci wzrokowej, wnikliwa obserwacja otoczenia.

W różnych miejscach sali rozstawione są przedmioty np.: krzesła, zabawki itp. Dzieci siedzą w gromadce w rogu sali, w przeciwległym rogu znajduje się „kryjówka kreta”. Wybrane do roli kreta dziecko przechodzi między przeszkodami, przebywając drogę od grupy dzieci do swojej kryjówki. Dzieci uważnie obserwują drogę, jaką przeszedł „kret”. Następnie po kolei próbują przejść drogę dokładnie tak samo. Jeśli jakiemuś dziecku uda się przebyć prawidłowo drogę zabiera „kreta” i wraca z nim do dzieci, jeśli zaś się pomyli odchodzi na koniec. W przypadku odkrycia „kreciej drogi” następne dziecko zostaje wyznaczone do roli kreta i wymyśla nową drogę do kryjówki.

 

 

 

Kokoszka

 

Cele dydaktyczne: zabawa kształcąca słuch.

Jedno z dzieci opuszcza na chwilę salę, pozostałe zwijają się w "kłębki" na dywanie. W chwili powrotu dziecka do sali wyznaczone przez prowadzącego dziecko wydaje dźwięk gdakania. Zadaniem szukającego jest odgadnięcie, które z dzieci wydaje dźwięki.

 

 

 

Sąsiedzkie powitanie

 

 

Cele dydaktyczne : zabawa integracyjna, utrwalające imiona wszystkich uczestników.
Dzieci siedzą w kółku. Po kolei witamy ich słowami np.: „Witaj, Olu”, osoba której imię jest wypowiadane macha dwoma rękami. Do powitania przyłączają się jednocześnie osoby siedzące obok witanego i machają jedną ręką od jego strony. Czynności są powtarzane dotąd, aż wszystkie dzieci zostaną powitane.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin