Edigey Jerzy - Czek dla białego gangu.doc

(645 KB) Pobierz

Jerzy Edigey:

 

CZEK DLA BIAŁEGO GANGU:

 

WIELKI SEN 2010

Redaktor serii Grzegorz CIELECKI

Projekt okładki i logo serii Rafał BARTLET

Redakcja techniczna Anna LEWANDOWSKA

Korekta Aleksandra BIŁY

© Jerzy STRZAŁKOWSKI

ISBN 978-83-62391-04-2

Wydawnictwo WIELKI SEN Al. Jana Pawła II 65/90, 01-038 Warszawa tel. 0-502-322-705 www.klubmord.com, prezesikl3@wp.pl

 

Do ludzi stojących przed ósmą rano na przystanku trolejbusowym przy Alei Szucha na rogu Alei Ujazdowskich podbiegł młody mężczyzna.

- Tam - wskazał ręką - na Agrykoli leży jakiś człowiek. Jest nieprzytomny, zdaje mi się, że dostał ataku epilepsji. Szedł parę kroków przed nami i nagle upadł. Został przy nim mój kolega. Lecę zawiadomić Pogotowie. Gdzie tu może być najbliższy telefon? Może ktoś z państwa poszedłby tam, gdzie te krzaki...

Ktoś poradził, że najlepiej zatelefonować z pobliskiego gmachu Ministerstwa Oświaty, kilku zaś ludzi pośpieszyło na miejsce wypadku. Mężczyzna, który zaalarmował stojących na przystanku, pobiegł w kierunku szarego gmachu Ministerstwa.

Pośrodku ścieżki idącej z pobliskiej kolonii „fińskich" domków leżał młody mężczyzna w płaszczu przeciwdeszczowym.

Choremu rozpięto kołnierzyk u koszuli i uniesiono głowę, ale zabiegi te nie przywróciły mu przytomności.

Gdy podnoszono mu głowę, żeby podłożyć pod nią czyjąś teczkę, chory jęknął, a po jego bladej jak papier twarzy przemknął grymas bólu.

- Ja chyba pobiegnę po trochę wody. Tu zaraz jest budka z piwem - zaofiarował się mężczyzna, którego tu zastano - a ktoś z państwa może stanie na chodniku koło jezdni, żeby zatrzymać karetkę. Bo z ulicy nic nie widać przez te krzaki.

Nikt nie protestował. Pewien starszy pan zgodził się stanąć na chodniku i czekać na karetkę Pogotowia, a tamten pobiegł szybko na Nowowiejską po wodę.

Pogotowie przyjechało w ciągu paru minut. Lekarz pochylił się nad chorym, pobieżnie zbadał, po czym postanowił przewieźć go na Hożą. Ktoś powiedział, że dwaj pano-

wie, którzy byli świadkami wypadku i zaalarmowali innych, gdzieś zniknęli. Zarówno ten, który pobiegł zatelefonować, jak i ten, który poszedł szukać wody, nie powrócili już na miejsce wypadku.

Tymczasem posługacz wraz z kierowcą ułożyli chorego przy pomocy lekarza na noszach i mały pochód skierował się do stojącej przy chodniku w Alejach Ujazdowskich karetki Pogotowia. Nosze wstawiono do samochodu, który natychmiast ruszył, przeciął jezdnię Alei i zniknął w ulicy Koszykowej.

- Mógłby umrzeć - zauważył starszy pan - gdyby trzeba było czekać na tę wodę, po którą pobiegł ten w czarnym płaszczu.

W Pogotowiu na Hożej troskliwie zaopiekowano się chorym. Lekarze stwierdzili silne uderzenie w tył czaszki i wstrząs mózgu. Przeprowadzone badania rentgenowskie nie wykazały pęknięcia czaszki.

Przy mężczyźnie znaleziono portfel z dwustu pięćdziesięcioma złotymi, portmonetkę z drobnymi, ręczny zegarek „Atlantic" oraz bilet miesięczny, dowód osobisty i legitymację aplikanta sądowego - wszystkie dokumenty na nazwisko Zygmunta Kalinkowskiego, lat 24, zamieszkałego w Warszawie, na kolonii domków fińskich w Ujazdowie. W legitymacji sądowej znajdowało się pismo prezesa sądu, kierującego aplikanta do prokuratury wojewódzkiej na praktykę. Wszystkie te papiery złożono na razie do depozytu.

- Pani Mario - zwrócił się lekarz dyżurny do jednej z pielęgniarek - zatelefonuje pani do prokuratury i zawiadomi  ich o wypadku. Dobrze też będzie zapisać od razu, kto zawiadomił Pogotowie i kto znalazł chorego. Na pewno będą o to pytać.

Niestety pani Maria nie mogła spełnić w całości polecenia swojego sze fa. Dowiedziała się tylko, że telefon był z Ministerstwa Oświaty, skąd ktoś zawiadomił, że na ulicy Agrykola leży człowiek chory na epilepsję.

Lekarz natomiast, który wyjeżdżał do chorego, powiedział, że bezpośredni świadkowie wypadku zniknęli.

Kalinkowskiego zabrano tymczasem z sali opatrunkowej i przewieziono na czwarte piętro do małego szpitala urządzonego przy Pogotowiu. Lekarz dyżurny szpitala wypełnił „kartę choroby" i powiesił ją przy łóżku delikwenta, jeszcze raz pobieżnie zbadał puls i polecił pielęgniarce, żeby opiekowała się chorym aż do odzyskania przez niego przytomności.

* Wielki gmach sądów przy ulicy Świerczewskiego w Warszawie tętnił codziennym, normalnym życiem. Dochodziła godzina dziesiąta, więc przez oba wiatraki obrotowych drzwi wejściowych wlewała się do obszernego hallu prawdziwa rzeka ludzi. Adwokaci przed swoją szatnią odbierali togi i wkładali je w pośpiechu, idąc szerokimi schodami na wyższe piętra. W kiosku zaopatrywano się w gazety i papierosy. Wiadomo, obecność w gmachu sądu wiąże się najczęściej z wielogodzinnym wyczekiwaniem na swoją sprawę.

Woźni udzielali informacji, gdzie, na jakim piętrze znaleźć numer sali wymieniony na małym karteluszku wezwania. Prokuratorzy szybkim krokiem przemierzali długie sądowe korytarze, śpiesząc do sal na rozprawy. Klienci szukali swoich adwokatów, adwokaci martwili się, czy już wszyscy świadkowie są na miejscu. Panujący tu ruch wzmagali jeszcze dziennikarze i zaprzysięgli kibice sądowi, a na obszerne podwórze sądowe zajeżdżały „suki" -karetki więzienne, przywożąc oskarżonych na rozprawy sądów karnych.

Na czwartym piętrze w Prokuraturze Województwa Warszawskiego było znacznie spokojniej niż na niższych piętrach. W tym dniu nie załatwiano tutaj interesantów, ale niektórzy niemający rozpraw prokuratorzy oraz urzędnicy pracowali w swoich pokojach. Właśnie z jednego z nich wyszła urzędniczka i zatrzymała przechodzącą przez korytarz koleżankę.

- Idę, Halina, do twojego szefa. Chcę, żeby mi podpisał zlecenia na to przepisywanie w godzinach pozabiurowych.

7

- Nie chodź dzisiaj. Kur zły jak chrzan. Nic nie załatwisz i tylko się narazisz.

- A co mu się stało?

- Wścieka się, że aplikanta jeszcze nie ma. Kazał mi go po wszystkich pokojach szukać, a panicz pewnie się gdzieś wieczorem zabawił i zaspał.

- Na co mu Kalinkowski?

- Wiesz przecież, Danka, że Kur prowadzi sprawę „białego gangu" i że przydzielono mu do pomocy Kalinkow-skiego. Pisali akt oskarżenia. Był już gotowy i Kalinkowski miał tylko uzupełnić i poprawić paginację dowodów. Rano dzwonił szef prokuratury i prosił, żeby mu to Kur przyniósł na dwunastą godzinę do ostatecznego omówienia i akceptacji, a aktu nie ma. Kalinkowski pewno go zamknął w swojej szufladzie, więc Kur szaleje. No, lecę do niego. Przyjdź, kochana, jutro, może lepiej trafisz.

A tymczasem w pokoju 483 wiceprokurator Jerzy Kur czekając na swoją sekretarkę i na swojego aplikanta rzeczywiście był w bardzo złym humorze, przy tym zmęczony i przepracowany. Od paru miesięcy sprawa „białego gangu" nie pozwalała mu wyjść z biura wcześniej niż późnym wieczorem. Wszystkie plany urlopowe wzięły w łeb. W kinie nie był już chyba od dwu miesięcy, zapomniał również, jak wygląda teatr czy choćby kawiarnia. Ciągle tylko konferencje z oficerami MO, niekończące się przesłuchiwania „podejrzanych", badania świadków i cała masa innych czynności „dochodzenia prokuratorskiego". Wprawdzie aplikant Kalinkowski - prokurator Kur przyznawał to nawet w chwili gniewu - bardzo mu dopomógł w rozwikłaniu całej tej skomplikowanej sprawy, ale jak tu się nie złościć na niego? Wiedział doskonale, że dzisiaj on, wiceprokurator, ma ostatecznie ustalić treść aktu oskarżenia i omówić go z prokuratorem wojewódzkim dla definitywnego zakończenia dochodzenia. Roboty przy akcie oskarżenia było jeszcze sporo, a tu ten Kalinkowski zamknął sobie wszystko w biurku i spóźnia się do pracy. Kur wiedział, jak bardzo szef nie lubi, kiedy jego podwładni nie wywiązują się w terminie ze swoich za-

dań lub przynoszą mu rzecz nie wykończoną czy też wykonaną po łebkach. Nic więc dziwnego, że w miarę jak upływały minuty, humor wiceprokuratora ciągle się pogarszał.

Drzwi otworzyły się i do gabinetu weszła sekretarka Halina Wilska.

- No i co? - zapytał niecierpliwie.

- Nigdzie go nie ma i nikt go nie widział. Nawet chodziłam do „stołecznej", myślałam, że może wpadł po drodze do tej Zosi pod 511. Zawsze szuka pretekstu, aby tam iść. Ale ona go nie widziała od paru dni.

- A akt oskarżenia?

- Nikomu w swoim pokoju nic nie mówił. Pracował chyba do wieczora i wyszedł ostatni. Na pewno zaraz przyjdzie. Sekretarka usiłowała pocieszyć swojego szefa i, jak mówili złośliwi, a takich nie brakuje nawet w prokuraturze, swoją wielką sympatię.

- Zobacz jeszcze w szafie, tam gdzie są wszystkie akta „białego gangu". Może włożył go do którejś z teczek.

Sekretarka posłusznie otworzyła stojącą w kącie pokoju dużą, żelazną szafę, wyjęła z górnej półki siedem obszernych jasnoróżowych teczek i przejrzała dokładnie wszystkie.

- Nie ma nigdzie. Nie ma nawet tego ostatniego tomu sprawy. Widocznie zamknął go razem z aktem w swoim biurku. Trzeba czekać.

Jerzy Kur usiłował zająć się jakąś inną pracą, lecz raz po raz nerwowo spoglądał na zegarek. Gdy minęła godzina dziesiąta, znowu zwrócił się do sekretarki:

- Za dwie godziny mam być u szefa. Muszę mieć ten akt oskarżenia. Nie możemy dłużej czekać.

W tej chwili zadzwonił telefon stojący na biurku prokuratora. Kur szybko złapał za słuchawkę.

- Tak, to ja. Słucham!... Słucham. Dziękuję. Powoli odłożył słuchawkę na widełki.

- Dzwonił sekretariat szefa. Pogotowie zawiadomiło ich, że Kalinkowski miał wypadek. Upadł na ulicy. Odwieziono go do szpitala na Hożą.

8

9

 

W otwartych przez woźnego szufladach aplikanta znaleziono trochę czystego papieru, druki protokołów „przesłuchania podejrzanego" i protokoły dla świadków.

- Nie ma aktu oskarżenia - denerwował się Kur.

- Ani aktu, ani ostatniego tomu sprawy „białego gangu" - dodała Wilska.

- W tomie tym były ostatnie zeznania oskarżonych. Tam był też ten list z Wiednia - wiceprokurator był do reszty zgnębiony. - Ale gdzie mogą być te akta?

- Kalinkowski pracował aż do zamknięcia gmachu. Widocznie nie skończył paginacji i zabrał akta ze sobą.

- Jak on mógł wziąć ze sobą akt oskarżenia i dokumenty?! - Prokuratora ogarniała coraz większa złość. - Przecież tego nie wolno robić. Ładnie ja będę wyglądał, gdy się szef o tym dowie. I co zrobić teraz bez tych dokumentów? Ten list z Wiednia! Nawet nie mamy jego odpisu.

Sekretarce zrobiło się żal prokuratora. Siedział za biurkiem z tak zrozpaczoną miną, że chyba nawet „szef nie mógłby się na niego gniewać w tej chwili. Zresztą cóż on był winien temu, co zaszło. Kalinkowski przecież pracował nad sprawą, brał udział we wszystkich czynnościach dochodzenia prokuratorskiego, wiedział, jak władze zwierzchnie popędzały zarówno Kura, jak i MO, żeby jak najszybciej skończyć i przesłać akta wraz z oskarżeniem do sądu wojewódzkiego. Wiedział, że akt oskarżenia musiał być gotowy dzisiaj najpóźniej na godzinę dwunastą. Nic dziwnego, że skoro nie skończył roboty w biurze, to wziął akta do siebie do domu. Nie wolno wprawdzie było tego robić, ale nie było chyba w całym wielkim gmachu sądów ani jednego prokuratora ani sędziego, który mając termin na złożenie oskarżenia czy też napisania „motywów", nie zrobiłby tego samego, co zrobił  Kalinkowski. Trzeba akurat nieszczęścia z chorobą! Inaczej nikt by nie wiedział i nikt też nie zdziwiłby się, że ro-bota została zrobiona tak szybko.

- Proszę się nie martwić - Wilska uspokajała prokuratora - jeżeli Kalinkowski zachorował idąc do sądu, to na pewno ma papiery ze sobą. Jeżeli nie, to papiery są u niego w domu.

Jerzy Kur chwycił się tej myśli.

- Niech pani zadzwoni na pogotowie - poprosił - telefon numer 8-24-24.

Sekretarka ujęła słuchawkę.

- Tu prokuratura wojewódzka. Chciałam się dowiedzieć o aplikanta Kalinkowskiego. Przywieziono go do was dzisiaj rano.

- Aha! Dziękuję. - Panna Halina odłożyła słuchawkę i zwróciła się do prokuratora.

- Zły numer. To tylko biuro wezwań. Mówili, żeby dzwonić do informacji o wypadkach.

- Daj - zdecydował Jerzy Kar - zadzwonię po prostu do dyrektora. - Nakręcił numer znaleziony w książce telefonicznej.

- Poproszę dyrektora, doktora Mula.

- A gdzie jest? Nie można go zawołać? Tu mówi wiceprokurator Jerzy Kur. Bardzo ważna i pilna sprawa.

- Pani jest sekretarką doktora Mula? Do Pogotowia przywieziono dzisiaj naszego aplikanta, kolegę Zygmunta Kalinkowskiego. Miał przy sobie ważne akta prokuratury. Proszę o zabezpieczenie tych akt, zaraz po nie przyjedziemy.

- Tak. Będę czekał na telefon. Proszę dzwonić na centralę, wewnętrzny 483. Sprawa jest naprawdę bardzo pilna... Bardzo panią proszę. Czekam...

W gabinecie zapanowało naprężone milczenie. Prokurator i jego sekretarka siedzieli bez słowa, wpatrując się jak urzeczeni w mały czarny przedmiot stojący na biurku. Ale uparty aparat długo milczał. Wreszcie rozległ się dzwonek. Kur szybko chwycił za słuchawkę.

- Tak! Słucham. Nie było żadnych papierów? Czy państwo dobrze sprawdzili? Na pewno nie było? Kiedy można będzie z nim mówić?... Dobrze, zadzwonię. - Ręka trzymająca słuchawkę powoli opadła. Ostatnia nadzieja rozwiała się.

10

11

- Pojadę do niego do domu - zaofiarowała się Wilska -może akta są w domu. Gdzie on mieszka? - Sprawdziła adres w skorowidzu - domki fińskie na Ujazdowie. Już jadę!

- Pojadę z tobą - zdecydował prokurator.

- A szef? Dochodzi pół do dwunastej, a przecież pan wie, że szef nie lubi, jak się prokuratorzy spóźniają na konferencję.

- Nic na to nie poradzę, jeżeli nie ma aktu oskarżenia, to nie mam z czym iść do niego. Chyba żeby mu powiedzieć, że zginęły również protokoły ostatnich przesłuchań oskarżonych i ważne dokumenty, między innymi ten list z Wiednia. Nie, z takimi nowinami nie potrzebuję się śpieszyć. Jedziemy najpierw na Ujazdów.

O taksówkę przed gmachem sądów nie jest łatwo. Ale tym razem mieli szczęście. Właśnie jeden z adwokatów otwierał swojego „Moskwicza". Chętnie zgodził się podrzucić prokuratora na róg Wiejskiej i Pięknej. W parę minut

byli na miejscu.

Jakaś uprzejma kobieta pomogła im trafić do drzwi właściwego domku. W chwilę potem otworzyła im starsza, siwa pani.

- Czy pani Kalinkowska? - zapytał prokurator.

- Nie, Zygmunt Kalinkowski jest moim siostrzeńcem. Państwo w jakiej sprawie?

- Jesteśmy z Prokuratury Wojewódzkiej, kolegami Zygmunta - Wilska ujęła inicjatywę w swoje ręce. - To jest pan prokurator Jerzy Kur, a ja jestem jego sekretarką. Halina Wilska - dodała przedstawiając się.

Starsza pani otworzyła szerzej drzwi.

- Proszę, państwo pozwolą do pokoju. Ale Zygmunta nie ma w domu. Jest w pracy. Jak to? Przecież państwo z nim pracują? Co się stało? Czy coś złego z Zygmuntem? - Kobieta dopiero teraz uprzytomniła sobie coś niezwykłego w tym, że koledzy jej siostrzeńca, prokurator i jego sekretarka, składają jej wizytę w czasie, gdy Zygmunt powinien być w pracy.

- Niech się pani nie lęka - Wilska starała się uspokoić panią domu. - Nie stało się nic złego. A właściwie nic wiel-

12

kiego. Zygmunt idąc do pracy nagle zachorował. Ale nic poważnego - dodała szybko. - Jest na Hożej, w pogotowiu i za parę dni będzie zdrów. To naprawdę nic poważnego.

- Bardzo państwu dziękuję za zawiadomienie mnie. Zaraz tam lecę.

- My właściwie mamy jeszcze jedną sprawę do pani. Zygmunt pracował tu w domu i zostawił swoje papiery. Chcielibyśmy je zabrać.

- A tak! Wczoraj siedział do późnej nocy i coś pisał. Nawet gniewałam się na niego. Ale żadnych papierów nie zostawił. Wrócił do domu późno, tylko zjadł kolację i od razu wziął się do pisania. Widziałam, jak rano Zygmunt kładł papiery do aktówki, taka różowa okładka i te papiery tak zszywane nitką. Chciałam mu dać śniadanie, a on tylko ręką machnął. „Zjem w bufecie" powiada. Złapał teczkę i wyszedł.

- Proszę pani - przerwał prokurator - te papiery na pewno muszą być tutaj. Niech pani sprawdzi. Może Zygmunt zapomniał teczki.

- Przecież mówię, co widziałam - starsza pani była nieco urażona. - Zygmunt wyszedł z teczką, taką żółtą, w ręku. Zresztą proszę do jego pokoju. Sami państwo zobaczycie.

Na biurku Kalinkowskiego prokurator znalazł kilka notatek i sporządzony przez aplikanta skorowidz dokumentów, którym widocznie posługiwał się przy paginacji aktu oskarżenia. Teczki w pokoju nie było.

Starsza pani powiedziała prawdę. Kalinkowski wyszedł z domu z teczką w ręku. Ale co się z nią stało?

Prokurator chciał się tego dowiedzieć na Hożej, lekarze jednak nie dopuścili go do chorego. Kalinkowski ciągle jeszcze nie odzyskał przytomności. Odnaleziony przez Jerzego Kura lekarz, który przywiózł chorego, przypomniał sobie, że wprawdzie Kalinkowski leżąc na ulicy miał pod głową jakąś teczkę, ale twierdził, że nie była żółta, lecz czarna. Posługacz nawet pamiętał, że teczkę tę wziął starszy pan, który ich pierwszy zatrzymał w Alejach Ujazdowskich i pokazał, gdzie się znajduje delikwent.

13

Zgnębiony prokurator wrócił do swojego gabinetu, gdzie woźny poinformował go, że „szef parę razy dzwonił, a nawet przysyłał swoją sekretarkę i prosił, żeby Kur do niego natychmiast przyszedł, gdy tylko wróci do biura. O wypadku Kalinkowskiego „szef już wiedział, gdyż to właśnie jego sekretarka odbierała telefon z pogotowia. Wiadomość o zaginięciu dokumentów również drogą „pantoflowej poczty" musiała już do niego dojść. Nic więc dziwnego, że wiceprokurator wchodził do gabinetu swojego zwierzchnika z duszą na ramieniu.

Prokurator wojewódzki uważnie wysłuchał opowiadania Jerzego Kura. Znał go doskonale z wieloletniej współpracy i wiedział, jak sumiennym i pracowitym prawnikiem był wiceprokurator. Miał też pozytywną opinię o Zygmuncie Kalinkowskim, który dał się poznać jako młody, doskonale zapowiadający się prawnik. Zdał egzamin z pierwszą lokatą i obecnie właściwie już nie był aplikantem adwokackim, tylko czekał na etat w Prokuraturze w Płocku, dokąd chciał wrócić. Jeżeli Kalinkowski wziął akta do domu, to wprawdzie wykroczył przeciwko przepisom, ale zrobił to nie ze złej woli, tylko żeby dokończyć pracy. Zresztą prokurator przyznawał w duchu, że szukając współwinnych musiałby i siebie w ich poczet zaliczyć. Mało to razy „piłował" podległych sobie prokuratorów o jak najszybsze zakończenie tej sprawy?

Z kolei jego ponaglała Prokuratura Generalna, prasa zaś „najeżdżała" na Prokuraturę Generalną, że jedna z największych i najbardziej pomysłowych afer ostatnich lat - afera „białego gangu" - pozostaje ciągle nierozszyfro-wana.

- Są dwie ewentualności - powiedział szef prokuratury - albo teczkę świsnął jakiś przygodny złodziejaszek, a wtedy na pewno ją odnajdziemy gdzieś na ulicy, albo... albo to nie był wypadek, jak chce pogotowie, tylko zamach na Kalinkowskiego właśnie w celu zdobycia dokumentów. Wtedy naturalnie będzie je znacznie trudniej znaleźć. Co do samego Kalinkowskiego, to nawet po odzyskaniu przytomności na pewno niewiele będzie mógł nam powiedzieć

14

o wypadku. W każdym razie trzeba o wszystkim zawiadomić Komendę Stołeczną MO. Niech rozpoczną normalne śledztwo i niech szukają tej przeklętej żółtej teczki.

- Może lepiej pan prokurator zawiadomi Komendę Główną MO. Mam tam przyjaciela jeszcze z uniwersytetu, z prawa. Major Krzyżewski. Żeby jemu dali tę sprawę.

- KGMO? - prokurator zawahał się nieco. - Nie będą chcieli bawić się z takim drobiazgiem. Zresztą w Pałacu Mostowskich nie lubią, jak się ich pomija w kompetencji.

- Jakoś bym to załatwił - prosił Jerzy Kur - teraz mają urlopy. Dużo pracy, mało ludzi. Chętnie pozbędą się kłopotu. A jak w KGMO pan prokurator zadzwoni do pułkownika Włochowicza, to on na pewno pójdzie nam na rękę. A z majorem ja sam porozmawiam, żeby wziął tę sprawę. Przecież w tej teczce był list z Wiednia. Ten, kto go posiada, może zainkasować w „Donaubanku" sumę 80 000 dolarów. „Biały gang", a tylko on mógł zorganizować napad, na pewno będzie próbował podjąć te pieniądze.

- Przecież wszyscy ważniejsi z „białego gangu" już siedzą - protestował jeszcze prokurator.

- Ważniejsi siedzą, ale czy wszystkich już ujęliśmy? Wcale nie jestem tego pewien. Nie mamy jeszcze księgowego Macioszka. Listy gończe nie dały jak dotychczas żadnego rezultatu. A mogli być przecież jeszcze inni. W tym bałaganie, jaki panował w fabryce, i przy zniszczeniu wielu śladów mógł się uchować na wolności niejeden „wtajemniczony".

- No dobrze - zgodził się prokurator - jeżeli KGMO wyrazi zgodę zajęcia się tą sprawą, to nie mam nic przeciwko temu. A do pułkownika Włochowicza mogę zadzwonić. Co do samej sprawy, to nie czekajcie, aż się akta znajdą, tylko co można, to od razu odtwarzać. Wszystkich z „białego gangu" jeszcze raz przesłuchać. No i, naturalnie, trzymać sprawę w tajemnicy.

Trzymać sprawę w tajemnicy - powtarzał sobie Jerzy Kur wracając do swojego pokoju. - Ładna tajemnica, jak już na pewno cały gmach trzęsie się od plotek.

Miał rację. Wiadomość o wypadku Kalinkowskiego i zaginięciu teczki z aktami obiegła wszystkie pokoje Prokuratury

15

Wojewódzkiej, stamtąd powędrowała do Prokuratury Stołecznej, aby później trafić na „dzielnice", następnie do sekretariatów i gabinetów sędziów wszystkich sądów mieszczących się w wielkim gmachu przy ulicy Świerczewskiego, nie wyłączając Sądu Powiatowego dla miasta Pruszkowa.

Nim prokurator Kur zdążył się podzielić z Wilską wiadomościami o przebiegu konferencji w gabinecie „szefa", otworzyły się drzwi i do pokoju weszła panna Zosia Sama-szkówna, jedna z najładniejszych urzędniczek Prokuratury Stołecznej. Ta, którą Halinka trochę słusznie podejrzewała o flirt z głównym bohaterem dzisiejszych wydarzeń.

- Co się u was dzieje? Dlaczego siedzicie z takimi ponurymi minami? Czy to prawda, że Kalinkowski jest w szpitalu? - panna Zosia zadawała pytania, nie czekając nawet odpowiedzi. - Podobno zginął jakiś akt oskarżenia? No to macie ładny bal. Nie zazdroszczę!

- Nie żartuj - powiedziała Wilska - akt oskarżenia to jeszcze głupstwo. Gorzej, że Kalinkowski jest ciągle nieprzytomny i że razem z aktem zginęła teczka z dokumentami, a wśród nich bardzo ważny list jednego z banków w Wiedniu. Podstawowy dokument w sprawie. Ale co ci jest?

Zosia Samaszkówna zbladła nagle, zachwiała się i byłaby chyba upadła, gdyby prokurator Kur nie podtrzymał słaniającej się dziewczyny.

- To nic, to nic! - powiedziała. - Nie wiedziałam, że Zygmunt jest tak chory - dziewczyna starała się opanować. -Dziękuję panu prokuratorowi, mało brakowało, bym zemdlała.

- Ładne rzeczy - prokurator usiłował żartować - mielibyśmy teraz aż dwoje nieprzytomnych. Co to znaczy prawdziwa miłość.

- Zaraz miłość — ofuknęła go panna Zosia. - Ładny chłopak i lubię go. Pana przecież też lubię. Też bym żałowała, gdyby pan był tak chory. No, muszę wracać do siebie. Proszę, pozdrówcie przy okazji Zygmunta ode mnie -i szybko wybiegła z pokoju.

- Nie wiedziałam wcale - powiedziała Wilska - że tak się zadurzyła w tym Zygmuncie. Przecież on ma narzeczo-

16

ną w Płocku i nieraz mi mówił, że się natychmiast ożeni, jak tylko dostanie pracę w tamtejszej prokuraturze. Podobno ładna i bogata dziewczyna, córka jakiegoś doktora. Mają własną willę na Radziwiu.

W tej chwili zadzwonił telefon. To prokurator wojewódzki zawiadamiał, że rozmawiał z pułkownikiem Wło-chowiczem, który zgodził się, żeby KGMO przejęła śledztwo w swoje ręce.

Wiceprokurator bardzo się ucieszył tą wiadomością.

- Odwiedzę dzisiaj majora Krzyżewskiego i poproszę go, aby wziął tę sprawę. To mój stary przyjaciel i ma pewne zobowiązania wobec mnie. Jeden z najzdolniejszych oficerów śledczych na „Ksawerowie". Jeśli on tej teczki nie znajdzie, to nikt inny też jej nie znajdzie. Jestem jednak pewien, że da sobie radę, choćby miał ją spod ziemi wydostać.

Ale pokój nr 483 przeżył tego dnia jeszcze jedną „inwazję". Tuż przed godziną piętnastą do gabinetu prokuratora Kura wpadł zdyszany sprawozdawca „Expressu Wieczornego", znany i popularny w całym gmachu sądów redaktor Stefan Bociański. Przywitał się serdecznie z prokuratorem, szarmancko pocałował Wilską w rękę, opowiedział parę ploteczek i dowcipów i wreszcie niewinnie zapytał:

- A co się dzieje z Kalinkowskim? Chciałbym się z nim zobaczyć.

- Chory biedak - odpowiedziała Wilska - musi pan przyjść innym razem. Może jutro.

- Co tam typujemy na niedzielę, redaktorze? - Kur starał się zmienić temat rozmowy, wiedząc, że drugą obok sądów namiętnością dziennikarza są „koniki". Przyjaciele nawet nazywali go krótko „Koń".

Ale pan Stefan nie pozwolił zbić się z tropu.

- Macie podobno jakieś kłopoty przez tego Kalinkowskiego. Jakieś papiery czy coś tam zgubił. Tak tu mówią...

- Ech, po prostu plotki - zbagatelizował pytanie prokurator - ktoś głupi coś wymyślił, a inni powtarzają. Nie ma się czym interesować, redaktorze. To nie dla „Expressu"!

17

Nic ciekawego. Za to przyrzekam, że jak tylko sprawa „białego gangu" będzie zakończona, to pan pierwszy ją dostanie. Nawet przed „Życiem".

Bociański chwilę jakby się zastanawiał i wreszcie wyciągnął rękę do prokuratora.

- No to umowa stoi. Nic nie wiemy. Ale za to dostanę „gang" pierwszy. Nawet przed „papem".

- Zgoda - odpowiedział prokurator żegnając redaktora.

3 . Tego samego dnia, parę minut po ósmej wieczorem, prokurator Jerzy Kur wchodził do jednego z mieszkań kamienicy przy ulicy Wołowskiej.

- Dobry wieczór, panie Jerzy - powitała prokuratora pani Maria Krzyżewska - już nawet zapomniałam, jak pan wygląda. Od paru miesięcy nie dał pan nawet znaku życia. Kilka razy pytałam męża o pana, ale i on nic nie wiedział.

- Praca, pani Mario, praca - tłumaczył się Kur witając panią domu - nawet i dzisiaj, szczerze mówiąc, nie przyszedłbym do was, gdyby nie pilny interes do męża. Dzwoniłem kilkakrotnie, ale słuchawki nikt nie podnosił.

- Telefon w porządku, tylko Stach wyjechał służbowo do Zambrowa, ale mówił, że koło szóstej wróci, więc chyba przed dziewiątą się go doczekamy. Stale jest teraz w rozjazdach.

Krzyżewscy dopiero od dwóch lat mieszkali w Warszawie. Przedtem Stanisław Krzyżewski, który po skończeniu prawa wstąpił do milicji, najpierw porucznik, a później kapitan MO, pracował we Wrocławiu w Komendzie Miejskiej, a następnie w Komendzie Wojewódzkiej MO. Parę udanych akcji, między innymi wyjaśnienie zagadkowego morderstwa, gdzie jedynym śladem był szkielet bez dwu palców lewej ręki, wykrycie słynnej kradzieży obrazów z Muzeum Wrocławskiego, ujęcie wielokrotnego mordercy Władysława Baczyńskiego, zwanego „diabłem, który przychodzi w nocy" - wszystko to zwróciło uwagę „góry" na zdolnego, wyróżniającego się ciekawymi metodami i koncepcjami prowadzenia śledztwa oficera. Rezultatem tej

uwagi były dwa paski i gwiazdka na naramiennikach munduru i służbowe przeniesienie do stolicy, do Komendy Głównej MO.

Stanisław Krzyżewski chętnie wrócił do swojego rodzinnego miasta, natomiast pani Maria przyjęła ten awans początkowo z wielkim niezadowoleniem. Żal jej było opuszczać obszerną, wygodną willę na Zalesiu. Drugą przyczyną niezadowolenia pani Marii z awansu męża były jego częste wyjazdy służbowe. Na szczęście major Krzyżewski miał tylu znajomych i przyjaciół, że szybko utworzyło się miłe kółko towarzyskie, które pozwoliło jego żonie pogodzić się ze stolicą. Jednym z częstych gości na Wołowskiej był właśnie Jerzy Kur - kolega i przyjaciel majora jeszcze ze szkolnych czasów. Pani Krzyżewska, ulubionym zwyczajem wszystkich kobiet, od pierwszych dni pobytu w stolicy usiłowała go wyswatać, ale jak dotychczas prokurator zdołał wyjść obronną ręką z tych wszystkich misternie nań zastawionych pułapek i zachować swój stan cywilny. Być może, że jedną z przyczyn tego była właśnie Halina Wilska, która coraz bardziej podobała się swojemu szefowi, ale która nieraz dawała mu do zrozumienia, że owszem, miły, przystojny wiceprokurator bardzo jej odpowiada, ale... w grę może wchodzić tylko małżeństwo. Na tę ostateczność Kur jakoś nie mógł się zdecydować.

Major wrócił do domu w dobre pół godziny po przyjściu Kura. Oznajmił żonie, że jest głodny jak wilk i wypytywał przyjaciela o ostatnie nowinki z prokuratury. Był w doskonałym humorze. Wyprawa do Zambrowa udała się znakomicie. Złapali na gorącym uczynku wiejskiego kowala, który wykupywał garnki aluminiowe i z nich „domowym sposobem" fabrykował pięciozłotówki, wyręczając w ten sposób mennicę państwową.

- To był świetny interes - śmiał się major - z jednego garnka, kosztującego kilkadziesiąt złotych, ten spryciarz fabrykował ponad dwieście piątek. Puszczał je w obieg co czwartek na targu w Zambrowie.

Gdy już gospodarz zaspokoił pierwszy głód i obaj panowie dostali po filiżance czarnej kawy, major pytająco spoj-

18

19

rzał na swojego gościa. Doskonale rozumiał, że nie sama przyjaźń sprowadziła go na Wołowską i kazała czekać aż do wieczora na jego powrót.

Prokurator pokrótce streścił przebieg wydarzeń dzisiejszego dnia i nie ukrywał skutków, jakie dla całej sprawy i dla niego osobiście miało tajemnicze zniknięcie dokumentów.

- Musisz mnie ratować z tej kabały, nie jestem wprawdzie winien temu, co się stało, ale sam rozumiesz, taka sprawa może się odbić nie tylko na tym dochodzeniu, ale i na całej mojej pozycji w prokuraturze. Tym bardziej, że sam prosiłem o powierzenie mi dochodzenia przeciwko „białemu gangowi", i Kalinkowski był moim protegowanym. Lubiłem tego chłopca i specjalnie postarałem się o przydzielenie mi go do pomocy.

Major uśmiechnął się, słuchając przyjaciela opowiadającego o swoich tarapatach.

- Może - wyraził przypuszczenie - teczkę po prostu skradziono licząc na jej zawartość, a dokumenty złodziej gdzieś podrzuci. Przecież nie mają dla niego żadnej wartości. Również zaaresztowani nic na tym nie skorzystają; tyle chyba, że dochodzenie przedłuży się o parę miesięcy.

- To wszystko prawda - zgodził się Kur - ale boję się, że jest inaczej. Ten, kto wziął teczkę, doskonale wiedział, dlaczego ją bierze. Przecież tam było pismo „Donaubanku". Ten dokument dla „białego gangu" ma wartość osiemdziesięciu tysięcy dolarów, i to płatnych za granicą, w Wiedniu. Obawiam się, że złodziejowi chodziło właśnie o ten list.

- No cóż - zgodził się major - właśnie jestem od dziś „bez przydziału" i jeżeli dadzą mi tę sprawę, to chętnie ci pomogę. Ale proszę o jedno, zanim będę o niej rozmawiał z pułkownikiem Włochowiczem, powiedz mi coś niecoś o tym twoim „białym gangu". Ciągle używasz kryptonimu, a ja mam mniej niż zielone pojęcie, co to jest. Czytałem drobne wzmianki w prasie przed paru miesiącami, ale później już ani słowa. O co tam właściwie chodzi?

- Prasa nic nie pisze, bo przed sporządzeniem aktu oskarżenia nie udzieliliśmy jej informacji. Otóż jedna z ce-

20

mentowni województwa warszawskiego produkuje cement specjalny, tak zwany „cement szybkosprawny 404". Cementu tego używa się w budownictwie wodnym przy wznoszeniu tam rzecznych i umacnianiu skał przy budowie zapór w górach. Jest on oczywiście znacznie droższy od normalnego cementu i jest bardzo poszukiwany zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Toteż cementownia ta produkuje głównie na eksport, przede wszystkim do Austrii, Szwecji i Norwegii - państw specjalizujących się w budowie zapór i elektrowni wodnych w górach. Cement szybkosprawny „404" ma również nieco inny wygląd od używanego na potrzeby zwykłego budownictwa. Jest prawie biały jak mąka. Stąd nazwa „biały gang"....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin