Poznajemy zwierzęta z wiejskiego podwórka 3-4 lat.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH

 

TEMAT: POZNAJEMY ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA 

 

Cele ogólne:

tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupiania uwagi

dostrzeganie i opisywanie relacji między przedmiotami i zjawiskami

wywołanie radosnego nastroju sprzyjającego dobrej zabawie

 

 

Cele szczegółowe:

znają znaczenie słowa „przygoda”

nazywają zwierzątka występujące w wierszu

potrafią wyodrębnić je z pozostałych

potrafią podzielić piłki ze względu na wielkość (duże- małe)

potrafią podzielić piłki ze względu na kolor (czerwone, niebieskie, żółte, zielone)

 

 

Środki wspomagające:

 

tekst wiersza, kolorowe piłki, sylwety zwierząt, nagrania muzyczne.

 

Przebieg zajęcia:

Pląs integracyjny „Wszyscy są”

 

 

            Wszyscy są, witam was

 

            zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole

 

           Jestem ja – każdy wskazuje na siebie

 

           Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko

 

           Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.

Wspólne dochodzenie do zrozumienia przez dzieci pojęcia „przygoda”.

 

      Dzieci podają przykłady przygód, jakie im się ostatnio przytrafiły.

 

      Czy przygoda zawsze kończy się szczęśliwie?

 

      Posłuchajcie, co przydarzyło się pewnej piłce, która wyskoczyła

 

      z domu.

 

3. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Piłka”

 

  

 

Po cichutku, po kryjomu

 

Wyskoczyła piłka z domu

 

Hop! Hop! W górę! W dół

 

Przeskoczyła świata pół

 

                  Zatrzymała się pod płotem

 

                  Zatańczyła z burym kotem

 

                  Hop! Hop! Raz i dwa

 

                 Obudziła złego psa!

 

          Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.

 

Kaczki kwaczą: kto tak skacze?

 

Ale piłka dalej zmyka

 

Patrzcie! Wpadła do kurnika

 

Hop! Hop! W górę! W dół

 

Przestraszyła stado kur!

 

              Gdy odpocząć chciała chwilę

 

              Siadły na niej dwa motyle

 

              Każdy z nich pomyślał tak:

 

              Jaki duży, piękny kwiat!

 

          Biała koza, biała nóżką

 

          Potoczyła piłkę dróżką.

 

          Pędzi piłka w stronę wiadra

 

          Bęc! Do zimnej wody wpadła!

Oj! Do licha! – rzekła brzydko

 

Chcę do domu! I to szybko!

 

              Choć nie miała wcale nóg

 

              Przeskoczyła – hop! – przez próg

 

              Zatrzasnęła z hukiem drzwi

 

               I pod łóżkiem grzecznie śpi.

Analiza treści wiersza:

czy wiersz był wesoły czy smutny?

co cię najbardziej rozbawiło/zasmuciło?

gdzie to wszystko się wydarzyło?

jakie zwierzątka spotkała piłka?

 

Zabawa dydaktyczna „Które zwierzątka spotkała piłka?

 

Dzieci oglądają sylwety zwierząt, nazywają je, odkładają w wyznaczone miejsce te, które piłka spotkała podczas swojej przygody.

Wyczarowanie piłek – powtarzanie rymowanki:

 

 

Czary – mary, hokus – pokus

 

To nasze zaklęcie

 

Niech tu zaraz w naszej sali

 

Kosz z piłkami będzie!

Zabawy z piłkami

oglądanie piłek

segregowanie ich na małe i duże

segregowanie ich wg kolorów

rzucanie piłką do kosza

 

Refleksja na zakończenie „Gdybyś był piłką, koło którego zwierzątka

 

      zatrzymałbyś się …, dlaczego? …” – połóż swoją piłkę obok tego  

 

      zwierzątka.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin