PRZEPONA.doc

(116 KB) Pobierz
PRZEPONA

PRZEPONA

 

Przepona. Na specjalną uwagę zasługuje przepona, Jest to mięsień oddechowy pracujący bez przerwy przez całe nasze życie. Przepona należy do mięśni poprzecznie prążkowanych płaskich. Oddziela ona jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej i stanowi jej ścianę dolną. Przepona jest uwypuklona w stronę klatki piersiowej w formie dwóch kopuł - prawej i lewej, przy czym prawa jest ustawiona o jedno międzyżebrze wyżej.

W przeponie wyróżnia się część mięśniową położoną na obwodzie i część ścięgnistą, tworzącą środek ścięgnisty przepony. Część mięśniową w zależności od miejsca przyczepu dzieli się na część: żebrową - największą, która przymocowuje się do żeber (od siódmego do dwunastego); część lędźwiową - najmocniejszą - tworzy ona dwie odnogi oraz parzyste więzadła łukowate boczne i przyśrodkowe, przyczepiające się do kręgów lędźwiowych i dwóch ostatnich żeber; część mostkową - najmniejszą, która rozpoczyna się na nasadzie wyrostka mieczykowatego mostka. Wszystkie części kierują swe włókna do środka, gdzie tworzą środek ścięgnisty. Na pograniczu poszczególnych części powstają szczeliny, które czasem mogą stać się miejscem powstawania przepuklin, przez które trzewia jamy brzusznej dostają się do klatki piersiowej.

W przeponie znajdują się trzy duże otwory: rozwór aortowy, przez który aorta przechodzi do jamy brzusznej, leży najbliżej kręgosłupa, na prawo jest otwór żyły głównej, przez który żyła główna dolna wchodzi do klatki piersiowej i kieruje się do prawego przedsionka, nieco na lewo i do przodu znajduje się rozwór przełykowy, przez który przełyk wchodzi do jamy brzusznej. Warto zaznaczyć, że nagły skurcz przepony przy zamkniętej głośni wywołuje czkawkę. Skurcz przepony powoduje obniżenie się jej kopuł i tym samym zwiększenie objętości klatki piersiowej, co pociąga za sobą obniżenie ciśnienia wewnątrz jamy piersiowej, a tym samym doprowadza do rozprężenia tkanki płucnej i zasysania powietrza do pęcherzyków płucnych, co stanowi akt wdechu. Wydech następuje w momencie cozkurczu przepony a skurczu mięśni ściany brzucha, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i uniesienie przepony ku górze. Podczas kaszlu mamy szereg wydechów, przy nagle otwierającej się głośni, a ponieważ wydech powodują mięśnie brzucha, przeto przy długotrwałym kaszlu odczuwa się ból brzucha.

Należy wspomnieć, że w wytwarzaniu i utrzymaniu ciśnienia wewnątrzbrzusznego istotną rolę odgrywają też i mięśnie dna miednicy, tworzące przeponę miedniczną (mięsień dźwigacz i zwieracz zewnętrzny odbytu) oraz przeponę moczowo-płciową (tworzą ją mięśnie parzyste: poprzeczny krocza powierzchowny i głęboki, opuszkowo-jamiste i kulszowo-jamiste, oraz mięśnie nieparzyste: zwieracz zewnętrzny cewki moczowej u mężczyzn, a cewkowo-pochwowy u kobiet).

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin